top of page
Szukaj

LUDZKOŚĆ POPRAWIONA - Grzegorz Lindenberg.

Według wielu znawców tematu, sztuczna inteligencja, zwana popularnie AI, to część ewolucji człowieka. Ewolucji nieuniknionej, która trwa w najlepsze, a od kilku lat zaczęła nawet przyśpieszać. Homo sapiens stał się gatunkiem zagrożonym, a wkrótce zacznie być wypierany przez skomputeryzowany świat oraz Homo AI, istoty mniej wymagające i bardziej produktywne.

Czy mamy zacząć się już bać? Odpowiedź brzmi: Tak. Większość z nas doświadczy w niedalekiej przyszłości wpływu ingerencji człowieka w świat natury. Już dzisiaj uczeni są w stanie wyłączyć u człowieka poszczególne geny, których skutki są nieprzewidywalne. W połączeniu ze sztuczną inteligencją jesteśmy w stanie stworzyć nowy rodzaj ssaka z gatunku człowiekowatych. Mniej wymagającego, bardziej produktywnego, ale czy posłusznego? Sztuczna inteligencja potrafi uczyć się szybciej od człowieka, a to może spowodować, że za kilka może kilkanaście lat przejmie nad nami kontrolę, bez względu na to, czy będziemy tego chcieli, czy nie. I nie jest to opowieść z kategorii sci-fi, to rewolucja, w świecie nauki, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć jej skutków.


Rewolucja wybuchła 28 czerwca 2016 roku. Znamy narodowość i nazwiska rewolucjonistów: Polak Krzysztof Chyliński, Amerykanka Jennifer A. Doudna, Francuzka Emmanuelle Charpentier, Niemcy Ines Fonfara i Michael Hauer, Czech Martin Jinek.

Książka napisana niejako w formie reportażu, bardzo ciekawa i przystępna dla kogoś, kto nie jest związany w jakikolwiek z nauką. Nie jest to dzieło naukowe, dzięki czemu każdy czytelnik powinien zrozumieć jej treść. Ciekawi nas jednak, jak ta książka będzie odbierana za sto lub dwieście lat. Czy będzie to teza nietrafiona, czy może książka prorocza? Nauka pędzi z tak wielką prędkością, że nie da się jej już powstrzymać. Naukowcy twierdzą też, nie ma takiej potrzeby, ale czy napewno? Duża dawka wiedzy na temat trudnej przyszłości człowieka, którą kształtuje... człowiek. Katalizatorem do przyspieszenia w nauce, z pewnością jest nasz konsumpcjonizm. Chcemy coraz więcej, coraz szybciej, coraz taniej. Świat jeszcze nigdy tak nie pędził, jak dzisiaj, a będzie jeszcze szybciej. Jaki to będzie miało wpływ na człowieka? Jedno jest pewne, aby uchronić nas przed katastrofalnym rozwojem technologi, który usuwa człowieka pomału na margines życia, zaczynamy grzebać w swoim DNA, co ponoć ma nam pomóc w rozwoju naszej cywilizacji. Trochę to skomplikowane, ale chyba nieuchronne.


Manipulując genami, przekształcając gatunki roślin i zwierząt, dając długowieczność czy wręcz nieśmiertelność, zaczynamy grać rolę bogów. Ale uruchomiliśmy siły jeszcze potężniejsze i modyfikacje genetyczne nie są naszym największym wyzwaniem. Jest nim inteligencja, którą chcemy uczynić doskonalszą niż ludzka. Sztuczna inteligencja.

Rozwój nauki i technologii w ostatnich latach jeszcze bardziej przyspieszył. Wkrótce świat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Nawet człowiek za kilkanaście lat może diametralnie różnić się od tego, kim jest dzisiaj. Ingerencje w DNA roślin, zwierząt i ludzi staną się powszechne. Z jednej strony pozwoli to na eliminację setek nieśmiertelnych chorób, z drugiej da szansę na ukształtowanie człowieka według naszych oczekiwań. Sztuczna inteligencja gwałtownie się rozwija i przejmuje coraz więcej naszych obowiązków. Świat w którym nie będziemy musieli pracować, to niedaleka przyszłość, bo specjaliści dążą do tego, aby jak najszybciej stworzyć AI co najmniej równą ludzkiej.

Możemy negować te procesy, ale nie zmieni to faktu, że one już się dzieją. Będziemy więc musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości i przewartościować nasze życie.

Grzegorz Lindenberg opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja. Pokazuje też świat, jaki czeka na nas za rogiem.

To książka, którą musisz przeczytać.


GRZEGORZ LINDENBERG

Doktor socjologii, menedżer, wydawca i dziennikarz. Był dyrektorem generalnym Agory, gdy powstała "Gazeta Wyborcza", i tworzył "Super Express". Jest pomysłodawcą dwóch wczesnych firm internetowych: Supermedia (1996) i eCard (2001), jednym z założycieli start-upu Webnalist (2016) i współautorem kilkakrotnie wznawianej książki Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny. Lubi zwierzęta, mieszka w podwarszawskiej wiosce z psem i dwoma kotami.


TYTUŁ: Ludzkość poprawiona

AUTOR: Grzegorz Lindenberg

WYDAWNICTWO: Otwarte

PREMIERA: 17/10/2018

PROJEKT OKŁADKI: Eliza Luty

LICZBA STRON: 216

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 135 x 205 mm

ISBN: 978-83-751-5545-7


OCENA: 7,5/10


KUP TERAZ


STORNA AUTORA

#grzegorzlindenberg #ludzkośćpoprawiona #wydawnictwootwarte #recenzja #hultajliteracki

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page