top of page
Szukaj

KURIER Z TEHERANU - Wojciech Dutka

Prawdopodobnie najbardziej niedoceniany polski pisarz naszych czasów. Każda jego książka jest tak niebywała, że mogłaby podbić świat bez większego wysiłku... No właśnie, mogłaby. Dlaczego więc nie podbija? To pytanie do wydawców oraz Instytutu Książki. Nie ma szans na to, aby w książkach Dutki coś nie zagrało, tu wszystko spina się idealnie. Autor wchodził już w różne tematy i gatunki, i za każdym razem bije konkurentów/kolegów po fachu na głowę. Nie inaczej jest i tym razem.


Już sam pomysł na tę książkę wydaje się nieco szalony i prawdę mówiąc, gdyby to był debiut Dutki, sięgalibyśmy po tę książkę z niepewnością, ale przecież udowodnił On już wcześniej - nie tylko Kurierem z Toledo - że każdy pomysł, nawet ten najbardziej szalony potrafi przekuć w niebywale wciągającą powieść. Wiele wcześniejszych jego książek już to potwierdziło. Gwoli wyjaśnienia, dlaczego pomysł na Kuriera z Teheranu jest szalony: Otóż, szanowni Czytelnicy, fikcyjna fabuła z historycznym tłem to zabieg znany od bardzo dawna, wystarczy wspomnieć choćby Aleksandra Dumasa, jednak Wojciech Dutka chwycił za tło, na którym poległo wielu polskich pisarzy, a jedynym, któremu to się do tej pory udawało, był Bogusław Wołoszański. Każdy kolejny autor, który podążał tą drogą, zaliczał spektakularną glebę (być może z małymi... bardzo małymi wyjątkami).


CUDEM UNIKNĄŁ KATYNIA. NAUCZYŁ SIĘ ZABIJAĆ, ABY SAMEMU NIE ZOSTAĆ ZABITYM...


Porucznik Antoni Mokrzycki, lat trzydzieści pięć, spieszył się na statek. Minął tydzień od spotkania wielkiej trójki: Stalina, Roosevelta i Churchila w Teheranie, a Mokrzycki był najprawdopodobniej pierwszym Polakiem, który poznał prawdę o ich ustaleniach w sprawie polskiej.

Na Kuriera z Teheranu czekaliśmy z niecierpliwością i byliśmy gotowi zarwać noc, aby książkę przeczytać jak najszybciej. Niestety, kilka spraw, które wynikły w międzyczasie zmusiły nas do zmiany planów. Przede wszystkim każda recenzowana przez nas książka musi przejść przez wszystkie hultajskie ręce, a wydarzyło się coś, co na jakiś czas wyeliminowało jednego Hultaja, więc czekaliśmy na jego powrót, bo to w końcu nasz ziomal, który Dutką jest tak mocno zachwycony, że nie mogliśmy postąpić inaczej. Dzisiaj znów jesteśmy w komplecie i w końcu możemy pochylić się wspólnie nad jednym z najlepszych polskich pisarzy naszych czasów.

W tej książce akcja rozwija się niemal tak znakomicie, jak w książkach Dołęgi-Mostowicza, z tą jednak różnicą, że bez wątpienia trzyma w dużo większym napięciu.

Fabuła, język, postać Mokrzyckiego, dialogi... no po prostu wszystko bez wyjątku jest tu absolutnie perfekcyjne. Autor żongluje wszystkimi emocjami, jakie towarzyszą człowiekowi podczas całego życia.

Jest taki jeden pisarz, który potrafi przekuć opowiadaną przez siebie historię w gejzer emocji, nazywa się Louis de Bernières i gdybyście kiedykolwiek pytali, jak pisze Wojciech Dutka, to właśnie dokładnie tak samo, jak ten brytyjski autor. A gdybyście nie czytali nigdy wcześniej ani jednego, ani drugiego autora, to radzimy szybciutko nadrobić. Najlepiej zacząć od Dutki, bo czeka Was mnóstwo nieprzespanych nocy.

Kurierem z Teheranu Dutkiewicz udowodnił, że jest jeszcze mnóstwo historii do opowiedzenia i nie prawdą jest, że polskim pisarzom wyczerpały się pomysły, a takie głosy słyszymy coraz częściej.

Wojciech Dutka - Zapamiętajcie to nazwisko, bo za kilka lat - jesteśmy o tym przekonani - będzie na ustach wszystkich czytelników, a jego książki opanują witryny wszystkich księgarni. Przyjdzie taki czas, że każdy szanujący się czytelnik będzie chciał posiadać w swoich zbiorach książki Wojciecha Dutki.


DOSKONAŁE POŁĄCZENIE POWIEŚCI HISTORYCZNEJ Z LITERATURĄ SENSACYJNO-SZPIEGOWSKĄ!


Pierwszy T-26 stanął, jego silnik ryknął i umilkł. Pocisk przeciwpancerny przebił boczny pancerz czołgu i przez otwarty właz wydobył się dym, a języki ognia wystrzeliły do góry. Załogi pozostałych czołgów spostrzegły, że coś się stało, i ostatni próbował się wycofać, ale działo kaprala Wilka było szybsze.

Hrabiemu Antoniemu Mokrzyckiemu, dyplomacie znanemu z powieści Kurier z Toledo nie dane było ułożyć sobie życia u boku żony. Powołany do wojska w stopniu podporucznika otrzymuje rozkaz: jako agent Dwójki ma wywieźć i schować dokumenty agentów polskiego wywiadu w ZSRR. Jednak kampania wrześniowa komplikuje te plany. Mokrzycki staje do walki z Armią Czerwoną w drodze do rumuńskiej granicy. Zaprowadzi go to do obozu kozielskiego. Cudem unika Katynia. Staje się świadkiem ponurej tajemnicy, która zaważy na losie Polski podczas wojny światowej...

Wojciech Dutka, pisarz i historyk z pasją, opowiada z rozmachem o losach Antoniego Mokrzyckiego podczas drugiej wojny światowej. Na swej drodze bohater styka się z niezwykłymi ludźmi: Józefem Czechowiczem, Tadeuszem Dołęgą-Mostowiczem, Józefem Retingerem, generałami Sikorskim i Andersem, ale także z katami z NKWD. Mokrzycki stanie oko w oko ze Stalinem, szachem Iranu oraz innymi postaciami z historii. Kurier z Teheranu to okrutna i przewrotna powieść o drugiej wojnie światowej.


SPRAWA KATYŃSKA, WALKA WYWIADÓW I EPICKA OPOWIEŚĆ O POLSCE PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ


Historia znowu zrobiła Mokrzyckiemu psikusa: dwa miesiące temu gnił w GUŁagu, a teraz miał zobaczyć na własne oczy tego, który go tam zesłał.

WOJCIECH DUTKA

Urodzony w 1979 roku w Bielsku-Białej pisarz, nauczyciel i historyk. Człowiek spełniony. Uwielbia wędrówki po górach, dobry teatr, a także smak przygody i wytrawnego czerwonego wina. Jednak największą pasją jest pisanie. Czuje się dobrze zarówno w powieści historycznej, przygodowej, jak i sensacyjnej, ale z powodzeniem uprawia kolaż tych gatunków. Opublikował osiem powieści, w tym głośną Czerń i purpurę oraz Kuriera z Toledo - pierwszą z cyklu o hrabim Mokrzyckim, polskim szpiegu u dyplomacie, wydaną nakładem Liry. W przygotowaniu trzeci tom tej serii: Kurier z Tivoli.Tytuł: Kurier z Teheranu

Autor: Wojciech Dutka

Wydawnictwo: Lira

Premiera: 18 marca 2020

Cykl autorski: Hrabia Antoni Mokrzycki

Projekt okładki: Magdalena Wójcik

Liczba stron: 544

Format: 135 x 197 mm

Okładka: Miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-66503-12-0


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta: Maciej Więckowski)


WOJCIECH DUTKA W WYDAWNICTWIE LIRA


OFICJALNA STRONA AUTORA


RECENZJA KURIERA Z TOLEDO


PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

lubimyczytać.pl; historia.org.pl.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Złożone relacje polsko-żydowskie, okrucieństwo wojny i zło, które popycha ludzi do największych podłości… Światełkiem w tej przesyconej mrokiem rzeczywistości okazuje się miłość. W 1942 roku do wsi Wielkie Lipy wkracza niewielki oddział niemieckich żołnierzy. Trzydzieści lat później Andrzej Hołotyński, krakowski student, przyjeżdża do Wielkich Lip, gdzie jego ojciec, naukowiec, prowadził wieloletnie badania, i odkrywa mroczne dzieje wioski i tajemnicę skrywaną przez jej mieszkańców... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO LIRA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO LIRA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEProgram o książkach w Halo Radio

W każdą niedzielę od 11:00 do 13:00


www.wydawnictwolira.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


#wojciechdutka #kurierzteheranu #wydawnictwolira #lira #antonimokrzycki #literaturapolska #powieschistoryczna #powiescszpiegowska #powiescsensacyjna #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944