top of page
Szukaj

KLEOPATRA - Alberto Angela

Mówi się o niej "Pierwsza celebrytka", "Pierwsza feministka", "Piękna Królowa"; nazywa się ją rozpustnicą, zdrajczynią, kobietą szaloną, morderczynią, ale też kobietą niebywale piękną, inteligentną i mądrą. Jaka jest prawda? Co by o niej nie mówić, minęło 2050 lat od jej (prawdopodobnie) samobójczej śmierci, a Kleopatra wciąż budzi swoją osobą ogromne zainteresowanie. Kim naprawdę była, dlaczego zawiązała sojusz z Rzymem i skąd jej upodobanie do Cesarzy rzymskich? Dlaczego popełniła samobójstwo i czy faktycznie odebrała sobie życie? Takich pytań można zadać znacznie więcej, ale na większość z nich wciąż nie znamy odpowiedzi. Jedną z największych zagadek, której wciąż nie rozwiązano, to miejsce pochówku Kleopatry. Jednak zdaje się, że z roku na rok świat jest coraz bliżej jej rozwiązania, a wciąż nowe informacje o ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu, co rusz rzucają nowe światło na czasy jej panowania.


O Kleopatrze wiemy coraz więcej, przede wszystkim dzięki niestrudzonym historykom, archeologom i naukowcom. Jest też pewien paleontolog, który postanowił spisać wszystko to, co już o niej wiemy, choć bliżej tej książce do rekonstrukcji zdarzeń z upadku hellenistycznego Egiptu i Republiki Rzymskiej, niż do biografii jednej z najsłynniejszych królowych w dziejach świata. Alberto Angela napisał swój reportaż w sposób wyjątkowy, nietuzinkowy, a nawet nieco nowatorski (mając z tyłu głowy, że przecież jest to jednak biografia). Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę to próba rozliczenia szalonych dziejów i upadku tej części świata, jakim był wielki Rzym i wielki Egipt - jedne z najpotężniejszych państw na świecie w całej jego historii.


Dźwięk jej imienia w każdym z nas wywołuje konkretne obrazy i skojarzenia. Oczami wyobraźni widzimy piękną, inteligentną i wytworną kobietę o przenikliwym spojrzeniu, pełną żywiołowej zmysłowości. Poddajemy się czarowi starożytnego Egiptu i Rzymu. Odruchowo łączymy jej imię z Juliuszem Cezarem i Markiem Antoniuszem, z dwoma romansami należącymi do najgłośniejszych historii miłosnych wszech czasów. Mało jest postaci historycznych zdolnych wzbudzać w nas tak potężne uczucia jak ona, choć żyła w zamierzchłej przeszłości, ponad dwa tysiące lat temu.

Tłumaczył mi kiedyś pewien profesor - w rozmowie na inny zupełnie temat - że świat został skonstruowany tak, abyśmy żyli od siebie jak najdalej, bo gdy dwie znacząco różne cywilizacje się ze sobą spotkają, nic dobrego z tego nie wyniknie. I trudno się z tymi słowami nie zgodzić, patrząc na to, co stało się z cywilizacją Ameryki Południowej i Północnej; co stało się z Grecją, czy Persją. To samo musiało spotkać Rzym i Egipt, kiedy ich światy zlały się ze sobą i jedni zaczęli ingerować w życie drugich. Z tą jednak różnicą, że spotkanie tych dwóch wielkich kultur przyniosło smutne konsekwencje zarówno jednym, jak i drugim. Zderzenie ze sobą tych dwóch światów było jednak nieuniknione, a czas pokazał, że nic nie trwa wiecznie.

Kleopatra starała się, jak mogła, aby uchronić swoje królestwo przed upadkiem, być może jej miłość do Cesarzy rzymskich była wykalkulowana, wiedząc, że spowoduje to pogłębienie wewnętrznych sporów Rzymu; być może samobójstwo Kleopatry nie było samobójstwem; być może historia ta układa się zupełnie inaczej, niż nam się wydaje...

Mimo to książka Alberto Angela pozwala zagłębić się w poukładaną historię tego, co już wiemy (lub tego, co nam się wydaje, że wiemy) i spojrzeć na rzeczone czasy w nieco inny sposób, bo autor nie napisał tylko "kolejnej biografii", lecz fascynujący reportaż historyczny, którego motorem napędowym jest wciąż budząca emocje Kleopatra VII, zwana Wielką.

Książka wspaniała, wyjątkowa i napisana w cudowny sposób. Nie sposób się od niej oderwać, nie sposób o niej zapomnieć. Prawdopodobnie najlepiej spisana historia Kleopatry i jedna z najlepszych książek historycznych.


Tragedie, zarówno w zwykłym życiu, jak i w wielkiej historii, dokonują się w serii koncentrycznych kręgów tworzących zabójczy lej, w którym kończy ofiara. Wystarczy, żeby tylko jeden z tych kręgów nie powstał, aby nie doszło do tragedii. Po wielokroć dzieje się tak, że nikt nie zauważa nadciągającej katastrofy. W przypadku Cezara spisek, przypadek i lekceważenie niebezpieczeństwa z jego strony splotły się ze sobą w sposób doskonały. Najsłynniejsze morderstwo w historii zostanie popełnione.

W swojej najnowszej książce Alberto Angela proponuje Czytelnikom wyprawę do czasów Kleopatry, Juliusza Cezara, Marka Antoniusza i Oktawiana Augusta! Do starożytnego Rzymu wstrząsanego wewnętrznymi wojnami u schyłku republiki i do Egiptu epoki ptolemejskiej.

Główną bohaterką tej opowieści jest Kleopatra, ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, kobieta o nieprzeciętnej urodzie, inteligencji i ambicjach, polityk i strateg wojenny, kochanka Cezara i Antoniusza, której niezwykłe i dramatyczne losy pobudzają wyobraźnię ludzi od ponad dwóch tysiącleci. Zdobyła wielką władzę, by na koniec stracić wszystko, lecz jej mit żyje. Znamy ją z szekspirowskich dramatów i hollywoodzkich filmów, stała się symbolem uwodzicielskiej siły, słynne po dziś dzień są sceny jej pierwszego spotkania z Cezarem (48 r. p.n.e.) oraz samobójczej śmierci (30 r. p.n.e.) po bitwie pod Akcjum. Jaka była naprawdę? Jak wyglądał jej świat?

„Z moich badań wyłonił się obraz niezwykle nowoczesnej kobiety, który bardzo różni się od tego, czego byśmy się spodziewali. I to właśnie jej «nowoczesność» pozwoliła Kleopatrze odegrać tak znaczącą rolę w historii starożytności”.

„Kleopatra to więcej niż książka. Jest jak wciągający film dokumentalny, którego ekspertem jest pewien Włoch, mistrz narracji. […] Mimo poruszanych tematów angażuje, a czyta się ją lekko”. - Silvia Capelletto | Leggere a Colori -

„Kleopatra demaskuje fałsz i obala mity, by zrekonstruować autentyczny i wiarygodny portret królowej Egiptu”. - La Stampa -

„Dzięki Angeli starożytny świat jest dostępny dla współczesnych czytelników [oferując] im prawdziwy wgląd w historię”. - Publishers Weekly -


"Wspaniały opis starożytnego świata, nie tylko historia Kleopatry, ale też miłości, bitew, śmierci, chaosu i koszmaru. Książka wspaniała, idealnie skrojona, wciągająca, ale zarazem mądra, piękna i smutna. A do tego mapy i zdjęcia. Alberto Angelo to mistrz literatury historycznej."

- Ivo Vuco | pisarz, dziennikarz, krytyk literacki -


Gdy linie wroga znajdują się w zasięgu strzału, legioniści zatrzymują się i wyrzucają pila, oszczepy tak skonstruowane, by przebić tarczę przeciwnika masywnym grotem i zagłębić się dalej dzięki cienkiemu metalowemu prętowi, który łatwo prześlizguje się przez otwór, szukając ciała przeciwnika. Nawet jeśli go nie znajdzie, pilum wygina się i pozostaje w tarczy, czyniąc ją bezużyteczną. A los człowieka bez tarczy w nadchodzącej walce wręcz jest właściwie przypieczętowany.

ALBERTO ANGELA

(ur. w 1962 r.) – szeroko we Włoszech znany i ceniony popularyzator wiedzy z zakresu dziejów życia na Ziemi (paleobiologii, prehistorii człowieka) oraz historii starożytnej i historii sztuki. Autor wielu książek oraz cieszących się ogromnym zainteresowaniem programów popularnonaukowych we włoskiej telewizji. Jego największym przebojem wydawniczym stał się Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, tajemnice, ciekawostki (Una giornata nell’antica Roma. Vita quotidiana, segreti e curiosità), opublikowany po raz pierwszy w 2007 r., kilkakrotnie wznawiany (w samych Włoszech sprzedano znacznie ponad sto tysięcy egzemplarzy) i przetłumaczony na liczne języki europejskie; pierwsze wydanie polskie ukazało się nakładem „Czytelnika” w 2016 r., drugie w 2018 r. Również opublikowanie Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety okazało się wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym – po wydaniu włoskim nastąpiły już edycje: francuska, angielska, niemiecka, bułgarska, rosyjska…


Tytuł: Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę.

Autor: Alberto Angela

Wydawnictwo: Czytelnik

Data wydania: 14 kwietnia 2021

Tytuł oryginalny: Cleopatra. La regina che sfidò Roma e conqusto l'eternità.

Tłumaczenie: Tomasz Kwiecień

Premiera: 2018 r.

Opracowanie graficzne: Katarzyna Konior

Wydanie: I

Liczba stron: 394

Oprawa: twarda

Format: 160 x 230 mm

ISBN: 978-83-07-03500-0


PRZECZYTAJ FRAGMENT


AUTOR O SWOJEJ KSIĄŻCE


KUP TERAZ


E-BOOK


ALBERTO ANGELA W WYDAWNICTWIE CZYTELNIK
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Wczesną jesienią 401 r. p.n.e. zaciężne wojsko greckie, liczące ponad 10 tysięcy żołnierzy – hoplitów i peltastów – rozpoczęło odwrót spod Babilonu w środkowej Mezopotamii, kierując się ku ziemiom ojczystym.

Jak do tego doszło, że grecka armia znalazła się w samym centrum potężnego perskiego imperium Achemenidów? Dlaczego Grecy podjęli decyzję o odwrocie? Czy zdołali przedrzeć się – zimą – przez wyżyny i góry Armenii, przez tereny wrogiego im mocarstwa i krainy półdzikich a często nieznanych im plemion? Czy dotarli do rodzimych miast nad Morzem Egejskim?

WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO CZYTELNIK NA FACEBOOKU WYDAWNICTWO CZYTELNIK NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

www.czytelnik.pl www.hultajliteracki.pl #kleopatra #krolowa #egipt #rzym #historia #albertoangela #wydawnictwoczytelnik #czytelnik #hultajliteracki #literaturafaktu #biografia #reportazZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page