top of page
Szukaj

LISTA SCHINDLERA - Thomas Keneally

Przytłacza mnie ostatnio natłok książek o Auschwitz i im podobne. Czy to jakaś zmowa wydawców? Większość z nich jest tak źle napisana, że ręce same opadają. A trafiają się też "hiciory" którym grożą procesy o zniesławienie i kłamstwa. Każde wydawnictwo chce mieć dzisiaj w swojej kolekcji książkę dotykającą tematu zagłady Żydów i obozów koncentracyjnych. W całym tym zestawieniu znalazłem cztery, które są bardzo dobrze napisane i warte polecenia. Jedną z nich jest oczywiście Lista Schindlera, która została właśnie wznowiona przez Wydawnictwo Albatros.


Thomas Keneally napisał prawdopodobnie jedną z najważniejszych książek dotykających tematu pogromu Żydów podczas II wojny światowej. Przyznam szczerze, że nie czytałem tej książki wcześniej, ale film i owszem, widziałem. W związku z jej wznowieniem postanowiłem w końcu poznać literacką formę tej historii. Spodziewałem się, że książka będzie nieco inna od filmu, bo przecież zawsze tak jest. I jak filmem byłem zachwycony, tak książką jestem zachwycony do kwadratu i do potęgi. W książce znalazłem wiele elementów, które z wiadomych przyczyn nie mogły znaleźć się w filmie, a sama powieść została napisana lepiej, niż się mogłem tego spodziewać. Jestem pewien, że takiego poziomu pisarskiego nigdy nie osiągnę, ale takiego poziomu nie osiągnął również żaden inny pisarz, który starał się poruszyć temat zagłady Żydów. Lista Schindlera jest historią powieścią genialną, mądrą, niebywale dobrze napisaną i poruszającą do szpiku kości, niezostawiającą złudzeń co do tego, że człowiek jest najstraszniejszym ze wszystkich żyjących drapieżników.


Gdy kilka dni później Pfaffenberg usłyszał, że Göth zastrzelił Liśka, sądził, że stało się to w wyniku incydentu z łazienką. Powód był jednakże zupełnie inny: Lisiek zaprzęgł konia do bryczki Boscha, nie zapytawszy wcześniej komendanta o pozwolenie.

Lista jest absolutnym dobrem. Lista jest życiem.


Autor nie idealizował bohatera swojej książki, jak robią to inni autorzy, opisał go jako typowego Nazistę, pewnego siebie, wyniosłego, niestroniącego od nadmiaru jedzenia, picia i kobiet. Potrafił jednak wykrzesać między słowami to, co w Schindlerze drzemało ukryte pod fasadą pozorów w taki sposób, aby książka nabrała wielowymiarowości. To przyczynia się w ogromnym stopniu do sukcesu tej powieści - prawda, realizm, kombinacja smutku, obojętności, miłości i wiary w słuszność sprawy, ukazanej na dwa różne sposoby, po dwóch stronach barykady.

Genialny obraz zarówno Niemców, jak i Żydów w sposób bardzo wyważony i mocno niekonwencjonalny. Książka poraża wspaniałym podejściem autora do tematu oraz odrobioną pracą researchesrką, tym bardziej, jeśli połączymy kropki - Australiczyk napisał o zagładzie Żydów przez Niemców na terenach Polskich. Mnie to rusza, bo wydawać by się mogło, że taką książkę, o takim ładunku emocjonalnym i z taką dokładnością powinien napisać Żyd, Polak lub przynajmniej Niemiec. Może to się wydawać myśleniem stereotypowym, ale ostatnio trafiła do mnie książka napisana przez autorkę z Australii, która chyba chciała pójść w ślady Keneally'ego, lecz zupełnie jej to nie wyszło.

Jestem pewien, że wrócę do tej książki nie raz. Nie mogę zrozumieć, dlaczego dopiero teraz po nią sięgnąłem, choć z drugiej strony - lepiej późno, niż wcale.Nie myślcie o tym, że skoro widzieliście film, to książki nie musicie już czytać. Ani w tym, ani w żadnym innym przypadku nie wolno tak myśleć, a ja, jako człowiek, który przygląda się wnikliwie zarówno książkom, jak i ich ekranizacjom jestem przekonany, że przy tym tytule będziecie bardzo mocno zaskoczeni. A poza tym tę książkę trzeba po prostu mieć i raz na jakiś czas do niej wracać, bo jest to bardzo ważna lekcja historii i studium nad barbarzyństwem rodzaju ludzkiego.


20 marca ruch ustał. Wszyscy, którzy pozostali na zewnątrz, byli przegrani i narażeni na ryzyko. Wewnątrz, na razie, można było żyć.

Uhonorowana Nagrodą Bookera powieść,

która powinna stać się lekturą obowiązkową!


Był kobieciarzem, pijakiem i lekkoduchem, ale kiedy historia postawiła go przed próbą, okazał się także człowiekiem.

Oparta na faktach historia Niemca, który uratował przed zagładą 1200 istnień ludzkich. Pochodzący z Sudetów Niemiec, należący do NSDAP sprytny przedsiębiorca Oskar Schindler jest nastawiony na czerpanie z życia pełnymi garściami. Dopóki nie styka się z realnymi konsekwencjami nazistowskiej ideologii – z okrucieństwem, gwałtem i przemocą. Wówczas, narażając życie i majątek, ratuje Żydów przed trafieniem do Oświęcimia lub innych obozów koncentracyjnych.


Grób Oskara Schindlera do dziś odwiedzają tysiące potomków ocalonych ludzi, których historię przeczytasz w tej książce.


"Niezwykłe osiągnięcie literackie"

- Graham Greene | angielski powieściopisarz i dramaturg -


Pracująca w kuchni Helena Hirsch nie wiedziała, że została wybawiona za sprawą gry w karty.

THOMAS KENEALLY

Jest autorem powieści historycznych opisujących stosunki między osadnikami z Europy a Aborygenami (Bring Larks and Heroes). Jako jeden z nielicznych pisarzy australijskich sięga w swoich książkach do historii Europy: Joanna d’Arc: Krwi czerwona, siostro różo, Gossip from the Forest – powieść, która opisuje traktaty rozbrojeniowe po I wojnie światowej, Season in Purgatory – książka o partyzantce Tito w Jugosławii. Największą sławę i Nagrodę Bookera za 1982 przyniosła Keneally’emu powieść Arka Schindlera o losie Żydów w Krakowie, którą jako Listę Schindlera zekranizował w 1993 Steven Spielberg.


Tytuł: Lista Schindlera

Autor: Thomas Keneally

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 26 lutego 2020

Tytuł oryginalny: Schindler's List

Tłumaczenie: Tadeusz Stanek

Premiera: 1982

Projekt okładki: Kasza Meszka

Liczba stron: 480

Oprawa: twarda

Format: 130 x 200 mm

ISBN: 978-83-8125-950-7


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Nie trzeba uzasadniać. Książka broni się sama od 4 dekad.


UWAGA! Wydawnictwo Albatros prosi tłumacza, pana Tadeusza Stanka, lub jego spadkobierców o kontakt!


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


THOMAS KENEALLY
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Seks, kłamstwa i źle dopasowany strój kąpielowy. Niezbędny krem z filtrem ochronnym 100! Jan Nyman, detektyw z tajnej jednostki operacyjnej Krajowej Policji Centralnej, zostaje wysłany do sennego nadmorskiego miasteczka, by przeprowadzić śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci. Misja jest jasna: dowiedzieć się, co naprawdę się stało, wykorzystując wszelkie niezbędne środki. Ale Nyman wkrótce odkrywa, że w tej sprawie nic nie jest proste. Nawet miejsce zbrodni – dziwaczna wesoła tropikalna wioska na ponurym fińskim wybrzeżu... WIĘCEJ O KSIĄŻCE#listaschindlera #oskarschindler #thomaskeneally #wydawnictwoalbatros #hultajliteracki #recenzja #albatros


WYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE32 wyświetlenia0 komentarzy