top of page
Szukaj

KOBIETA W OKNIE - A.J. Finn.

Pamiętacie taki film, COLUMBUS CIRCLE? Zapewne większość z Was kojarzy również klasyk, OKNO NA PODWÓRZE. To jeśli połączycie oba filmy i dodacie do nich powieść, DZIEWCZYNA Z POCIĄGU, otrzymacie KOBIETĘ W OKNIE, autorstwa A.J. Finna.

Zanim sięgneliśmy po tę powieść, zapoznaliśmy się z opiniami innych czytelników. Fakt, promocja książki, przeprowadzona z ogromnym rozmachem, przyciągała kolejnych bibliofilów. Powieść Finna podzieliła ludzi na tych, którzy są zawiedzeni, że dali się skusić wszędobylską promocją i na tych, którzy twierdzą, że jest to świetna powieść. Zatem postanowiliśmy w końcu sami się przekonać, o co chodzi z tym thrillerem.

Nie lubimy, kiedy wydawcy umieszczają na swoich książkach: „BESTSELLER” czy „NA TEN THRILLER CZEKA CAŁY ŚWIAT”. Wydaje się nam, że takie dziłanie jest nie fair wobec czytelników. Przecież książka jeszcze nie wyszła, a autor jest debiutantem! I to doprowadziło w biurze HL do żywej dyskusji. Postanowiliśmy wstrzymać się jeszcze chwilę z czytaniem lektury, aby dowiedzieć się czegoś więcej o samym autorze i jego debiucie. Szperaliśmy długo i mozolnie w Internecie i niewiele informacji mogliśmy znaleźć. Ale z dnia na dzień pojawiało się ich coraz więcej i więcej. W końcu udało nam się uzyskać wszystko to, co chcieliśmy wiedzieć.

Po pierwszeKOBIETA W OKNIE stała się bestsellerem na długo przed tym, zanim trafiła na polskie półki. Sprzedawała się świetnie w krajach anglojęzycznych, do których trafiła tuż po premierze. Chwilę później zaczęła zalewać księgarnie całego świata. Obecnie można ją kupić w ponad dwudziestu krajach, a kolejka do macierzystego wydawcy, William Morrow, wciąż jest długa. Zatem słowo BESTSELLER na okładce ma rację bytu.

Po drugie – Tak, Na ten thriller czekał cały świat, z pewnością. Kiedy śledzi się poczynania wydawnicze i sprzedaż książek na całym świecie, to ma się jakieś pojęcie na temat tego, czego oczekują czytelnicy. I właśnie takiej powieści oczekiwali. Błyskotliwej, intrygującej, nieoczywistej, nawet irytującej pewnych momentach.

I wreszcie, po trzecie – Wiemy już, kim jest debiutant, A.J. Finn.


Wczoraj pojawił się w Internecie akt własności. Moi nowi sąsiedzi noszą nazwisko Russell. Alistair i Jane. Za te skromne progi zapłacili trzy miliony czterysta pięćdziesiąt tysięcy dolarów. Google podpowiada, że pan Russell jest partnerem w firmie konsultingowej średniej wielkości i wcześniej mieszkał w Bostonie, pani Russel zaś jest niewykrywalna - sami spróbujcie wpisać "Jane Russell" do wyszukiwarki.

KOBIETA W OKNIE, to thriller psychologiczny pełną gębą. Nie bez powodu przywołaliśmy na początku recenzji takie klasyki, jak Columbus Circle, Okno na podwórze czy Dziewczyna z pociągu. Każdy z tych tytułów był wyjątkowy, wnosił coś nowego i wciągał bez reszty, ale Kobieta w oknie, łączy w sobie wszystkie walory wspomnianych klasyków i dodaje jeszcze coś od siebie.

Anna Fox, bohaterka powieści Finna, to psychicznie zdruzgotana kobieta. Irracjonalny lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni powoduje, że kobieta jest więźniem we własnym domu. Paradoksalnie, więzienie staje się jej azylem. Tylko tam czuje się bezpiecznie, a pomagają jej w tym psychotropy i alkohol. Anna ma też pasje, pisuje porady na forum tematycznie związanym ze swoją chorobą i… obserwuje ludzi. Potrafi godzinami ślęczeć w oknie, poznając swoich sąsiadów lepiej, niż zna samą siebie. W dniu, kiedy staje się świadkiem zdarzenia, o którym musi zawiadomić policję, jej życie zmienia się na zawsze.

Ze strony na stronę, z rozdziału na rozdział, książka robi się coraz ciekawsza, a historia coraz bardziej zakręcona. I nikt, ani nic nie jest takie, jakby sie mogło wydawać.


W jej domu mieszka ktoś, kto udaje, że nią jest.

Kiedy przeczytaliśmy już wszyscy w HL tę powieść, rozmowa rozgorzała na nowo. Oczywiście, zawsze rozmawiamy na temat przeczytanej powieści. Analizujemy, sprzeczamy się i punktujemy dobre i złe strony książki. Wy musicie sami sobie wyrobić opinię i wypunktować tę powieść po swojemu, więc zachęcamy do czytania. A my możemy Wam jedynie obiecać, że nie pozostaniecie obojętni wobec niej, kiedy skończycie. A tym, którzy napisali, że książka jest nudna przez większą część, przypominamy, że jest to THRILLER PSYCHOLOGICZNY, który rządzi się swoimi prawami i dajemy słowo tym, którzy jeszcze książki nie czytali, że ta część, która innym wydaje się nudna, wcale taka nie jest. To bardzo dobra, inteligentna i wciągająca książka o pokręconej świadomości człowieka, który nagle stracił wszystko, jest odizolowany od bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością, a leki i alkohol powodują, że mózg zaczyna płatać figle.

Warto dodać, że książka doczeka się ekranizacji. Jeden z wiodących producentów filmowych w Hollywood nabył prawa do ekranizacji i ponoć trwają już zaawansowane prace nad scenariuszem. My, oczywiście, czekamy z niecierpliwością.


Ogarnia mnie panika. Wsuwam dłoń do kieszeni, zaciskam palce na telefonie. Drugą ręką sięgam po nóż introligatorski.

„Nieodkładalna.”

-Stephen King-


„Najbardziej porywający thriller od czasu Zaginionej dziewczyny. A.J. Finn to zapowiedź mistrza.”

-Tess Gerritsen-


„W pewnym sensie ta powieść, to dramat. Nie wyobrażam sobie żyć tak, jak bohaterka tej powieści i cierpieć na jej przypadłości. Czytając tę powieść współczułem jej bardzo. A Finn, to pisarz z talentem równym Hitchcockowi.”

-Ivo Vuco-


„Finn stworzył odpowiednik gatunku noir dla nowego tysiąclecia, pełen zachwycających postaci, szokujących zwrotów akcji, pięknego języka oraz z narratorką, której chętnie towarzyszyłabym przy butelce pinota.”

-Gillian Flynn-


A.J. Finn – w rzeczywistości, to Daniel Mallory, urodzony w Nowym Jorku pisarz, wydawca i redaktor wykonawczy.

Współpracował z wydawnictwami w Londynie (Sphere) i Nowym Jorku (William Morrow). KOBIETA W OKNIE, to jego debiutancka powieść, którą zdecydował się wydać pod pseudonimem, w obawie przed wzajemnym przenikaniem się interesów własnych i służbowych. Napisał doktorat na temat twórczości Patricii Highsmith, którą uważa za pionierkę thrillerów psychologicznych.


TYTUŁ: Kobieta w oknie

TYTUŁ ORYGINALNY: The Woman in the Window

AUTOR: A.J. Finn (Daniel Mallory)

WYDAWNICTWO: W.A.B.

PRZEŁOŻYŁ: Jacek Żuławnik

DATA PREMIERY: 24/01/2018

LICZBA STRON: 416

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 135 x 210

ISBN: 978-83-280-5036-5


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


Książka dostępna również w wersji e-book.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page