top of page
Szukaj

KOMPENDIUM I ATLAS ŚWIATA DYSKU- Terry Pratchett

Kto ceni twórczość Pratchetta, temu nie trzeba przedstawiać Świata Dysku, Gildię Intruzów i Niewidoczny Uniwersytet. Teraz dostaliśmy Kompendium i Atlas Świata Dysku, pieknie wydany album z ogromnych rozmiarów mapą całego Pratchettowskiego uniwersum. Cudowne zwięczenie serii, choć tym, którzy dopiero zamierzają zacząć przygodę z twórczością Terry'ego Pratchetta, zachęcamy zacząć od tej właśnie pozycji wydawniczej, która wprowadzi czytelnika w magiczny Świat Dysku.


Wyjatkowy, wspaniały, mistyczny album świata. Ale nie tego tego naszego, szarego, codziennego swiata, a tego pratchettowskiego, pełnego magii, ale też zwykłych ludzkich problemów; świata makabrycznych żartów, seksu, złodziei, morderstw oraz trolli, krasnoludów, wróżek, Antychrystów i... Straży Miejskiej.

Autor, jak nikt inny, miał nieograniczoną wyobraźnię i studnię bez dna ze zdumiewającymi pomysłami. Kompendium i Atlas Świata Dysków jest tego świetnym przykładem, ale przede wszystkim zbiorem miejsc, języków i ich dialektów, zasad panujących w poszczególnych krainach i oczywiście map. Fantastycznych, znakomitych i oszałamiających map tego niezwykłego miejsca, jakim jest Świat Dysku.Ten dobrze rozwinięty region, doskonale znany wielu naszym czytelnikom, rozciąga się od Okrągłego Morza w stronę Osi do gór Carrack, w stronę obrotową do Pseudopolis i doliny Soar, w stronę opaczną do dolnego biegu Smarlu, łącznie ze Skundem, Chirmem i łańcuchem Gór Morporskich. Główną rolę odgrywają tam potężne miasta-państwa, rozdzielone terenami uprawnymi, rzekami, lasami i tak wieloma roślinami krzyżowymi, że obszar ten stał się znany jako dyskowa misa kapusty.

Pratchettowi zaufali już George R.R. Martin, Geroge Lukas, Andrzej Sapkowski, Ray Bradbury, Ursula Le Guin, Andrzej Pilipiuk, J.K. Rowling czy Stephen King. Wszyscy oni są oczarowani Światem Dysku. To jeden z najważniejszych pisarzy fantasy w historii, na którym wzorują się młodsze pokolenia pisarzy. Jego Kompendium i Atlas Świata Dysku daje pełny obraz wykreowanego przez siebie w ponad czterdziestotomowej serii Discworldu, w którym dzieją się rzeczy niewyobrażalne.


Niewidoczny Uniwersytet z dumą prezentuje najpełniejszą z istniejących dotąd mapę i przewodnik po świecie Dysku.

To niezwykłe dzieło wykorzystuje ciężko zdobytą wiedzę licznych wybitnych i nieuchronnie martwych odkrywców. Na szczegółowych planach naszego świata czytelnik może znaleźć legendarne ziemie Wysp Sośniczych, prześledzić bieg Knecku, który w równej obfitości roznosi na oba brzegi żyzny ił i konflikty graniczne, czy kontemplować ogromne pustynie Klatchu i Howondalandu - kształcący przykład zagrożeń braku dozoru nad pasącymi się kozami.     Każdy kraj, jego mieszkańcy, ich zwyczaje, terytorium i podstawy gospodarki opisane są we właściwych terminach, a opisy owe przenoszą czytelnika od kopalni tłuszczu w Überwaldzie i targów magicznych dywanów w Al Khali do najwyższych klasztorów w Ramtopach i splamionych krwią i kakao świątyń Imperium Tuzumeńskiego.    Ten pouczający tom jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o krainach na grzbiecie żółwia.


TERRY PRATCHETT

Był uznanym pisarzem, twórcą bestsellerowego cyklu książek o Świecie Dysku, z których pierwsza - "Kolor magii" - ukazała się w roku 1983. Czterdziesta pierwsza i ostatnia powieść o Dysku, "Pasterska korona", została wydana w roku 2015. Książki były często adaptowane jako sztuki teatralne i filmy. Terry Pratchett był laureatem wielu nagród, między innymi Carnegie Medal; otrzymał też tytuł szlachecki za zasługi dla literatury. Zmarł w roku 2015.TYTUŁ: Kompendium i Atlas Świata Dysku

AUTOR: Terry Pratchett

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

TYTUŁ ORYGINALNY: The Compleat Discworld Atlas

TŁUMACZENIE: Piotr W. Cholewa

KATEGORIA: fantastyka

PROJEKT OKŁADKI: Claire Ward/TW

ILUSTRACJE: Peter Dennis

PREMIERA: 30.10.2018

LICZBA STRON: 128

FORMAT: 189 x 246 mm

OPRAWA: twarda

ISBN: 978-83-8123-231-9


OCENA: 9,5/10


KUP TERAZ


WSZYSTKIE KSIĄŻKI AUTORA


STRONA ŚWIATA DYSKU


STRONA AUTORA


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:


#terrypratchett #światdysku #kompendium #atlas #discworld #prószyński #recenzja #hultajliteracki

180 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page