top of page
Szukaj

KOBIETY. BADACZKI, CZEMPIONKI, AWANTURNICE - Joanna Kończak.

Kopernik była kobietą! - krzyczy jedna z bohaterek słynnego polskiego filmu. I kiedy jednym było do śmiechu, inni widzieli w tym zdaniu emancypację kobiecej siły, że oto my też możemy coś znaczyć w świecie rządzonym przez mężczyzn. Joanna Kończak przedstawiła w swojej książce raptem 35 dowodów ku temu. A przecież to tylko wierzchołek góry lodowej, która często przez mężczyzn lekceważona, dryfuje na morzu sławy, czekając aż ktoś ją zauważy.

Kiedyś kobietom było znacznie trudniej udowodnić swoją wyższość nad mężczyznami, choćby dlatego, że niewiele z nich mogło się kształcić. Innym odbierano głos, zamykano przed nosem drzwi lub po prostu ignorowano. Jednak zawsze znalazła się jakaś silna kobieca osobowość, która na przekór wszystkiemu potrafiła przebić się przez szowinistyczny las i swoim działaniem, swoją wiedzą, mądrością i talentem, a także charyzmą i pewnością siebie oraz nieustępliwością, zmienić bieg historii świata. Dać ludzkości coś, czego nie był w stanie dać nawet najmądrzejszy mężczyzna. Wejść tam, gdzie mężczyzna wejść nie potrafił, zrobić coś, czego mężczyzna nie zrobiłby. Z czasem kobiecość nabrała rozpędu i dzisiaj nikt sobie nie wyobraża świata bez Marii Skłodowskiej-Curie, Fridy Kahlo, Ady Yonath, Joanne Rowling czy Wandy Rutkiewicz.


Niepokorna Ada nie wpisywała się w konwenanse epoki i miała wysokie poczucie własnej wartości. Współcześnie uważa się ją za twórczynię pierwszego programu komputerowego. A to nie lada osiągnięcie, zważywszy, że od tamtej chwili musiało minąć jeszcze wiele dziesięcioleci, nim skonstruowano pierwszy komputer.

Książka Joanny Kończak to 35 portretów wybitnych kobiet z różnych dziedzin życia. Od paleontologii przez matematykę po muzykę rap. Kobieta naukowiec, kobieta prezydent, kobieta kaskader, kobieta bohater wojenny... Autorka udowadnia, że świat nie jest własnością mężczyzn, a wręcz przeciwnie, wybitność świata opiera się na kobiecych fundamentach. To, że kobiety są bardziej wytrzymałe, bardziej odporne na ból i zmęczenie oraz to, że posiadają szósty zmysł, którego mężczyznom brakuje, wiedzą wszyscy, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że bez kobiet świat by nie istniał, bo kobieta to nie tylko piękno, ale też mądrość, dobroć i spryt. Fantastyczny zbiór niesamowitych kobiet, książka warta przeczytania. Całość okraszona cudownymi ilustracjami Karoliny Matyjaszkowicz i tylko szkoda, że zabrakło w tej książce portretów Mata Hari, Marii Magdaleny czy Nefretete. Ale mamy nadzieję, że Autorka pracuje już nad kolejnymi częściami tej książki.


Gdy w 2004 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla (jako pierwsza Afrykanka), niektórzy dziwili się, co ekologia ma do założeń tego wyróżnienia. Ale Wangari była świadoma, że ochrona środowiska naturalnego i prawa człowieka są powiązane. I właśnie za poszerzenie rozumienia kwestii pokoju dziękowała Komitetowi Noblowskiemu.

Wiele je różni, ale łączy jedno: nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Odkryj losy nadzwyczajnych dziewcząt i kobiet, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się w historii, a przy okazji poznaj intrygujące fakty dotyczące świata.

Jak działała maszyna różnicowa, a Ada Lovelace została pierwszą programistką, choć nie wymyślono jeszcze komputera? Komu zawdzięczamy skalę Apgar, przedszkola Montessori, małą czarną sukienkę, odkrycie ciemnej materii, wynalezienie papierowych filtrów do kawy, wi-fi i wycieraczek samochodowych? Jak kobiety przyczyniły się do lotów w kosmos, walczyły o prawa wyborcze i od kiedy wolno im startować w nowożytnych olimpiadach? Kto był pierwszą reżyserką, a kto zdobywczynią Mount Everestu?

Przedstawiamy 35 inspirujących bohaterek, a opowieściom o nich towarzyszą fascynujące ciekawostki dotyczące różnych krajów i dziedzin. Wyjątkową formę każdej stronie nadają malarskie ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz.


"Książka napisana przez kobietę, o kobietach, ale nie tylko dla kobiet."

- Ivo Vuco | pisarz, recenzent -


"Siła jest kobietą!"

- Kamila Gala | naukowiec -


"Mężczyźni bez kobiet byliby wciąż we wczesnym średniowieczu."

- Patrycja Wagner | lekarz -


JOANNA KOŃCZAK

Z wykształcenia psycholożka stosunków międzykulturowych, z zawodu (głównie) redaktorka. Publikowała też w różnych magazynach internetowych oraz papierowych. W wolnych chwilach włóczy się po Azji, czyta stosy książek, fotografuje i hałaśliwie kibicuje ulubionym drużynom krykietowym. Od 10 lat pracuje w Naszej Księgarni, dzięki czemu ukrywa, że nie zdołała dorosnąć. Prowadzi blog hunterwaalii.com, poświęcony kinu indyjskiemu.


TYTUŁ: Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice.

AUTOR: Joanna Kończak

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

ILUSTRACJE: Karolina Matyjaszkowicz

PREMIERA: 2018

LICZBA STRON: 144

OKŁADKA: twarda

FORMAT: 240 x 310 mm

ISBN: 978-83-10-13313-7


OCENA: 9,5/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORKI

#naszaksiręgania #kobiety #joannakończak

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page