top of page
Szukaj

KRÓTKA HISTORIA JEDNEGO ZDJĘCIA - Jakub Kuza

Za każdym zdjęciem kryje się jakaś historia, bardziej lub mniej ciekawa, lecz jednak... Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak ogromne znaczenie ma odpowiedni przekaz obrazu, który niejednokrotnie niesie ze sobą zmyśloną opowiastkę sfotografowanej sceny. Z jednej strony Internet pozwala odnaleźć fotografie, które bez niego być może nigdy by do nas nie dotarły. Z drugiej zaś, pozwala wielu ludziom na szerzenie nieprawdziwych informacji, oszustw i plotek.


Jakub Kuza wybrał 130 najciekawszych jego zdaniem zdjęć z całego świata i odgrzebał ich prawdziwą historię, spisując wszystko w jednej, pieknie wydanej księdze - Krótka historia jednego zdjęcia. Znajdziemy tu niesamowite perełki fotograficzne, jak choćby pierwszą trwałą fotografię Josepha Nicéphore'a Niépce'a z 1826 roku, czy zdjęcie sfotografowanego w 1878 roku legendy Dzikiego Zachodu, Billy The Kida. A to tylko dwie pierwsze fotografie i wierzchołek góry lodowej, która ze strony na stronę topnieje i odsłania kolejne fotograficzne rewelacje. Mamy tu pierwsze zdjęcie rentgenowskie, fotografię najsłynniejszej kobiety szpiega Mata Hari, czy Roberta Lewandowskiego z czasów jego gry w Zniczu Pruszków. Wszystkie zdjęcia mają swoje fantastyczne historie, których Autor nie omieszkał w książce zamieścić.


"Najciekawszy album fotograficzny, jaki kiedykolwiek wpadł mi w ręce. Aby nie rozstawać się z książką zanim dobiję do ostatniej strony, przesiadłem się z samochodu do komunikacji miejskiej i przez dwa dni nie było ze mną kontaktu. Książka wciągająca i pięknie wydana. Krótkie historie zmuszają do grzebania w Internecie po kolejne szczegóły. Rewelacja!"

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


FOTOGRAFIE, KTÓRE SKRYWAJĄ NIEZWYKŁE FAKTY


2008, Pruszków, Robert Lewandowski świętuje kolejną bramkę z zawodniczką karate Anną Stachurską, z którą spotyka się od kilku miesięcy. Dwa lata wcześniej grający w trzeciej lidze Znicz wykupił kontuzjowanego, niechcianego napastnika rezerw Legii Warszawa za symboliczną kwotę pięciu tysięcy złotych. Młody napastnik został najpierw królem strzelców trzeciej ligi, teraz drugiej, więc na Łazienkowskiej pojawia się pomysł, żeby Lewandowski wrócił do drużyny wicemistrzów Polski. Ale negocjacje idą opornie - dyrektor sportowy Legii Mirosław Trzeciak nie chce zainwestować w młodego Polaka, woli zaproponować gwiazdorski kontrakt "świetnemu napastnikowi" z Hiszpanii. Wkrótce prezes Znicza odbiera radosny telefon od Trzeciaka: "Możesz sprzedawać Lewandowskiego, mamy nowego piłkarza Arruabarrenę!" Lewandowski podpisuje więc skromny kontrakt z Lechem Poznań. Trener Kolejorza Franciszek Smuda też nie jest szczególnym fanem talentu młodego piłkarza ("takiego drewna w życiu nie widziałem"), ale wpuszcza go na ostatnie pół godziny meczu z GKS Bełchatów. Po czterech minutach gry Lewandowski wita się z poznańską publicznością, zdobywając przepiękną bramkę tzw. krzyżakiem. Do końca sezonu będzie ich w sumie dwadzieścia i zadebiutuje w reprezentacji Polski. Mikel Arruabarrena po kilku miesiącach opuści Legię - w żadnym ligowym meczu nie uda mu się skierować piłki do siatki.


A Lewandowski? Cóż, wszyscy wiemy, jak potoczyła się dalej jego historia.


Niewinne zdjęcie niechcianego piłkarza i jego dziewczyny, którzy kilka lat póżniej stają się jedną z najbardziej rozpoznawalnych par na świecie trafia do książki Jakuba Kuza i staje się zdjęciem niemal kultowym. Takich zdjęć z "fajnie" opisaną historią w tle, Kuza przedstawia jeszcze 129! Ale na swojej stronie, znacznie więcej.


TO KSIĄŻKA DLA CIAGLE CIEKAWE ŚWIATA

ODKRYJ WIĘCEJ, NIŻ WIDAĆ NA PIERWSZY RZUT OKA


Każde zdjęcie i historia w tej książce zaskoczą was i zmuszą do myślenia. Traficie tu na mniej lub bardziej znane wydarzenia i postaci, zobaczycie je z zupełnie innej strony. Zajrzycie na drugi i trzeci plan zdjęcia, by odkryć, że nieświadomy fotograf był świadkiem niezwykłego zdarzenia lub uwiecznił osobę, która po latach zmieniła świat.

Choćby to zdjęcie z okładki… Rozbawiony tłum na ulicach Nowego Jorku. Widać, że mężczyźni świetnie się bawią. Tymczasem na gzymsie wieżowca stoi samobójca. Kim jest i dlaczego atmosfera na ulicy jest tak radosna, skoro za chwilę może skoczyć człowiek? Albo marynarz całujący pielęgniarkę na amerykańskiej ulicy w dzień zakończenia wojny.

Wzruszająca scena w dzień amerykańskiego triumfu. To romantyczne zdjęcie stało się kultowe, a po latach zostało ogłoszone symbolem molestowania kobiet.

Przed wami ponad 130 najciekawszych historii i zdjęć z niezwykłego fanpage’a KRÓTKA HISTORIA JEDNEGO ZDJĘCIA – jednej z najbardziej inspirujących stron na Facebooku, którą śledzi i komentuje 100 000 osób. Zajrzyjcie na dowolną stronę książki i przeczytajcie historię zdjęcia, którą tam znajdziecie.


JAKUB KUZA

Prawnik, filozof, PR-owiec, copywriter, trener. Od lat związany z branżą wydawniczą. Twórca fanpage'a Krótka Historia Jednego Zdjęcia. Wielki fan Wisły Kraków, łódzkich fabryk, kina rosyjskiego oraz myśli Immanuela

Kanta. Dumny tata Kasi i Zosi.


TYTUŁ: Krótka Historia Jednego Zdjęcia

AUTOR: Jakub Kuza

WYDAWNICTWO: Znak

WYDANIE: pierwsze

PREMIERA: 2019-05-13

PROJEKT OKŁADKI: Paweł Panczakiewicz | Panczakiewicz Art Design

OPRAWA: twarda

LICZBA STRON: 256

FORMAT: 163 x 235 mm

ISBN: 978-83-240-5865-5


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


KRÓTKA HISTORIA JEDNEGO ZDJĘCIA NA FACEBOOKU
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:


#krotkahistoriajednegozdjecia #jakubkuza #wydawnictwoznak #recenzja #hultajliteracki


26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page