top of page
Szukaj

KOT, KTÓRY SPADŁ Z NIEBA - Takashi Hiraide

Ile światła do życia może wprowadzić kot? Obcy kot... Mówi się, że koty to niebywale inteligentne zwierzęta, które potrafią wyczuć smutek i ból. Czczone są przez ludzi od tysiącleci, a wciąż nie wszystko o nich wiemy. Są bardzo tajemnicze i chodzą własnymi drogami, a wielu ich cech oraz zachowań do dziś nie udało się rozwikłać. Nie wiemy do końca, czy to człowiek oswoił kota, czy może kot człowieka...


Takashi Hiraide utkał spokojną i piękną historię, w której centralną postacią jest kotka o imieniu Chibi.

Niby historia o niczym, a jednak wciąga tak bardzo, że nie sposób się z nią rozstać choćby na chwilę. Autor użył tak prostego, a zarazem tak pięknego języka, że czytając tę książkę, odniosłem wrażenie, jakby ktoś siedział obok mnie i opowiadał mi najciekawszą przygodę swojego życia. Szybkie, krótkie rozdziały, tworzące swoistą biografię wspaniałego zwierzęcia. Mądrego, miłego, myślącego nieszablonowo (jak na kota przystało). Królowej wśród kotów. A jednocześnie jest to opowieść o powolnej utracie sensu życiu i stagnacji, które zmienia się życie piękne, zabawne, sensowne i pełne uroków, za sprawą jednego, nieproszonego gościa.

Można mieć jedynie pretensję, że książka zbyt szybka, że jest jej za mało. I jest to chyba jedyny minus tej książki - Hiraide mógł (zdaje się) napisać o Chibi (i nie tylko) nieco więcej, bo niektóre historie są po prostu zbyt krótkie, po łebkach i niepełne.


Wśród naszych przyjaciół było kilkoro miłośników kotów, ale widok ich nadmiernej czułości i zachwytu nierzadko mnie gorszył. Czasami wydawało się, że zaprzedali się kotom z duszą i ciałem w sposób całkowicie bezwstydny.

Jedna z najpiękniejszych powieści, jakie czytałem i kolejna z Serii z Żurawiem, która w stu procentach spełnia wszelkie wymogi, aby się w tej serii znaleźć.

Trochę filozoficzna, a trochę psychologiczna opowieść o tym, jak może się zmienić sposób myślenia człowieka i jego usposobienie, kiedy w życiu zajdzie jedna mała, niespodziewana zmiana, niemająca większego wpływu na grafik dnia, ale mocno na niego oddziaływająca w sferze intelektualnej.

Autor nie ucieka się do zawiłych opisów, czy pokrętnej fabuły, lecz stara się przekazać czytelnikowi prosty szkic fascynacji zmianą, jaka często zachodzi w człowieku dzięki bodźcom zewnętrznym, czasami niespodziewanym, ale jednak...


"Napisana pięknym językiem powieść, przepełniona refleksją filozoficzną, tryskająca inteligentnym humorem."

- Publisher Weekly -


"Niezwykle intymny i pełen życia obraz zamkniętego świata, który jednocześnie otwiera się na innych."

- The New York Times -


"Niektóre książki nie są oczywistym materiałem na bestseller. Książka Hiraidego to bowiem dzieło subtelne, przemyślane oraz całkowicie bezpretensjonalne."

- The Guardian -


Małżeństwo trzydziestolatków mieszka w małym wynajętym domku w spokojnej dzielnicy Tokio. Choć oboje pracują w domu i spędzają razem dużo czasu, nie mają już sobie zbyt wiele do powiedzenia. Pewnego dnia do ich życia wkracza Chibi – kotka, która każdego dnia zjawia się nieproszona w ich ogrodzie. Z czasem małżonkowie zaczynają rozmawiać o Chibi, dbać o nią i traktować ją jak domownika. W końcu pojawia się nadzieja na ratunek dla ich wspólnego życia.

Kot który spadł z nieba to powieść-medytacja o poszukiwaniu szczęścia na przekór monotonii dnia codziennego. Hiraide niezwykle subtelnie nakreśla portret psychologiczny współczesnych trzydziestolatków, którzy czują się samotni, nawet żyjąc w szczęśliwych związkach.

Książka Kot, który spadł z nieba to literacki fenomen. Prawa po ponad 10 latach od jej wydania sprzedano do 13 krajów. Otrzymała ona japońską nagrodę literacką Kiyama Shohei. Jako jedna z nielicznych japońskich książek, znalazła się na liście bestsellerów “New York Timesa”


Stale powraca do mnie obraz dnia, kiedy Chibi po raz pierwszy zawitała do wynajmowanego przez nas domku.

TAKASHI HIRAIDE

Urodził się w 1950 roku w Moji w Japonii. Wydał kilka tomików poezji. Mieszka na przedmieściach Tokio z kotem i żoną, poetką Michiyo Kawano. Książka Kot, który spadł z nieba to literacki fenomen. Po 10 latach od japońskiej premiery wzbudziła zainteresowanie wydawców z ponad 13 krajów.

Tytuł: Kot, który spadł z nieba

Autor: Takashi Hiraide (平出 隆)

Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego

Seria wydawnicza: Seria z Żurawiem

Data wydania: 26 października 2016

Tytuł oryginalny: Neko no kyaku (猫の客)

Tłumaczenie: Katarzyna Sonnenberg-Musiał

Premiera: 2001

Projekt okładki: Małgorzata Flis

Liczba stron: 144

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 137 x 205 mm

ISBN: 978-83-233-4193-2


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


E-BOOK


SERIA Z ŻURAWIEM


OFICJALNA STRONA AUTORAPATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Wirtualna Polska, Torii - Magazyn totalnie o Japonii, Japonia-Online, lubimyczytac.pl.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Pikus, zwany też Zeusem, i członkowie jego rodu, między innymi Rea-Semiramida czy Hermes-Faunus, to  bohaterowie opowieści o najwcześniejszych dziejach świata, mającej swe źródła w zeuhemeryzowanej mitologii grecko-rzymskiej. Opowieść ta uzyskała w średniowieczu, szczególnie bizantyjskim, dość sporą popularność i przez setki lat była traktowana jako narracja o wartości historycznej. Jan Malalas, kronikarz żyjący w VI wieku, opowieść tę, jeśli nie stworzył, to na pewno rozpowszechnił... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

#kotktoryspadlznieba #takashihiraide #wydawnictwouniwersytetujagiellonskiego #hultajliteracki #recenzja #WUJ #uniwersytetjagiellonski #haloradio #halotusieczyta #literaturajaponska #seriazzurawiem #kot #powiesc


WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.wuj.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

79 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page