top of page
Szukaj

KWIAT WIŚNI I CZERWONA FASOLA - Durian Sukegawa.

Japońska literatura, wciąż niedoceniana w Europie, świetnie sobie radzi na własnym podwórku. Mimo kilku uznanych nazwisk, ciężko jednak jest jej się przebić poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Wszystko to za sprawą odmiennej świadomości literackiej czytelnika. W czasach, kiedy Europę zdominowały kryminały, w Japonii niezmiennie od dziesięcioleci prym wiodą książki obyczajowe, mające na celu przekazać pewną mądrość życiową, wskazać drogę, zmusić czytelnika do głębokich przemyśleń.

Taką książką bez wątpienia jest Kwiat wiśni i czerwona fasola, piękna, inteligentna, zastanawiająca. Durian Sukegawa w cudowny sposób przenosi nas w realia japońskiego stylu życia, gdzie tłem są zapachy tradycyjnych dań tego kraju. Cudowny język autora porusza ważne sprawy egzystencjalne człowieka, dla którego radość z dnia powszedniego, powinna być na pierwszym miejscu. Jednak większe i mniejsze problemy, z którymi bohater książki musi się zmagać oraz błędy przeszłości, których nie potrafi wymazać z pamięci, powodują, że traci on sens życia i popada w ponury nastrój, który nie pozwala mu iść naprzód. Smutki i stagnację topi w alkoholu, a każdy następny dzień zaczyna być podobny do poprzedniego. Do czasu, aż pojawia się pewna staruszka, która wszystko zmienia. Absolutny majstersztyk literacki.


Tego wieczoru Sentaro siedział niedaleko stacji kolejowej w knajpce serwującej dania z makaronem gryczanym. Popijał grzane sake, zagryzał tempurą i wsysał porcję makaronu pływającego w gorącym bulionie.

Durian Sukegawa zasługuje na słowa uznania za piękną opowieść pełną ciepła, ale też za mądrość jaka bije ze stron tej cudownie nakreślonej historii. Za wskazówki i ciche podpowiedzi, jak nie podchodzić do życia w chwilach rezygnacji i bezradności, bo nic nie dzieje się bez przyczyny, a na horyzoncie zawsze pojawiają się nowe rozwiązania, dające nadzieję na lepsze jutro. Musimy tylko nauczyć się je dostrzegać. Kwiat wiśni i czerwona fasola to powieść bardzo refleksyjna i pełna emocji. To książka, którą trzeba przeczytać. Bezapelacyjnie. To jedna z najmądrzejszych, najpiękniejszych i najbardziej zachwycających powieści, jaką czytaliśmy.


"Piękno japońskiej literatury pochodzi z głębi serca tamtejszych autorów, którzy nie boją się pisać o uczuciach i sprawach przyziemnych. Powieść Sukegawy jest zjawiskowa i warta poświęcenia uwagi."

- Ivo Vuco | pisarz, recenzent -


Gdybym przez te wszystkie lata nie przyrządzała słodkich przekąsek, moje życie tutaj wypełniałoby wyłącznie cierpienie. To było moje wyzwanie i moja walka.

S Ł O D K O - G O R Z K A O P O W I E Ś Ć

O Ż Y C I U I N A L E Ś N I K A C H


Sentaro, chłopak z trudną przeszłością i niespełnionymi marzeniami o karierze pisarza, pracuje w sklepiku z dorayaki - tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Niestety interes nie idzie tak dobrze, jak powinien, a klienci rzadko po słodkości. Pewnego dnia próg jego sklepu przekracza staruszka Tokue, która zaczyna uczyć Sentaro przygotowywania doskonałego nadzienia. Jej talent kulinarny i mądrość na zawsze odmieniają życie chłopaka. Gdy przeciwności losu i społeczne uprzedzenia wystawiają ich relację na próbę, bohaterowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie, co jest w ich życiu najważniejsze.

Kwiat wiśni i czerwona fasola to wzruszająca, pełna ciepła opowieść o zrozumieniu, radzeniu sobie z trudną przeszłością i przynoszącej odkupienie sile przyjaźni.


"Ta urzekająca miniatura literacka to symboliczna opowieść o szacunku do drugiego człowieka i umiejętności wydobywania z życia tego, co w nim najlepsze. Sukegawa zachwyca każdym zdaniem."

- Jarosław Czechowicz | Krytycznym okiem -


"Mądra powieść Sukegawy czaruje i uwodzi czytelnika od intrygującego początku do wzruszającego końca."

- The Herald -


"Pełna uroku powieść, której fabuła nieustannie zaskakuje. To opowieść o cierpieniu, która koniec końców podnosi na duchu."

- The Independent -


"Po prostu pyszna powieść"

- The Guardian -


"Kwiat wiśni i czerwona fasola to subtelna, poruszająca opowieść o tym, jak odkupić winy w społeczeństwie, które nigdy nie wybacza..."

- The Japan Times -


Powieść Kwiat wiśni i czerwona fasola jest częścią Serii z Żurawiem publikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego. Jest to seria dla wielbicieli współczesnej prozy z różnych, odległych od siebie zakątków świata. Znajdą się w niej tytuły, które odniosły ogromny sukces w kraju pochodzenia bądź zostały wyróżnione najważniejszymi nagrodami literackimi. Każda książka będzie więc zaproszeniem do kolejnej podróży w najciekawsze rejony literatury współczesnej. A wszystko oprawione w cudownie piękne okładki projektu Małgorzaty Flis.
DURIAN SUKEGAWA

Studiował filozofię orientalną na Uniwersytecie Waseda. Na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku pracował jako reporter w Berlinie i Kambodży. Autor książek, esejów, scenariuszy telewizyjnych i filmowych. Mieszka w Tokyo.


TYTUŁ: Kwiat wiśni i czerwona fasola

TYTUŁ ORYGINALNY: An

AUTOR: Durian Sukegawa

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

SERIA WYDAWNICZA: Seria z Żurawiem

TŁUMACZENIE: Dariusz Latoś

PROJEKT OKŁADKI: Małgorzata Flis

PREMIERA ORYGINAŁU: 2013

PREMIERA POLSKA: 2018

LICZBA STRON: 176

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 148 x 210 mm

ISBN: 978-83-233-4547-3


OCENA: 10+++/10


KUP TERAZ


SERIA Z ŻURAWIEM#duriansukegawa #kwiatwiśniiczerwonafasola #wydawnictwouniwersytetujagiellońskiego #seriazżurawiem #an #wuj #recenzja #hultajliteracki

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie