top of page
Szukaj

LASSIE, wróć! - Eric Knight

Opowieść o Lessie została spisana 81 lat temu, i mimo upływu czasu wciąż porusza serca czytelników, wyzwala silne emocje i zmusza do pewnych rozważań. Bo przyjaźń między człowiekiem a psem jest stara jak świat, a opowieści takie jak ta, stały się częścią historii ludzkości. Eric Knight chwycił za serce i trzyma już ósmą dekadę... Niech trzyma, bo Lessie, wróć! to powieść ponadczasowa, o której nie wolno nigdy zapomnieć.


Powrót do klasyków literatury jest jak odsłuchiwanie albumów muzycznych, których nie słyszało się od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Z każdym powrotem odkrywamy coś nowego, coś, co umknęło nam przy pierwszym razie. Jako dzieci zaczytywaliśmy się w powieści Erica Knighta z wypiekami, z głową pełną emocji, z oczami pełnymi łez... Dzisiaj tych emocji i łez jest znacznie więcej. Chyba staliśmy się bardziej wrażliwi, ale jednocześnie potrafimy dostrzec piękno języka oraz wielką siłę przyjaźni, zrozumienia i wspaniałomyślności. Ta powieść to gejzer emocji, targających czytelnikiem od pierwszej do ostatniej strony. Historia piękna i doskonała, cudowna w swoim przekazie i przede wszystkim opracowana tak, jakby napisano ją dzisiaj. Język klarowny i elegancki, fabuła zachwycająca i rzetelna, a bohaterowie żywi, wiarygodni i wielowymiarowi. Jest to jedna z tych powieści, które po prostu trzeba przeczytać.


Wszyscy mieszkańcy Greenall Bridge znali Lassie Sama Carraclougha. Właściwie można by rzec, że była najlepiej znanym psem w całej wsi, a to z trzech powodów. Przede wszystkim, prawie każdy we wsi uznawał, że Lessie była najpiękniejszym owczarkiem szkockim, jakiego kiedykolwiek oglądało ludzkie oko.

"Dobrze, że jest takie wydawnictwo, które przywraca klasykę dziecięcej i młodzieżowej literatury; że dba o to, aby te powieści nie poszły w zapomnienie."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


PRZYJAŹŃ, KTÓRA ZOSTAJE WYSTAWIONA NA PRÓBĘ


Powieść amerykańskiego pisarza Erica Knighta - Lassie, wróć!, należy do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Opowiada o przygodach owczarka szkockiego, pięknej suki wabiącej się Lassie. Kiedy ją poznajemy, jest beztroskim psem spędzającym czas na radosnych zabawach ze swoim panem i przyjacielem, dwunastoletnim Joe Carraclough’em. Ale nadchodzi czas próby, w którym słodka Lassie okazuje się najwierniejszym i najbardziej niezłomnym z psów. Trudności finansowe zmuszają rodziców Joe do sprzedania jej znanemu hodowcy psów, księciu Rudlingowi. Lassie wielokrotnie ucieka nowemu właścicielowi, by powrócić do domu. Za każdym razem ojciec Joe oddaje ją właścicielowi. Nie pomagają błagania syna ani jego ucieczka z domu razem z Lassie. Wręcz przeciwnie, nowy właściciel w końcu wywozi ją na drugi koniec kraju, do swojej posiadłości w Szkocji, przez co Joe traci wszelką nadzieję na powrót ukochanej Lassie. A jednak wierna psica ucieka znowu i wędruje całymi tygodniami, przeżywając przygody i niebezpieczeństwa, by odnaleźć swojego pana. Lassie jest bohaterką kilku ekranizacji filmowych i jedną z najpopularniejszych ikon kultury masowej.


Lessie szła powoli przez pole. Obolała już nie mogła biec. Łeb opuściła, ogon też. Wychudłe ciało kiwało się z boku na bok, starając się wspomagać nogi.

FRAGMENT FILMU:


ERIC KNIGHT

(10 kwietnia 1897 - 15 stycznia 1943) Amerykański pisarz angielskiego pochodzenia. Urodził się w Yorkshire, ale w dzieciństwie wiele czasu spędzał w Afryce Południowej, gdzie jego ojciec zajmował się handlem diamentami. Po śmierci ojca matka ponownie wyszła za mąż, za Amerykanina, dlatego jako 15-latek przeniósł się do Massachusetts w USA. W czasie I wojny światowej służył w Armii Kanadyjskiej. Później studiował sztukę w National Academy of Design w Nowym Jorku, a także pracował jako reporter gazety i hollywoodzki scenarzysta, współpracując m. in. z Frankiem Caprą. W 1932 roku Knight i jego żona Jere zakupili farmę w Pensylwanii, na której hodowali psy m. in. owczarki szkockie collie. Pierwsza powieścią, jaką napisał, była Song on Your Bugles (1936) o klasie robotniczej w północnej Anglii. Jego This Above All jest uważana za jedną z ważniejszych powieści o II wojnie światowej. Powieść Lassie, wróć! (napisana w 1938r.) została wydana w 1940 roku, a w 1943 nakręcono jej pierwszą adaptację z udziałem m. in. 10-letniej Elizabeth Taylor. W 1943 roku, Eric Knight zginął w wypadku samolotowym w pobliżu Paramaribo w Gujanie Holenderskiej (obecnie Surinam), gdzie służył w Siłach Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych (w stopniu majora).


TYTUŁ: Lessie, wróć!

AUTOR: Eric Knight

ILUSTRACJE: Jacek Skrzydlewski

WYDAWNICTWO: Siedmioróg

SERIA: Kanon literatury dziecięcej

DATA WYDANIA: 2017

TYTUŁ ORYGINALNY: Lassie, come home!

TŁUMACZENIE: Danuta Sadkowska

LICZBA STRON: 150

FORMAT: 143 x 203 mm

OKŁADKA: miękka

ISBN: 978-83-7791-654-4


OCENA: 10/10


KUP TERAZ
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Te dwie nowele napisane przez Henryka Sienkiewicza należą do kanonu polskiej literatury dziecięcej. "Janko Muzykant" opowiada o tragicznych losach Janka, wiejskiego chłopca obdarzonego muzycznymi zdolnościami, ale obarczonego słabym zdrowiem. Zaś "Sachem" przenosi nas do zupełnie innej rzeczywistości, do Ameryki w czasach pionierów. Opisuje losy Indianina, który jako dziecko przeżył zagładę swojego plemienia przez niemieckich kolonizatorów. W obu tekstach Sienkiewicz podejmuje temat brutalności praw natury, które wydają się kierować i naznaczać ludzkie życie.#siedmioróg #ericknight #lassiewróć #kanonlektur #kanonliteraturydziecięcej #hultajliteracki #recenzja


158 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page