top of page
Szukaj

LEONARDO da VINCI. ZMARTWYCHWSTANIE BOGÓW - Dmitrij Mereżkowski.

15 kwietnia obchodziliśmy 567 rocznicę urodzin Leonarda da Vinci. 154 urodziny świętowałby w tym roku Dmitrij Mereżkowski, gdyby żył. A biografia tego pierwszego, napisana przez tego drugiego, miała swoją premierę 123 lata temu. I oto mamy rok 2019, a Wydawnictwo MG wznawia wydanie biografii jednego z najsłynniejszych ludzi, jacy chodzili po tej planecie. I co?


I jest nam wstyd, że nie przeczytaliśmy tej książki wcześniej. Jest nas w Hultaju czwórka i łącznie mamy 146 lat, a mimo to nikt z nas nigdy wcześniej nie słyszał o tej pozycji wydawniczej, mimo, że wznawiana była w Polsce wielokrotnie. Ale właśnie nadrobiliśmy haniebną zaległość i teraz podnosimy szczęki z podłogi. To niebywałe, jak nowocześnie napisana ta książka nam się wydała, choć przecież swoją premierę miała grubo ponad sto lat temu. Absolutny kunszt literacki i co najważniejsze, trzeba przyznać, że autor musiał się mocno nagimnastykować, aby zebrać materiały do swojej książki. Bez Internetu, telewizji, z trudno dostępnymi publikacjami literackimi, które kosztowały wtedy fortunę. Fabularyzowana powieść biograficzna jednego z najgłośniejszych nazwisk w historii świata, człowieka, który zmienił bieg historii i wkopał kamień węgielny pod niemal każdą dziedzinę życia.


Dożyliśmy ciężkich czasów. Wstyd patrzeć na dzisiejszych ludzi. Śmieją zadzierać głowy do góry i porównywać się do mężów starożytnych.

Powieść biograficzna, przywołująca fascynującą osobowość Leonarda da Vinci - wszechstronnego artysty i badacza, wyprzedzającego śmiałymi odkryciami i wynalazkami kilka epok; malarza, rzeźbiarza, twórcy machin wojennych, systemów melioracyjnych, map oraz instrumentów muzycznych, a także wielkiego marzyciela, który chce przypiąć człowiekowi skrzydła.

Mereżkowski pokazuje dramat geniusza, olbrzyma wśród ludzi, którego każdy człowiek prywatnie podziwia, a jako część społeczeństwa pogardza nim.

W tle dwory Sforzów i Borgiów, Savonarola i Machiavelli, procesy czarownic, wojny i bale dworskie.


"Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez Leonarda da Vinci. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele rzeczy w otaczającej ich przestrzeni istnieje dzięki geniuszowi tego wizjonera. Mereżkowski w cholernie ciekawy sposób przedstawia nam obraz życia najwybitniejszego przedstawiciela naszej cywilizacji, bez którego bylibyśmy mocno zacofani."

- Ivo Vuco | pisarz, recenzent -


Wszystkiego powiedzieć nie mogę, ale chciałbym natchnąć ludzi tak wielką siłą ciekawości, aby zdołali zwyciężyć obawę.

DMITRIJ MEREŻKOWSKI

Rosyjski pisarz, poeta, krytyk literacki, historyk, filozof i tłumacz epoki srebrnego wieku, jeden z twórców rosyjskiego symbolizmu. W trakcie rewolucji 1905 roku zaangażował się po stronie rewolucjonistów, przez co spotkały go carskie szykany i w rezultacie musiał wyemigrować do Paryża. Po rewolucji bolszewickiej znów musiał ratować się ucieczką - wpierw do Polski, a w konsekwencji do Paryża, gdzie zaczął ostrą działalność antybolszewicką, za co jego dzieła zostały zakazane i wycofane w obiegu. W Rosji został zrehabilitowany dopiero po 1990 roku. Był bratem słynnego biologa i botanika, profesora Konstantego Mereżkowskiego i mężem poetki Zinaidy Gippius. Merieżkowski pisał powieści historyczne, opowiadające dzieje między innymi Juliana Apostaty (1894), Leonarda da Vinci(1896), carewicza Aleksego i Piotra Wielkiego (1902), i carów: Pawła I (1908), oraz Aleksandra I, a także powieści o dekabrystach (1918).

Swoje przemyślenia na temat filozofii historii zawarł w pracach: Chrystus i Antychryst (1895–1905), oraz Królestwo Antychrysta (1922). Był również znanym badaczem twórczości Lwa Tołstoja i Fiodora Dostojewskiego.


LEONARDO DA VINCI

włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz. Leonardo często był opisywany jako archetyp człowieka renesansu, którego, wydawałoby się, niespożytej ciekawości dorównywała tylko siła jego kreatywności. Uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii. Dwie z jego prac, Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, zajmują czołowe miejsca na listach najsławniejszych, najczęściej imitowanych i wspominanych portretów i dzieł malarstwa. Równie wielkie znaczenie w historii sztuki ma szkic Leonarda Człowiek witruwiański. W Polsce szczególnie znany jest obraz Dama z gronostajem, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Jako inżynier, Leonardo tworzył projekty wyprzedzające jego czas, opracowując koncepcje śmigłowca, czołgu, wykorzystania podstaw tektoniki płyt, podwójnego poszycia burt statku i wiele innych innowacji. Względnie mała liczba jego pomysłów została wcielona w życie za jego czasów. Niektóre z jego pomniejszych pomysłów, takie jak automatyczna nawijarka do szpul czy maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie, weszły do świata techniki bez większego rozgłosu. Leonardo pracował na największych dworach Europy, dla rodów Sforzów i Medyceuszy. Doprowadził do znacznego wzrostu poziomu wiedzy o anatomii, budownictwie lądowym i hydrodynamice. Zaznaczył swoją obecność także w dziedzinie architektury, rzeźby, filozofii i pisarstwa.


Leonardo nie pozwala krzywdzić żadnej żywej istoty, nie daje nawet deptać roślin. Od lat najmłodszych nie jada mięsa i mówi, że nadejdzie epoka, w której wszyscy ludzie będą się żywili roślinami. Zabijanie zwierząt uważa za takie same morderstwo, jak zabijanie ludzi.

TYTUŁ: Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów.

TYTUŁ ORYGINALNY: Воскресшие боги. Леонардо да Винчи

AUTOR: Dmitrij Mereżkowski

WYDAWNICTWO: MG

DATA WYDANIA: 2019

TŁUMACZENIE: Eugenia Żmijewska

PROJEKT OKŁADKI: Elżbieta Chojna

OPRAWA: twarda

LICZBA STRON: 320

FORMAT: 145 x 205 mm

ISBN: 978-83-7779-522-4


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWCY:
#wydawnictwomg #leonardodavinci #dmitrijmereżkowski #zmartwychwstaniebogów #recenzja #premiera #hultajliteracki #mg

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie