top of page
Szukaj

KWIATY NA PODDASZU - Virginia C. Andrews.

Czy takie rzeczy dzieją się naprawdę? Czy to, co napisała Andrews, mogłoby się wydarzyć w prawdziwym świecie? Owszem, mogłoby, i co gorsza - wydarza. Przeczytaliśmy tę powieść z ogromnym zaangażowaniem, a chwilę później prześledziliśmy amerykańskie brukowce z ostatnich pięćdziesięciu lat. Zdumiewające, jak często podobna historia się powtarza. Im bardziej cofaliśmy się w czasie, tym częściej natrafialiśmy na podobne dramaty, opisane w The Boston Globe, Chicago Tribune, Charlotte Observer, a nawet w New York Times, Newsday czy USA Today.


Trudno napisać o tej powieści, że jest piękna, choć faktycznie taka jest pod względem kunsztu literackiego Autorki. I choć wielu dzisiejszych krytyków (czyt.: blogerów) uważa tę powieść za źle napisaną, to najpierw powinni spojrzeć tej książce w metrykę, gdyż obecny język literacki znacznie różni się od tego, jaki funkcjonował... 40 lat temu. A i owszem, książka jest tak stara i trzeba umieć z nią obcować. Zatem, patrząc z punktu widzenia dzisiejszego czytelnika, który zdążył nasycić się nowoczesną formą pisarstwa beletrystycznego, możemy odnieść na pierwszy rzut oka wrażenie, że ta publikacja odstaje nieco od tych "dzisiejszych". Nic bardziej mylnego, gdyż jest wręcz odwrotnie, to "dzisiejsze" mozolnie konstruowane powieści odstają swym polotem od książek Virgini C. Andrews. Jej historie, a szczególnie Kwiaty na poddaszu, to majstersztyk literacki. Aczkolwiek przyznać trzeba, że jest to powieść przeszyta złem, bólem, odmiennością, wrogością, a nawet hańbą i pogardą dla ludzkości. Wciąż jednak nie jest to książka, która w bardzo obrazowy sposób chce ukazać wszystkie te pojęcia (nie)etyczne, chlastając nimi na lewo i prawo, niczym współczesne powieścidła spod znaku dobitnej przesadności, wyłożonej czytelnikowi pod nos, jak koniowi owies pod pysk. Tak, tak... większość współczesnych autorów nie szanuje czytelnika, a wręcz uważa go za kretyna, któremu trzeba jasno i bardzo obrazowo nakreślić każdy szczegół, każde zdarzenie, każdą chwilę zawartą w książce, nie pozwalając mu na uruchomienie wyobraźni. A przecież czasami mniej, znaczy więcej. Zdanie niedopowiedziane niesie w sobie często większy ładunek tajemniczości i emocji, niż te rozwinięte do granic możliwości. Kwiaty na poddaszu jest tego najlepszym przykładem, to książka pełna metafor, niedomówień i psychicznych okaleczeń, które czytelnik musi umieć wyłapywać. Tę powieść trzeba czytać uważnie i ze zrozumieniem, bo w przeciwnym razie sprowadzi się ją do poziomu wakacyjnego czytadła. Z pewnością jednak zasługuje ona na znacznie, znacznie lepsze traktowanie, gdyż jest powieścią wybitną, kultową i świetnie skonstruowaną. Z ogromną dozą emocji, których po ich wchłonięciu, nie sposób z siebie wyrzucić... Pod warunkiem, że rozumie się to, co się czyta. Cóż, Kwiaty na poddaszu to bardzo trudna powieść, dla czytelników wyrafinowanych, kochających książki nieoczywiste i z polotem. Posiadające drugie dno i zmuszające do myślenia.


Według danych, jakie zebraliśmy, sprawcą nieszczęścia był najprawdopodobniej nietrzeźwy kierowca niebieskiego forda, który niespodziewanie wjeżdżając na lewy pas ruchu, stworzył zagrożenie czołowego zderzenia z samochodem pani męża. Wszystko wskazuje na to, że pan Dollanganger miał świadomość zbliżającego się niebezpieczeństwa...

Rodzeństwo przez lata żyje zamknięte na poddaszu,

pod czujnym okiem okrutnej i przesądnej babci.

Kwiaty na poddaszu to jedna z najsłynniejszych amerykańskich powieści.

Na szczycie schodów kryją się cztery sekrety. Jasnowłose, piękne, niewinne i walczące o przetrwanie… Byli wspaniałą rodziną - radosną i beztroską - dopóki ich szczęścia nie zburzyła wielka tragedia. Teraz, aby mogli odziedziczyć rodzinny majątek, który ma zabezpieczyć ich przyszłość, dzieci muszą się ukrywać przed światem, jakby nie istniały. Żyją na ostatnim piętrze ogromnej rezydencji należącej do ich babci, regularnie zapewniani przez ukochaną mamę, że izolacja potrwa tylko chwilę. Jednak gdy trudne do zniesienia dni zmieniają się w niekończące się miesiące i lata, Cathy, Chris, Cory i Carrie uświadamiają sobie, że są zdani na łaskę okrutnej i przesądnej babci, a zagracony świat poddasza może być jedynym, w jakim przyjdzie im żyć.

W rankingu PBS The Great American Read Kwiaty na poddaszu zostały uznane za jedną z najważniejszych amerykańskich powieści. Film na jej podstawie - klasyczna historia zakazanej miłości - zdobył światowy rozgłos i skupił wokół V.C. Andrews liczną grupę bezgranicznie oddanych wielbicieli.

Kwiaty na poddaszu to księga pierwsza sagi rodziny Dollangangerów, najsłynniejszej serii w dorobku amerykańskiej pisarki Virginii C. Andrews. Jej książki, tworzące prawie dwadzieścia bestsellerowych serii, sprzedały się dotąd na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. W przygotowaniu są kolejne części sagi: Płatki na wietrze, A jeśli ciernie, Kto wiatr sieje i Ogród cieni.


Wiedziałam, dlaczego to zrobiła. Duma była grzechem. A według babci ja i Chris byliśmy największymi grzesznikami na świecie. Aby nas ukarać, zadała ból także bliźniętom. Jednakże nie mogłam pojąć, dlaczego znów przyniosła nam jedzenie.

"Wstrząsająca powieść, napisana brawurowo i bez kompleksów. Mocna i bezkompromisowa."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


"Przyznam szczerze, że dopiero odkryłam Virginię C. Andrews i jestem pod wielkim wrażeniem. Ta powieść mnie zszokowała!"

- Kamila Gala | naukowiec, recenzent HL -


"Nie mogę się już doczekać kolejnych części sagi".

- Patrycja Węcławik | trener personalny, recenzent HL -


VIRGINIA C. ANDREWS

(ur. 6 czerwca 1923, zm. 19 grudnia 1986) – amerykańska pisarka bestsellerowych sag rodzinnych. W jej powieściach powracają motywy zakazanej miłości (często kazirodczej) oraz skrywanych przez lata sekretów rodzinnych. Najsłynniejszą powieścią V.C. Andrews są oczywiście Kwiaty na poddaszu, opowiadające historię czwórki rodzeństwa umieszczonych przez bogobojną i okrutną babcię na poddaszu, którego nie wolno im opuszczać. V.C. Andrews napisała ponad 20 bestsellerowych serii, osiągnęły one łączny nakład ponad 100 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 22 języki (m. in. na czeski, polski, francuski, włoski, niemiecki, hiszpański, japoński, koreański, turecki, grecki, fiński, węgierski, portugalski, litewski, hebrajski). Olbrzymia popularność pisarki sprawiła że po jej śmierci spadkobiercy zatrudnili pisarza, Andrew Neidermana, by ukończył niezamknięte przez autorkę serie.


TYTUŁ: Kwiaty na poddaszu

AUTOR: Virginia C. Andrews

SERIA: Saga rodziny Dollangangerów

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

TYTUŁ ORYGINALNY: Flowers in the Attic

TŁUMACZENIE: Bożena Wiercińska

DATA WYDANIA: 5 marca 2019

PROJEKT OKŁADKI: Joanna Wasilewska

LICZBA STRON: 440

OPRAWA: miękka

FORMAT: 125 x 187 mm

ISBN: 978-83-8169-037-9


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


INNE KSIĄŻKI AUTORKIPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Po śmierci babki Rose Martineau dowiaduje się, że odziedziczyła Egg, wyjątkowy dom położony gdzieś pośród lasów Sussex. Wkrótce odkrywa, że tajemniczy dom należał uprzednio do młodszej siostry babci, Sadie, o której istnieniu Rose nie miała pojęcia. Próbując wyjaśnić, co do tego stopnia poróżniło obie siostry, Rose odkrywa również sekrety wytwornego, dekadenckiego świata lat trzydziestych dwudziestego wieku. Tymczasem życie samej Rose, oddanej żony i matki, zostaje wywrócone do góry nogami, gdy w następstwie paskudnego skandalu jej małżeństwo zaczyna chwiać się w posadach...#virginiacandrews #kwiatynapoddaszu #proszynski #recenzja #hultajliteracki #polecamy #dobraksiazka


39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie