top of page
Szukaj

KRÓTKA HISTORIA PIJAŃSTWA - Mark Forsyth.

Zaktualizowano: 22 cze 2018

Jedni degustują się alkoholem, inni go piją przy okazji imprez masowych, a jeszcze inni walą gaz od rana do nocy. Mark Forsyth przedstawił w swojej książce historie kilku zacnych opojów, którzy poprzez alkohol chcieli wpłynąć na losy świata, ale też kultury i całe cywilizacje, dla których chlanie było nieodzowną częścią ich bytu. Autor ukazuje nam swoistą biografię alkoholu, od początków istnienia człowieka aż po XX wiek. Przedstawia hipotezę, że ludzkość zaprojektowana jest do picia alkoholu i jest w tym najlepsza…. prawie.

Przez Krótką Historię Pijaństwa przemykasz, jak przez ulubiony serial telewizyjny. Niesamowicie „plastyczny” (często wręcz obelżywy) język, duża dawka humoru oraz ogromna ilość ciekawych wiadomości z historii (pijanego) świata, o których nie mieliśmy pojęcia. Wydawać by się mogło, że paradoksalnie to właśnie alkohol trzyma rasę ludzką przy życiu.

25 000 lat temu ważono piwo w wielkich wannach, a w starożytnym Egipcie ten trunek wręcz uratował byt ludzki. Stalinowi nie odmawiało się pijaństwa, Dziki Zachód nie przetrwałby bez wody ognistej, a Australię zbudowano na rumie.

Świetna opowieść o tym, że gdyby nie alkohol, człowiek nie przetrwałby tylu lat. Być może nie powstałyby najwspanialsze dzieła literackie, filmy, muzyka i sztuki teatralne. Alkohol to motor napędowy człowieka w każdej dziedzinie. Jest wielu, którzy nie piją i są ludźmi wybitnymi, ale my jesteśmy pewni, że gdyby pili, byliby geniuszami. Wóda otwiera zmysły, których nie otworzy ani ostryga, ani kawior, ani woda z saturatora. Nawet papierosy i narkotyki nie są w stanie dać człowiekowi to, co może dać alkohol.


Człowiek współczesny pod względem anatomicznym (jak wy) istnieje od 150 000 lat, z czego pierwsze 125 000 to po prostu katastrofa. Na ile można ocenić, nie było co pić, żeby się serio upić. Oczywiście, całe te ględzenie jest trochę niepewne, jako że ludzie prehistoryczni nie prowadzili notatek. Mieli pełne ręce roboty z polowaniem, zbieraniem i pacykowaniem jaskiń.

Krótka Historia Pijaństwa śledzi romans ludzkości z alkoholem od pradziejów aż do prohibicji, pokazując, jak na przestrzeni wieków zmieniały się powody spożywania trunków: od religijnych, poprzez seksualne i bojowe, aż po rozrywkowe. Książka odpowiada na ważkie pytania: co ludzie pili, w jakiej ilości i dlaczego. Jest to historia świata w nietrzeźwej, być może lepszej, wersji.


Ludzkość pije od swych prapoczątków, co autor bez problemu udowadnia. A że pisze o tym lekko i perliście, rzecz czyta się równie ochoczo, jak wychyla kielichy szampana. Bez dwóch zdań to dzieło ożywcze niczym pierwszy wieczorny dżin z tonikiem, mądre jak kieliszek burgunda i klarowne niczym szklaneczka pilznera.

- Robert Makłowicz | dziennikarz, pisarz, podróżnik, krytyk kulinarny -


Pierwsza oficjalna biografia alkoholu. Książka dowodzi, że wszyscy pijemy. Pijesz, bo taki twój los. Nie dlatego, że jesteś człowiekiem, bo inne zwierzęta też potrafią narąbać się w pień. Z tą jednak różnicą, że ich z baru nikt na zbity pysk nie wywala. Po tej lekturze jestem przekonany, że świat bez alkoholu wyglądałby zupełnie inaczej. A teraz proszę wybaczyć, idę sobie golnąć.

- Robert Motyka | satyryk, kabareciarz, współzałożyciel grupy Paranienormalni -


Książek nie czytam, ale taką to bym może kupił w prezencie szwagrowi. Szwagrowi inteligentnemu.

- Robert M. | bezrobotny mieszkaniec Radomia -


Starożytni Egipcjanie byli zabawną czeredą. Wydawali mniej pieniędzy na pałace niż na grobowce; myśleli, że świat został stworzony przez boga, który sam robił sobie przyjemność i przypadkowo trysnął sobie do ust; myśleli też, że piwo uratowało ludzkość.

"Pij narodzie, pij! Ale najpierw przeczytaj Krótką Historię Pijaństwa, która rozgrzeszy twą chuć do alkoholu. Pij narodzie, pij!"

- Ivo Vuco | pisarz, ultramaratończyk, wielbiciel lodowatego Jägermeistera -


MARK FORSYTH - brytyjski pisarz i etymolog i horologiem. Znany przede wszystkim z satyryczno-etymologicznego bloga The Inky Fool oraz bestsellerowych książek o znaczeniu słów w języku angielskim.

Studiował język angielski i literaturę na Lincoln College w Oxford University.

Człowiek z dużym poczuciem humoru, mistrz słowa.

Za swoją książkę: Krótka Historia Pijaństwa przyznajemy mu tytuł Hultaja Angielskiej Literatury.


TYTUŁ: Krótka Historia Pijaństwa

TYTUŁ ORYGINALNY: A Short History of Drunkenness

AUTOR: Mark Forsyth

WYDAWNICTWO: Dolnośląskie

TŁUMACZENIE: Paweł Korombel

PREMIERA: maj 2018

FORMAT: 225 x 145 mm

ILOŚĆ STRON: 256

OKŁADKA: twarda

ISBN: 978-83-245-8309-6


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


Wydawnictwo Dolnośląskie

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page