top of page
Szukaj

KOBIETA BEZ ZNACZENIA - Sonia Purnell

Virginia Hall, należąca do towarzyskiej elity Baltimore, pracowała dla brytyjskiej tajnej agencji rządowej i była pierwszą kobietą wysłaną przez aliantów za linię wroga. Mimo protezy nogi stała się podporą francuskiego ruchu oporu, rewolucjonizując tajne działania wojenne. Stworzyła rozległe siatki szpiegowskie, organizowała broń i materiały wybuchowe. Mimo listów gończych i wyznaczonej przez nazistów nagrody za jej głowę Virginia odrzucała kolejne rozkazy ewakuacji. Została zdemaskowana i uciekła śmiertelnie niebezpieczną drogą przez Pireneje do Hiszpanii. Wróciła jednak do akcji, by nadal ratować ludzi i poprowadziła zwycięską kampanię partyzancką, wyzwalając z rąk nazistów całe połacie Francji po D-Day.


W oparciu o nowe, szeroko zakrojone badania Sonia Purnell po raz pierwszy odkrywa zdumiewające i pełne tajemnic życie Virginii Hall. Jest to historia o tym, jak zaciekły upór jednej kobiety pomógł wygrać wojnę.

Bestseller New York Times’a, Książka nagrodzona Nagrodą Plutarcha dla najlepszej biografii, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzysze-nie Biografów. Książka Roku według NPR, Nowojorskiej Bi-blioteki Publicznej, Amazona, the Seattle Times, the Wash-ington Independent Review of Book, the Spectator, the Times of London.

Kobieta bez znaczenia to kolejna książka, którą warto mieć, warto ją przeczytać i warto do niej wracać. To Historia przez duże "H", tym bardziej że dotyczy kobiety niezwykłej, żyjącej w czasach, kiedy mężczyźni postanowili spalić świat. Wtedy to właśnie ta niezwykła kobieta przyczyniła się w dużej mierze do zakończenia ów szaleństwa; nie byle jaka kobieta, bo najgroźniejsza agentka II wojny światowej, która doprowadzała Niemców do furii.


Virginia wiedziała, że drobne błędy mogą kosztować życie agentów i jej własne. Jednego z kolegów spostrzegawczy oficer Gestapo złapał po tym, jak Anglik przeszedł tuż przed maską samochodu, zapominając na chwilę, że Francuzi jeżdżą po drugiej stronie drogi.

Choć Vincent V. Severski twierdzi, że nikt nie słyszał o Virginii Hall, to założę się, że jednak większość z Was kojarzy kobietę szpiega o tym nazwisku. Są pewnie też i tacy, którzy uważają, że wiedzą o niej już wszystko. Jednak ta biografia przygniata swoim literackim rozmachem i niejednego "znawcę" mocno zaskoczy. To książka wspaniała i pełna napięcia, niczym powieść szpiegowska John le Carré, a jednocześnie silnie bije od niej rasowym reportażem, którego nie powstydziliby się najwybitniejsi korespondenci wojenni.

Sznyt dziennikarski pozwolił autorce podejść do tej biografii w sposób nie tylko profesjonalny, ale też niemal filmowy, dzięki czemu odnieść można wrażenie, że znaczna część książki została zmyślona na potrzeby efektu wow, ale nic z tych rzeczy, to po prostu kapitalnie skonstruowana książka i napisana świetnym językiem. Jednak bez historii, która wydarzyła się naprawdę, chyba nikt nie zdołałby wymyślić tak wspaniałej opowieści.

Kobieta bez znaczenia to zdecydowanie jedna z najważniejszych książek biograficznych ostatnich lat i chyba najlepsza szpiegowska historia, jaką czytałem.

Jej akcje sabotażowe, zaangażowanie w misje i słynna ucieczka przez Pireneje (80 km / -20 st.C) przeszło do historii i stało się opowieścią przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Jest to historia kobiety silnej, odważnej i pomysłowej, a jednak ignorowanej i niedocenianej przez Rząd USA oraz CIA, dla którego pracowała po wojnie, ze względu na płeć.

W końcu ktoś jednak wyciągnął Virginię Hall z odmętów historii i jadł jej najlepszy order, na jaki sobie zasłużyła, a tym kimś jest Sonia Purnell, jedna z najbardziej uznanych dziennikarek brytyjskich, którą czytelnicy kochają za skrupulatne badania i barwny styl.


Działania Virginii uczyniły z niej oczy i uszy aliantów w znacznej części Francji, a z Lyonu zrobiły tygiel francuskiego ruchu podziemnego. Mimo braku bezpośredniego połączenia radiowego z Londynem obecność Virginii udowadniała, że alianci wciąż pozostają w grze i są gotowi oddać życie za Francję.

"Ruch oporu był sposobem na życie... Postrzegamy w nim siebie jaki całkowicie wolnych... jako nieznane i niepoznawalne wersje siebie, ludzi, których nikt już nigdy nie odnajdzie, którzy istnieli wyłącznie w wyjątkowych i potwornych okolicznościach... jak duchy albo zmarli... Mimo to nazwałbym ów czas w moim życiu "szczęśliwym"."

- Jean Cassou | lider tuluskiego ruchu oporu i poeta -


"Idealnym poddanym rządów totalitarnych nie jest przekonany nazista czy przekonany komunista, lecz człowiek, dla którego nie istnieje już rozróżnienie między faktem a zmyśleniem (tzn. rzeczywistość doświadczenia) i rozróżnienie między prawdą a fałszem (tzn. normy myślenia)."

- Hannah Arendt | Korzenie totalitaryzmu -


"Historię ludzkości tworzą niezliczone i różnorodne akty odwagi oraz wiary. Za każdym razem, kiedy człowiek broni jakiegoś ideału, działa, by polepszyć los innych ludzi, lub walczy z niesprawiedliwością, wzbudza niewielką falę nadziei, ale falki te, przecinając się i płynąc z miliona różnych źródeł energii i odwagi, tworzą falę, która może obalić najmocniejszy mur."

- Robert F. Kennedy -


"Ona jest najniebezpieczniejszym ze wszystkich alianckich szpiegów. Musimy ją znaleźć i zniszczyć"

- Komunikat Gestapo z 1942 r. -


Pani Hall mawiała, że wszystko, czego nauczysz się w dzieciństwie, któregoś dnia może się przydać...

"Wyśmienita"

- Telegraph -


"Fascynująca"

- Mick Harron | New York Times -


"Porywająca opowieść"

- The Times, Book of the Week -


"Wspaniała"

- Evening Standard -


"Pasjonująca"

- Irish Times -


"Prawie nikt nie słyszał o Virginii Hill, najwybitniejszej agentce brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu czasu wojny. Ta nieludzko odważna, inteligentna i piękna Amerykanka przez cała wojnę organizowała we Francji ruch oporu, walczyła z bronią w ręku, zdobywała informacje, które otworzyły aliantom drogę do Paryża i zwycięstwa nad faszyzmem. Nie ma dość pięknych i mocnych słów, którymi można by opisać historię tej wspaniałej kobiety. Poznajcie zatem Virginię Hall, bohaterkę walki o naszą wolność. Przeczytajcie i nigdy już o niej nie zapomnijcie."

- Vincent V. Severski -


Photo: © Getty Images

SONIA PURNELL

Jest brytyjską dziennikarką, publikowała w większości liczących się tytułów w Wielkiej Brytanii, a także m.in. w amerykańskim "Wall Street Journal". Zdobyła międzynarodowe uznanie jako autorka bestsellerowych i nagradzanych biografii Borisa Johnsona i Clementine Churchill. Napisała również scenariusz filmowy na podstawie swojej najnowszej książki "Kobieta bez znaczenia", którego produkcją zajmie się jeden z czołowych producentów i reżyserów Hollywood, J.J. Abrams (Armageddon, Star Trek, Gwiezdne Wojny, Zagubieni).


Tytuł: Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hal, najgroźniejszej agentki II wojny.

Autor: Sonia Purnell

Wydawnictwo: Agora S.A.

Data wydania: 2 września 2021r.

Tytuł oryginalny: A Woman of No Importance. The Untold Story of the American Spy Who Helped Win World War II.

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

Premiera: 2019r.

Projekt graficzny okładki: Luke Bird / Hannah Wood

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 432

Format: 205 x 135 mm

ISBN: 978-83-268-3763-0


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta Iwona Milerska)
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Artystka, skandalistka, wariatka - kim jest Sinead O’Connor?

"Wspomnienia" to książka pełna emocji i próba rozliczenia się z własnymi demonami, opowiedziana szczerze od traum z dzieciństwa, przez kontrowersyjne występy, po zaskakujące życiowe decyzje...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO AGORA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO AGORA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.wydawnictwoagora.pl www.hultajliteracki.pl #kobietabezznaczenia #historiavirginiihall #najgrozniejsza #agentka #soniapurnell IIwojnaswiatowa #wywiad #wydawnictwoagora #agora #biografia #wspomnienia #hultajliteracki #recenzja #virginiahall #wywiadwojskowy #brytyjskiwywiad #literaturafaktu #reportaz #literaturaangielska


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

28 wyświetleń0 komentarzy