top of page
Szukaj

KTO ZABIŁ JOHNA LENNONA? - Lesley-Ann Jones

Bardzo przewrotny tytuł tej książki sprawia, że jej zawartość zaskakuje już od pierwszej strony, bo kiedy wydaje się, że będzie to opowieść o człowieku z zagubioną tożsamością i kompleksem Herostratesa, czyli zabójcy Lennona, Chapmanie, dostajemy po prostu biografię samego Johna Lennona. Co jednak ważne, nie jest to klasyczna biografia, o czym wspomina również sama Autorka. Lesley-Ann Jones nie pędzi przez życie Beatlesa, chcąc jak najszybciej dotrzeć do sedna sprawy i tam popuścić literackiego pasa. Skupia się na ważnych sprawach zarówno z dzieciństwa Lennona, jak i w czasach jego młodości oraz życiu dorosłym, co sprawia, że książka z jednej strony jest bardzo "powolna", z drugiej zaś cholernie ciekawa i pełna emocji.


Lesley-Ann Jones robi to, co potrafi najlepiej - pisze biografię muzycznego geniusza, czyli popełnia kolejną książkę o wielkim człowieku i robi to w sposób spektakularny.

Każda strona i każdy rozdział to ogromna dawka arcyciekawych informacji. Jones wyspecjalizowała się w biografiach muzycznych gwiazd i wie, jak się w tym świecie poruszać, gdzie szukać, kogo pytać... Potem składa to w zgrabną całość i oddaje czytelnikowi, który czyta z zapartym tchem.

Fenomenalna biografia jednego z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych ludzi, jacy chodzili po tej planecie. Myślę, że tytuł był swego rodzaju haczykiem intelektualnym na czytelnika i podpowiem szeptem, że prawdziwe wrażenie robi dopiero po przeczytaniu całej książki. Dopiero na samym końcu zdacie sobie sprawę, dlaczego Autorka zdecydowała się na tak przewrotny tytuł biografii.


Ludzki umysł i ludzka pamięć są niczym fale. Wciąż zmieniają kształt. Nawet ci, którzy tam byli, którzy znali Johna Lennona i mieli z nim osobiste relacje, potrafią zapominać o pewnych rzeczach. Niektórzy piszą historię na nowo, próbując wypełnić luki, co można im wybaczyć. Czterdzieści lat to długi czas. Dla Johna było to całe życie. A jednak wydaje się, jakby to było wczoraj.

Lesley-Ann Jones już na samym wstępie wytyka palcem nieudolne biografie Lennona swoich poprzedników i zdaje się, że jest to całkiem słuszne. My przeszliśmy przez trzy biografie napisane dużo wcześniej, dwie były autorstwa amerykańskich pisarzy, trzecia stanowiła dzieło biografa brytyjskiego. Różnica między Jones a innymi autorami jest taka, że tylko Jones przechodzi przez Lennona dzieciństwo i lata młodzieńcze szczegółowo i skrupulatnie, starając się wytłumaczyć, jak pewne wydarzenia z wczesnego życia miały wpływ na życie dorosłe bohatera tej książki.

Jones dotyka tematów, które przez większość biografów Czwórki z Liverpoolu unika lub dotyka pobieżnie, zapominając, z jak wielu małych elementów stworzony został ów fenomen zwany The Beatles. Przykładem jest tu choćby osoba Stu Sutcliffe'a, człowieka, który był fundamentem Beatlesów, ale również osobą o największym wpływie na ich publiczny wizerunek. Był twórcą stylu, który po dziś dzień znajduje wielbicieli na całym świecie. Miał również bezpośredni wpływ na Johna, który był nim "oczarowany". Ta książka składa się z wielu zapomnianych, z premedytacją pomijanych lub pobieżnie traktowanych elementów z życia Johna i Beatlesów, ale też z elementów, które Lesley-Ann Jones musiał prostować po wielu dekadach przeinaczeń i celowych dezinformacji.


Magiczna podróż przez życie i twórczość jednego z tych wielkich, którzy odeszli nie w porę.


Publikacja koncertowo skonstruowana, a przy tym napisana językiem pasji i ogromnej wiedzy. Jones to Oriana Fallaci wśród biografów i nie ma w tym krzty przesady.

Książka Lesley-Ann Jones nie kończy się na historii Johna i Beatlesów, lecz kilkoma kapitalnymi zabiegami, jakie można spotkać w książkach bardzo rzadko. Otóż - po pierwsze - Autorka postanowiła cały materiał skompresować w jednym z ostatnich rozdziałów, zatytułowanym: KODA. DNI Z ŻYCIA. Wybrana chronologia, który jest niczym innym, jak szybką historią, zaczynającą się 24 kwietnia 1906 roku (34 lata przed narodzinami Johna Lennona) a kończącą się 18 lutego 2020 roku (40 lat po śmierci muzyka). 60 stron, data po dacie, każda z krótkim i zwięzłym opisem.

Po drugie - Jones przywołuje 29 najważniejszych wypowiedzi znanych ludzi o Beatlesach i podsuwa spis piosenek będących hołdem dla Johna Lennona.

Lecz na tym jednak wciąż nie koniec, bo mamy w tej książce jeszcze spis wszystkich albumów The Beatles oraz albumów solowych Lennona. A także ulubione piosenki Beatlesów i Lennona według Autorki, z obszernymi uzasadnieniami pod każdym z przytoczonych tytułów. A dodam też, że jest w tej książce sporo ciekawych zdjęć.

Ta biografia jest tak kompletna, że bardziej chyba się już nie dało, ale co najważniejsze w tej książce to fakt, że jest napisana bardzo ładnym językiem, a przy okazji bardzo ładnie przetłumaczona.


Przeszła wówczas przez głowę myśl, że jest tak samo dobry jak ja - przyznał potem John. - Do tamtego momentu to ja byłem królem. W tamtym momencie myślałem tylko o tym, co się stanie, jeśli przyjmę go do zespołu.

Wieczorem 8 grudnia 1980 roku świat się zatrzymał dla milionów ludzi, kiedy nadeszła wiadomość, że John Lennon, jedna z najbardziej lubianych gwiazd rocka, został z zimną krwią zastrzelony w Nowym Jorku. W swojej fascynującej książce Lesley-Ann Jones, uznana dziennikarka i autorka biografii muzycznych, opowiada o życiu, miłości, przedwczesnej śmierci i muzycznej spuściźnie muzyka.

Jones opisuje wzloty i upadki Lennona zarówno w jego życiu zawodowym, jak i osobistym. Śledzi bieg wydarzeń, który doprowadził Lennona do przeprowadzki do Nowego Jorku, gdzie został zastrzelony przed swoim domem fatalnej zimowej nocy.

Czterdzieści lat po tej tragicznej śmierci autorka kreśli wszechstronny portret jednej z najsłynniejszych legend muzyki, korzystając z nowych, wcześniej nieznanych źródeł i rozmawiając z ludźmi, którzy osobiście znali Lennona.


Dlaczego Yoko po śmierci Johna wydawała się o wiele szczęśliwsza? - zastanawiał się. - Dlaczego tak szybko zaczęła afiszować się po całym Nowym Jorku ze swoim nowym kochankiem Samem Havadtoyem? I dlaczego wykorzystywała pamięć i dziedzictwo Johna dla osobistego rozgłosu i zysku, bo tak to oceniam?

LESLEY-ANN JONES

Brytyjska pisarka, która spędziła ponad 20 lat jako dziennikarz jednej z największych redakcji prasowych w Londynie.

Urodziła się w hrabstwie Kent w Anglii. Jest córką pisarza sportowego Kena Jonesa.

W latach 80. pracowała dla Chrysalis Records w Londynie, wytwórni kilku ważnych ówcześnie zespołów (Spandau Ballet, Jethro Tull, Special AKA, Ultravox i Blondie), gdzie pisała notatki na okładkach, przygotowywała komunikaty prasowe i organizowała wywiady dla prasy ogólnokrajowej.

Kilka lat później przeniosła się do telewizji, na początku do Kanału 4, gdzie była gospodarzem wielu programów rozrywkowych. Pisała także cotygodniową kolumnę dla The Sun i pisywała stale dla Daily Mail, Mail On Sundey oraz You. W między czasie koncertowała wspólnie z Paulem McCartneyem, Davidem Bowie, The Rolling Stones, Eltonem Johnem, Queen i wieloma innymi gwiazdami tamtych czasów. Jako niezależna scenarzystka, jej wkład w publikacje w Wielkiej Brytanii, USA, Australii i Europie obejmował wywiady z Tonym Blairem, Frankiem Sinatrą, Raquel Welch, Melem Gibsonem, Charltonem Hestonem, Paulem McCartneyem, Brigitte Bardot i Księżniczką Margaret. Przez kilka lat pojawiała się co tydzień w BFBS Forces Radio z nieżyjącym już Tommym Vance'em i pracowała przy filmach dokumentalnych o Stevie Nicksie, Kenu Russellu i Jermaine Jacksonie. Wystąpiła także w programach telewizyjnych Fax !, Music Box i Livewire w Wielkiej Brytanii oraz E! Reklama pieluch Pampers, którą nakręciła ze swoją córeczką dla Saatchi & Saatchi, była emitowana w całej Europie przez 18 miesięcy i była jedną z najbardziej udanych reklam w tej kampanii. W między czasie zaczęła pisać biografię Kaylie Minogue, z którą zadebiutowała w 1990 roku. Szybko wyspecjalizowała się w biografiach wielkich muzyków, co przyniosło jest sławę i uznanie.

Kto zabił Johna Lennona? jest jej ostatnią, jak na razie, publikacją książkową.


Tytuł: Kto zabił Johna Lennona?

Autor: Lesley-Ann Jones

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 2 grudnia 2020 r.

Tytuł oryginalny: Who Killed John Lennon?

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Alicja Laskowska, Jacek Spólny

Premiera: 2020 r.

Liczba stron: 512

Oprawa: Twarda

Projekt okładki: Grzegorz Kalisiak

Format: 145 x 205 mm

ISBN: 978-83-8202-049-6


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA LESLEY-ANN JONES

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Kontrowersyjna powieść zaliczona przez dziennik „The Independent” do 100 arcydzieł literatury XX wieku, zdaniem części krytyków natomiast ze względu na drastyczność w opisach przemocy zakwalifikowana jako książka TYLKO DLA DOROSŁYCH. Frank, ekscentryczny szesnastolatek, mieszka z ojcem na szkockim odludziu. Wiodą bardzo nietypowe życie. Matka Franka porzuciła rodzinę wiele lat wcześniej, a starszy brat Eric został zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Ojciec oblicza ekscentryczność swojego młodszego syna za pomocą tradycyjnych angielskich miar... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.zysk.com.pl

www.hultajliteracki.pl
#lesleyannjones #ktozabiljohnalennona #wydanwictwozyskiska #biografia #hultajliteracki #wydawnictwozysk #thebeatles #johnlennon #zyskiska #ZYSK

#literaturafaktu #historia #muzyka #rockandrollZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page