top of page
Szukaj

LEO I CZERWONY AUTOMAT - Marcin Szczygielski.

Po raz kolejny Marcin Szczygielski udowadnia, że jest pisarzem wybornym, ale też niebywale inteligentym. Niby pisze dla dzieci i młodzieży, ale świat przez niego przedstawiony, to świat dorosły, który stawia więcej pytań, niż ktokolwiek jest w stanie na nie odpowiedzieć. Starszy czytelnik odnajdzie się w lekturze jego książki bez problemu.

Umiejetność obserwacji świata Szczygielski opanował do perfekcji. A sposób przedstawiania i analizowania tego, co Autora porusza, jest u niego nie do podrobienia.

Młody Leo, bohater tej powieści, widzi świat na swój sposób. I nic dziwnego, bo jest to przypadłość każdego dziecka. Ale problemy, które nurtują tego chłopca są nad wyraz jaskrawym odbiciem polskiego społeczeństwa i czytając tę książkę odniosłem wrażenie, że Autor zrobił to umyślnie. A zatem nie jest to typowa bajka dla dzieci lub głupkowaty świat rodem z Harrego Pottera... To jakże prawdziwy świat zniekształcony tym, co dla dziecka niezrozumiałe. Być może Leo jest właśnie przedstawicielem tej części społeczeństwa, która nie rozumie świata dorosłych, a nawet jeśli pojmie o co w nim chodzi, to nie do końca go akceptuje.


Miałem być dziewczynką - mama była pewna tego na bank! W końcu już urodziła dwóch chłopaków, więc z rachunku prawdopodobieństwa wynikało, że teraz kolej na dziewczynkę.

To bardzo inteligenta książka, napisana od serca. Wnikliwa, trochę tajemnicza, zabawna i lekka zarazem. Autor potrafi utrzymać balans miedzy tym co ciekawe, a tym co ważne, bo przecież nie zawsze rzeczy ważne są ciekawe i na odwrót. Szczygielski jest w tym jednak mistrzem i potrafi zainteresować czytelnika zarówno lekkim humorem jak i ważnymi przesłaniami, ukrytymi w swoich książkach pod podszewką zabawy. Widać, że Autor podszedł do swojej pracy z dużym zaangażowaniem i nie traktował Leo i czerwonego automatu, jak kolejnej książki, którą po prostu musiał napisać. Śmiem twierdzić, że jest to jego najlepsze dzieło, choć - broń Boże - nie ujmuję jego poprzednim powieściom. Fajne ilustracje, przyciągająca wzrok okładka i co najlepsze w tej książce - kapitalne dialogi.


Bo gdyby to były omamy, ponieślibyśmy klęskę - wyjaśniam. - A ja się na to nie zgadzam!

Miasto, w którym mieszka Leo, jest tak stare, że wszyscy zapomnieli, jak kiedyś się nazywało. Ale nikomu to nie przeszkadza. Miasto jest ogromne i wspaniałe, jego mieszkańcy sympatyczni i życzliwi. Chyba trudno o lepsze miejsce do życia. Jednak ostatnio coś zaczęło się tu zmieniać. Pani Adela, sąsiadka z bloku Leo, uważa, że "ludziom znudziło się być dobrymi".

Rzeczywiście, z dnia na dzień stają się coraz bardziej podejrzliwi i wrogo nastawieni nawet do bliskich. Leo jest pewny, że ma z tym coś wspólnego tajemnicza szkarłatna konstrukcja powstająca w śródmieściu. Postanawia rozwikłać zagadkę czerwonego automatu i za wszelka cenę zapobiec nadciągającej katastrofie. Kierując się niezwykłą mapą, którą zostawił chłopcu jego nieżyjący od wielu lat ojciec, Leo wyrusza w niebezpieczną podróż wspierany przez Annę, nieco dziwną siostrę swojego najlepszego kumpla, oraz przez pewnego starożytnego, bardzo kapryśnego skrzydlatego boga...


Myślę, że albo pospadaliśmy na dno tej czeluści i teraz leżymy tam nieprzytomni, umierając, albo nawdychaliśmy się jakiegoś gazu na przykład.

MARCIN SZCZYGIELSKI

Urodzony w Warszawie w 1972 roku pisarz i grafik, autor sztuk teatralnych, popularnych książek dla dorosłych i wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży. Laureat m. in. Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (Klątwa dziewiątych urodzin), trzykrotny zdobywca I nagrody w kolejnych edycjach Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren (Czarny Młyn, Arka Czasu, Teatr Niewidzialnych Dzieci), trzykrotny laureat konkursu Książka Roku IBBY (Omega, Klątwa Dziewiątych Urodzin, Serce Neftydy), zdobywca I nagrody w konkursie literackim Fundacji im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (Czarownica piętro niżej) oraz Nagrody Czytelników w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego (Teatr Niewidzialnych Dzieci). Jego powieść Arka Czasu w Austrii została wybrana przez Jury der Jungen Leser na Książkę Roku 2015, a w Niemczech Deutsche Akademie für Kinder und Jugendliteratur przyznała jej tytuł Książki Lipca 2015. Za całokształt twórczości literackiej autor został uhonorowany nagrodą literacką Guliwer w Krainie Olbrzymów oraz brązowym medalem Gloria Artis.

Powieści Marcina Szczygielskiego przekładane były dotąd na język niemiecki, ukraiński, serbski, rosyjski i hiszpański.

W 2016 roku odbyła się premiera kinowa ekranizacji jego książki Za niebieskimi drzwiami i rozpoczęły się prace nad sfilmowaniem Czarnego Młyna oraz Arki Czasu.


TYTUŁ: Leo i Czerwony Automat

AUTOR: Marcin Szczygielski

WYDAWNICTWO: Oficyna Wydawnicza Latarnik

ILUSTRACJE: Dorota Wojciechowska - Danek

PREMIERA: 2018

LICZBA STRON: 250

OKŁADKA: Twarda

FORMAT: 150 x 200 mm

ISBN: 978-83-63841-46-1


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


MARCIN SZCZYGIELSKI


#oficynawydawniczalatarnik #latarnik #marcinszczygielski #leoiczerwonyautomat #premiera #książkidladzieci #recenzja #hultajliteracki

80 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page