top of page
Szukaj

KUBUŚ PUCHATEK / CHATKA PUCHATKA - A. A. Milne

Znali go nasi dziadkowie i nasi rodzice. Znamy go my i nasze dzieci. I z pewnością będą znały go nasze wnuki i prawnuki. Wydaje się, że Puchatek pozostanie na świecie tak długo, jak ten będzie istniał. Najsłynniejszy miś na świecie ma już 93 lata i wciąż zachwyca zarówno małych, jak i dorosłych czytelników, którzy nie wyobrażają sobie świata literatury bez Puchatka i jego zwariowanej świty.

Nie odważymy się recenzować treści i Autora, bo nam to nie przystoi. Te dwa tytuły bronią się same już od przeszło 90 lat, a wielbicieli Puchatka przybywa każdego dnia. Możemy jednak zrecenzować nowe wydanie tych wybitnych powieści i tak też uczynimy, ale zanim zaczniemy, chcielibyśmy przypomnieć, że ludzkość pokochała nie tylko mądrego i dociekliwego Kubusia, ale też jego niezłomnych towarzyszy doli i niedoli. Nieśmiałego i lękliwego Prosiaczka (Piglet), niecierpliwego i pracowitego Królika (Rabbit), pesymistycznego i melancholijnego osiołka o imieniu Kłapouchy (Eeyore), nadpobudliwego wesołka Tygryska (Tigger), inteligentną i wygadaną Sowę (Owl), bardzo opiekuńczą Kangurzycę (Kanga), która piecze fantastyczne ciasteczka oraz jej zabawnego małego synka, zwanego przez wszystkich Maleństwem (Roo). Całą ekipę dopełnia Krzyś, którego pierwowzorem był syn Autora, Christopher Robin Milne.


Im bardziej Puchatek zaglądał do środka,

tym bardziej tam Prosiaczka nie było.

Kiedy się idzie po miód z balonikiem, to trzeba się starać, żeby pszczoły nie wiedziały, po co się idzie. Więc jeśli ma się ze sobą zielony balonik, pszczoły mogą pomyśleć, że jest się częścią drzewa, i wcale nie zauważyć tego, kto idzie, a jeżeli ma się niebieski balonik, mogą pomyśleć, że jest się tylko kawałkiem nieba, i też nie spostrzec tego, kto idzie. A teraz chodzi o to, jaki balonik wybrać.

Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.


Mądrości Puchatka zna każdy, kto zetknął się z nim za pośrednictwem książek, czy ich ekranizacji. Puchatek jest geniuszem i choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że na codzień "rozkminia" rzeczy nieistotne, to przecież wcale tak nie jest. Puchatek jest lekarstwem na każde zło, na kiepski humor, na brzydką pogodę i nieudane zakupy. Na gorszą ocenę w szkole, na ciche dni z miłością swego życia i na szlaban domowy od rodziców za to, że nas nie rozumieją. A nawet na gorszy dzień w pracy. Dlatego warto mieć egzemplarze obu powieści i sięgać po nie zawsze wtedy, gdy dopada nas chandra, kiedy się nudzimy, czy choćby wtedy, kiedy tak po prostu - chcemy przeczytać dobrą książkę. Sam uwielbiam chadzać Stumilowym Lasem, odwiedzić Krewnych i znajomych Królika, pospacerować tam, Gdzie nie było śladów łasiczki, a nawet dotrzeć do Ponurego Zakątka. Odwiedzając Puchatka w jego wspaniałej chatce, mogę przejść przez Sześć Sosen, obok Pułapki na słonie lub przez Dołek z piaskiem, w którym bawi się Maleństwo. A przecież miejsc do odwiedzenia w tym świecie jest znacznie więcej. Mam 42 lata i wciąż z nieukrywaną przyjemnością sięgam po książki o Puchatku, które tuż po tym, jak je otworzę, przenoszą mnie w magiczny świat pełny humoru, zabaw i miodku, który tak samo jak Kubuś Puchatek, pochłaniałbym całymi słoikami.

Uwielbiam książki A. A. Milne'a. Sprawiają, że czuję się szczęśliwy, bo dzięki nim znów mogę być małym chłopcem, który całymi dniami przesiadywał z Puchatkiem na gałęzi wyobraźni i wymyślał niestworzone historie, pełne tajemnic i wielu z pozoru trudnych pytań. Kubuś był moim najlepszym kumplem od najmłodszych lat, i wiecie co? Wciąż nim jest.


Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.


Szanowni i tak dalej, łaskawi i temu podobni. Nim zacznę, a raczej nim skończę, mam wam do przeczytania Utwór Poetycki. Jakkolwiek... jakkolwiek... dość długie słowo, które oznacza, zresztą sami się przekonacie co ono oznacza... jakkolwiek, jak już rzekłem, wszystkie utwory poetyckie, jakie powstały w Lesie, były dotąd pisane wyłącznie przez Puchatka, Misia o Miłym Obejściu, lecz o Wybitnie Zadziwiającym Braku Rozumu, Poemat, który wam za chwilę odczytam, został napisany przez Kłapouchego, czyli przeze Mnie, w chwili Wielkiego Skupienia.

Miałem zamiar zmienić koszulkę, ale zmieniłem zamiar.


Najnowsze wydanie powieści o grupie przyjaciół ze Stumilowego Lasu, to niebywale pięknie ilustrowana księga, w której zawarte są obie części. Twarda kolorowa okładka i całość szyta, nie klejona! Duże, czytelne litery i najlepsze z możliwych tłumaczeń, czyli przekład samej Ireny Tuwim, wspaniałej polskiej poetki, prozaika oraz tłumaczki literatury dla dzieci i młodzieży; siostry Juliana Tuwima. A rysunki Ernesta Howarda Sheparda, angielskiego malarza i autora oryginalnych ilustracji do książek o Kubusiu Puchatku (jak również do O czym szumią wierzby), zapierają dech w piersiach. Ta edycja zdecydowanie należy do moich ulubionych i z pewnością będzie jedną z tych najważniejszych książek, które w przyszłości będę chciał przekazać moim dzieciom. Wybitne dzieło w cudownej odsłonie. Dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia, mamy okazję zostać posiadaczami wyjątkowego wydania wyjątkowych historii.

W naszym domu, Kubuś Puchatek jest częścią naszej rodziny. Lubimy z nim spędzać czas, bo jak mówi sam Puchatek: Osobność jest całkiem miła, kiedy jesteśmy razem.


Nigdy nikogo nie namawiałem na zakup żadnej książki, ale w tym wypadku zrobię wyjątek, bo każdy szanujący się czytelnik, musi mieć w swoich zbiorach Kubusia Puchatka. Zatem namawiam Was, idźcie i kupcie tę jedną książkę, w której zawarte zostały obie części i czytajcie ją. Zawsze, kiedy tylko przyjdzie Wam na to ochota. A uwierzcie mi, że jak już ta książka stanie na waszej półce z książkami, będziecie po nią sięgać znacznie częściej, niż Wam się wydaje.


- Ivo Vuco -


A. A. MILNE

właśc. Alan Alexander Milne (ur. 18 stycznia 1882 w Londynie, zm. 31 stycznia 1956 w Hartfield) – brytyjski pisarz, autor książek dla dzieci Kubuś Puchatek (1926) oraz Chatka Puchatka (1928). W dorobku ma też sensacyjną powieść Tajemnica Czerwonego Domu, którą ówcześni krytycy uważali za jeden z najlepszych kryminałów wszech czasów. Był również autorem wielu sztuk teatralnych, nowel, książek non-fiction, artykułów prasowych oraz wierszy. Do dnia jego śmierci, jego książki dla dzieci zostały przetłumaczone na dwanaście języków i sprzedane w 7 milionach egzemplarzy. Dzisiaj Puchatka zna już cały świat, choć Puchatek świata poza Stumilowym Lasem nigdy nie widział.


Co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?


TYTUŁ: Kubuś Puchatek / Chatka Puchatka

TYTUŁ ORYGINALNY: Winnie the Pooh / The House at Pooh Corner

AUTOR: A. A. Milne

ILUSTRACJE: Ernest H. Shepard

TŁUMACZENIE: Irena Tuwim

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 296

OKŁADKA: Twarda

FORMAT: 195 x 254 mm

PRZEDZIAŁ WIEKOWY: 0 - 100

ISBN: 978-83-10-13381-6


OCENA: 10+++/10


KUP TERAZ


POOH CORNER


JUST-POOH.COM


POLSKA STRONA KUBUSIA PUCHATKA
#kubuśpuchatek #chatkapuchatka #aamilne #wydawnictwo #naszaksięgarnia #ernesthshepard #irenatuwim #premiera #recenzja #hultajliteracki

126 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page