top of page
Szukaj

KURIER Z TOLEDO - Wojciech Dutka

Wczytaliśmy się ostatnio w artykuł na temat najgorszych czasów w historii ludzkości. I choć wojna domowa w Hiszpanii nie została uznana na najgorszy okres w dziejach, to była wymieniana, jako jeden z najbardziej przerażających. W Hiszpanii jest on ulubionym tematem-tłem rodzimych powieściopisarzy... Zafon, Mendoza, Cabré czy Pérez-Reverte to tylko niektórzy z tych autorów, którzy chętnie sięgają do czasów la guerra civil. Tym razem jednak przedstawiamy książkę z hiszpańską wojną domową w tle polskiego pisarza, Wojciecha Dutka, który trudne tematy przekłada na papier, jak mało kto.


Wielowątkowość fabularna w tej książce może przyprawić o zawrót głowy, mamy tu między innymi wojnę domową, szpiegostwo i homoseksualizm, mamy plejadę znanych z historii nazwisk i akcję, która jest wyważona na miarę hiszpańską. Wiemy, że południowcy lubią dużo mówić, wiemy też, jaki mają temperament. Napisać więc "hiszpańską powieść po polsku" to nie lada wyzwanie, ale zdaje się, że Dutka sprostał wyzwaniu. Jest tu wszystko to, co znaleźć można u hiszpańskich pisarzy, a więc dużo gadania, porywczość, tajemnice ciągnące się przez wiele stron, szybkie zwroty akcji i wyważona, wręcz przemyślana narracja oraz wspaniały historyczny szlif jednego z najpiękniejszych krajów świata. Mamy jednak też kilka zastrzeżeń: dialogi zdawały się nieco uproszczone i mało wyrafinowane, a czasem nawet niepasujące do opisywanych czasów. A drugą sprawą jest redakcja książki, która znów zawiodła. Pisząc znów, mamy na uwadze książki, które trafiają ostatnio w nasze ręce i coraz częściej zmuszają nas do poruszania tego problemu. Od jakiegoś czasu zauważyliśmy bylejakość w redagowaniu książek, co rzutuje ogromnie na jej popularność i oceny.

Wojciech Dutka napisał kolejną świetną powieść, a jest to dopiero pierwsza część cyklu o polskim szpiegu. Zacieramy ręce z ciekawości nad kolejnymi tomami, bo w przygotowaniu jest już Kurier z Teheranu i Kurier z Tivoli, ale wolelibyśmy, aby za redakcję kolejnych tomów zabrał się ktoś inny. Jeśli naprawdę ciężko znaleźć jest dobrych redaktorów, to sami podejmiemy się wyzwania, bo to, co ostatnio dzieje się na polskim rynku redakcyjny, woła o pomstę do nieba.


Najnowsza powieść autora bestsellera „Czerń i purpura”!


Przed gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie zajechał samochód. Po chwili wysiadł z niego szofer i otworzył drzwi citroëna, z którego wysiadł elegancki mężczyzna w garniturze dopasowanym do jego sylwetki.

Klimatyczny obraz lat 30. zawiązany w iście szelmowsko-szpiegowski sposób. Suspens goni suspens, a można się też trochę pośmiać. Na salony polskiej literatury wkrada się nowa postać literacka, hrabia Antoni Mokrzycki, który zmieni oblicze literatury przygodowej. Trochę w nim detektywa Bednarskiego, trochę Ignacego Chodźkiewicza, a trochę Kapitana Żbika, ale przewaga jestestwa tego człowieka, to zupełnie nowy byt. Zaskakujący, ciekawy oraz intrygujący. Wyśmienitym pomysłem w tej powieści było oddelegowanie polskiego bohatera literackiego poza granice Polski. W przeciwieństwie do czasów obecnych, gdzie bohaterów literackim możemy wysyłać na drugi koniec Ziemi w trybie natychmiastowym, w latach 30. XX wieku podróż do innego kraju była nie lada wyzwaniem. Odsetek podróżujących był znikomy i mogli sobie na to pozwolić dwie skrajne grupy społeczne: bardzo bogaci i bardzo zdeterminowani. Ci drudzy reprezentowali zazwyczaj podłych łotrów, najemników wojennych i hochsztaplerów. I prawdę mówiąc, hrabia Mokrzycki posiada cząstkę każdego z nich. Świetnie wykreowana postać, choć mało uwypuklona. Zdaje się, że autor postanowił dozować nam hrabiego Mokrzyckiego przez wszystkie swoje powieści, pozostawiając niedosyt w Kurierze z Toledo. I bardzo dobrze, niech dozuje.

Wojciech Dutka posiada swój własny styl pisarski, co rzuca się w oczy niemal od razu. W dobie, kiedy pisarze kopiują jeden drugiego stylem i pomysłami, Dutka wydaje się powiewem świeżości i odskocznią od zbrukanych tandetą czytadeł.


Podciągnęła sukienkę. Miała zgrabne nogi, a Teo szybkim ruchem zdarł z niej majtki i rozpiął swoje spodnie. Czuł jej oddech i zapach tanich perfum. Dziewczyną dała mu znak, żeby ją podniósł, co uczynił nie bez pewnego wysiłku. Dzięki temu jednak znalazł się w niej szybko i wkrótce obydwoje poruszali się rytm flamenco. Aż do wielkiego finału.

Szpiedzy, wielka historia, a zarazem uniwersalna opowieść o miłości, która nie miała prawa zaistnieć…

Warszawa, rok 1936. Młody dyplomata, hrabia Antoni Mokrzycki, wyjeżdża na zlecenie wywiadu do pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. Mokrzycki zostawia w Polsce narzeczoną „z rozsądku” i kochankę, która jako jedyna zna jego sekret. Kiedy w czasie hiszpańskiej misji na drodze dyplomaty pojawia się Teo, młody anarchista, a zarazem uczeń szkoły korridy z Madrytu, ich wspólny los zostaje przypieczętowany. Mokrzycki stanie przed koniecznością postawienia wszystkiego na jedną kartę i zaryzykuje – swoją karierę, narzeczeństwo, a nawet życie.

Mokrzycki spotka wielkie postaci historycznych: Ernesta Hemingwaya, Federico Garcię Lorkę, Simone Weil, Pablo Nerudę oraz przerażającego generała Quiepo del Llano. Stanie też oko w oko z generałem Franco...

Wojciech Dutka, historyk z wykształcenia i z zamiłowania, z pisarskim kunsztem wplata w los bohatera w dzieje jednej z najkrwawszych wojen domowych współczesnej Europy.


Szumlakowski wstał z wrażenia. Macki NKWD sięgały Berlina. W samym sercu brunatnego królestwa, pod bokiem Heydricha, w Służbie Bezpieczeństwa Rzeszy - Sicherheitsdienst.

„Kurier z Toledo” to doskonałe połączenie powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską!


WOJCIECH DUTKA

Urodzony 2 1979 roku Bielsku-Białej pisarz, nauczyciel i historyk. Jednak największą jego pasją jest pisanie. Czuje się dobrze zarówno w powieści historycznej, przygodowej, jak i sensacyjnej, ale z powodzeniem uprawia kolaż tych gatunków. Opublikował siedem powieści, z których najsłynniejszą jest Czerń i purpura - oparta na faktach historia miłości w obozie Auschwitz, która uzyskała pozycję bestsellera. Kurier z Toledo to pierwsza książka autora wydana nakładem Wydawnictwa Lira.


TYTUŁ: Kurier z Toledo

AUTOR: Wojciech Dutka

CYKL: Hrabia Antoni Mokrzycki

WYDAWNICTWO: Lira

PREMIERA: 4 września 2019

PROJEKT OKŁADKI: Magdalena Wójcik

LICZBA STRON: 352

FORMAT: 135 x 197 mm

ISBN: 978-83-66229-56-3


OCENA: 8,5/10

Uzasadnienie: Byłaby wyższa ocena, gdyby redakcja książki bardziej się przyłożyła, a autor popracował nieco nad dialogami. Poza tym bez zarzutów, arcyciekawa historia, bardzo dobry pomysł, intrygujący bohater, dobra konstrukcja, świetna okładka, ładne wydanie.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZPATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI: lubimyczytać.pl, historia.org.plPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Czym zajmowali się klawiszowcy, doliniarze, lipkarze?  Kto był

najsłynniejszym kasiarzem II RP?  Czy Tata Tasiemka to polski

Al Capone? Kto stał za kradzieżą klejnotów w krakowskim

hotelu Grand? Lata 20., lata 30. fascynują nas nie od dziś. To

nie tylko blichtr kabaretów, high-life kawiarni Ziemiańska czy

gwiazdy pokroju Bodo lub Ordonki. Nieodłącznie towarzyszyły

im też postaci i obrazy z mrocznego, choć równie

fascynującego półświatka II RP... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

#wojciechdutka #kurierztoledo #wydawnictwolira #hultajliteracki #recenzja #lubimyczytac #historiaorgpl


www.wydawnictwolira.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

72 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page