top of page
Szukaj

Kolekcja... Tom 1: ZBRODNIA I KARA - Fiodor Dostojewski | Tom 2: WIEK NIEWINNOŚCI - Edith Wharton

Chcielibyście przeczytać recenzję Zbrodni i Kary Fiodora Dostojewskiego? A może Wiek Niewinności Edit Wharton? Nic z tego! Nie mamy takich kompetencji, aby mądrzyć się na temat klasyków. Ale możemy i chcemy zrecenzować wznowione wydanie tychże (i nie tylko) tytułów przez wydawnictwo W.A.B

Zbrodnia i Kara oraz Wiek Niewinności, to pierwsze dwie części nowej kolekcji klasyków wydawnictwa W.A.B. o nazwie Kolekcja Arcydzieł Literatury Światowej. Chyba każdy z nas słyszał o tych powieściach, nawet jeśli ich nie czytał. Wznawiane wielokrotnie, przenoszone na ekrany kin i telewizji, a także wystawiane na deskach teatrów całego świata. Czym te wznowienie różni się od pozostałych? Przede wszystkim jakością. Książki są szyte, okładki twarde, mocne i piękne. Pokryte matowym papierem, cudowne, kolorowe, aczkolwiek stonowane grzbiety, grafika luźno nawiązująca do fabuły, a tekst na wysokiej jakości papierze. Wszystko w tej kolekcji jest perfekcyjne – od przekładu, przez korektę po projekt, skład i loyaut.

Patrząc na serię, chce się te książki po prostu czytać, nie tylko stawiać na półce, jako kolejny gadżet. Oczywiście, są to klasyki literatury i nie mamy zamiaru recenzować fabuły żadnej z nich. Jednym się spodoba, innym nie, ale jesteśmy pewni, że warto sięgnąć po te tytuły. Choćby po to, aby sobie je przypomnieć lub w końcu przeczytać to, co przeczytało już dziesiątki milionów czytelników, zachwycając się fabułą i kunsztem literackim autorów, którzy widnieją na samym szczycie listy najlepszych pisarzy w historii światowej literatury. Warto zaprzyjaźnić się z tymi książkami choćby z tego względu, aby porównać klasykę z literaturą nowoczesną. Dla nas ta seria, to absolutny majstersztyk. Jesteśmy tą kolekcją oczarowani i choć znamy te tytuły na pamięć, to chętnie czytamy je raz jeszcze.


ZBRODNIA I KARA - Fiodor Dostojewski

To bez wątpienia najwybitniejsze literackie studium psychiki zbrodniarza. Dostojewski nadzwyczaj wnikliwie obrazuje motywy popełnionej zbrodni, a także wewnętrzną walkę sprawcy z dręczącymi go wyrzutami sumienia. Pomysł historii Rodiona Raskolnikowa, byłego studenta prawa, który postanawia zamordować bogatą lichwiarkę, zrodził się prawdopodobnie, kiedy autor przebywał na katordze, a jego współwięźniami byli miedzy innymi mordercy.

Dostojewski nadał swojemu bohaterowi cechy człowieka zatraconego we własnym egoizmie, uważającego się za jednostkę wybitną, stworzoną do wielkich czynów, w pełni uprawnioną do eliminacji osób "zwykłych, bezużytecznych oraz plugawych". Ale skazał go na totalny upadek. Za haniebne czyny czeka bowiem Rodię sroga kara.

Tragiczna w wydźwięku powieść o wyobcowaniu, nieodwracalności czynów oraz ich bolesnych konsekwencjach.


Bo cierpienie, proszę pana, to wielka rzecz. W cierpieniu jest pewna idea.

FIODOR DOSTOJEWSKI - (1821 - 1881) Jeden z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy, uznawany za mistrza prozy filozoficznej i psychologicznej. Wielki krytyk buntu, indywidualizmu i kapitalizmu. Do jego najznakomitszych powieści zalicza się: Zbrodnię i karę, Biesy, Idiotę i Braci Karamazow.

TYTUŁ: Zbrodnia i Kara

TYTUŁ ORYGINALNY: Преступле́ние и наказа́ние

AUTOR: Fiodor Dostojewski

WYDAWNICTWO: W.A.B.

TŁUMACZENIE: Czesław Jastrzębiec-Kozłowski

PREMIERA WZNOWIENIA: maj 2018

ILOŚĆ STRON: 608

OKŁADKA: twarda

FORMAT: 202 x 135 mm

ISBN: 978-83-280-5597-1

OCENA: 10++/10


WIEK NIEWINNOŚCI - Edith Wharton

To nagrodzona w 1921 roku Pulitzerem najwybitniejsza powieść Edith Wharton.

Lata 70. XIX wieku - do hermetycznego światka nowojorskiej socjety wraca z pobytu w Europie młoda hrabina Ellen Olenska. Najprawdziwsza femme fatale, która odważyła się odejść od męża brutala, wywołując tym niemały skandal wśród arystokratycznych rodów, w których ściśle przestrzega się kodeksu wyrafinowanych zachowań i manier. Niegdyś jedna z nich, dziś jawnie pogardza przyciasnym gorsetem pozorów i konwenansów, demaskując panującą w środowisku hipokryzję.

Pełna znakomitych portretów psychologicznych powieść o miłości i konflikcie uczuć oraz cenie, jaką trzeba czasami zapłacić za realizację pragnień.

Na podstawie książki powstał głośny film Martina Scorsese pod tym samym tytułem.


Jesteśmy blisko siebie tylko wtedy, kiedy przebywamy z dala jedno od drugiego.

EDITH WHARTON (1862 - 1937) Pochodząca z zamożnej nowojorskiej rodziny pisarka amerykańska, która jako pierwsza kobieta zdobyła nagrodę Pulitzera. Autorka kilkudziesięciu książek, w których z mistrzowską precyzją kreśliła portret epoki oraz uprzywilejowanych środowisk. Od 1911 roku Wharton mieszkała we Francji; za pomoc uchodźcom podczas I wojny światowej otrzymała Legię Honorową.TYTUŁ: Wiek Niewinności

TYTUŁ ORYGINALNY: The Age of Innocence

AUTOR: Edith Wharton

WYDAWNICTWO: W.A.B.

TŁUMACZENIE: Anna Bańkowska

PREMIERA WZNOWIENIA: maj 2018

ILOŚĆ STRON: 416

OKŁADKA: twarda

FORMAT: 202 x 135 mm

ISBN: 978-83-280-5598-8

OCENA: 10++/10


Do końca 2018 roku Wydawnictwo W.A.B. planuje opublikować (poza w/w) w „Kolekcji Arcydzieł Literatury Światowej” następujące pozycje:

· Anton Czechow „Dyrektor pod kanapą i inne opowiadania”, · Henry James „Plac Waszyngtona i inne opowiadania”, · Iwan Turgieniew „Ojcowie i dzieci”, · Louis May Alcott „Małe kobietki”, · Iwan Gonczarow „Obłomow”, · Herman Melville „Moby Dick”, · Aleksander Puszkin „Dama Pikowa”, · Nathaniel Hawthorne „Szkarłatna litera”.


Kolekcja dostępna jest wyłącznie w salonach Empik i na empik.com.


KUP TERAZ - Zbrodnia i kara


KUP TERAZ - Wiek niewinności
486 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie