top of page
Szukaj

KIRKE - Madeline Miller.

Co łączy Homera, Eurypidesa, Parandowskiego i Miller? Dwie sprawy. Pierwsza, to taka, że wszyscy są autorami książek z dziedziny mitologii greckiej. A druga - ich dzieła są wyjątkowe, wręcz bajecznie dobre. Na tyle dobre, aby stać się książkami kultowymi.

Kirke - w mitologii greckiej córka Heliosa i jednej z nimf – Perseis, siostra Ajetesa i Pazyfae. Wróżbitka, jedna z bohaterek Odysei. Prawdopodobnie mieszkała na wyspie Ajai. To właśnie ona gościła przez rok powracającego spod Troi Odyseusza. Zmieniła towarzyszy Odyseusza w świnie, a jego jako jedynego odpornego na jej czary przetrzymywała na swojej wyspie. Urodziła mu syna Telegonosa...

Nietolerowana przez Bogów i niechciana przez ludzi, musi sobie radzić sama. To powoduje, że staje się kobietą mocno stąpającą po ziemi, ale też srogą, wredną i żądną krwi. Jest w niej coś delikatnego, a zarazem bardzo mrocznego. Niby zraniona i żądna zemsty, a jednak użalająca się nad sobą i nie potrafiąca zawalczyć o swoje. Można odnieść wrażenie, że Kirke jest pierwszym stworzeniem na ziemi, u którego można by zdiagnozować schizofrenię paranoidalną i czyni to z niej wyśmienitą postać literacką, która wzbudza tak wiele skrajnych emocji, iż nie sposób przejść obok niej obojętnie.


MATKA, WIEDŹMA, BOGINI,

KREATORKA, NISZCZYCIELKA, POTWÓR,

KOBIETA, WYRZUTEK,

KIRKE.


Całe moje życie to wodny mrok i głębiny, ale nie jestem jedną ze strug mrocznej wody. Jestem zanurzonym w niej stworzeniem.

Kirke powoduje, że ma się ochotę jej przyłożyć i to tak porządnie, siarczyście. Nic dziwnego, że została odtrącona, skoro jest tak trudna... A może właśnie dlatego taka jest, bo została odtrącona? Tak, czy owak, jest to rodzaj głównego bohatera, którego trudno darzyć sympatią, ale to dobrze. Bardzo dobrze, bo ilu takich bohaterów czytelnik zna, ilu takich potrafi wymienić jednym tchem? Bardzo zgrabny zabieg autorki - wkurzyć czytelnika osobą głównego bohatera powieści. A przy okazji przywołać całą plejadę znanych nam już bogów, półbogów, herosów i ludzi z nad morza egejskiego i sprawić, aby dotychczasowa wiedza o nich została zdeptana przez nowe spojrzenie Autorki. Czyni to tę książkę wyjątkową i nietuzinkową, jakby Madeline Miller szła pod prąd mitologii z premedytacją. Bardzo nam się to spodobało. Powieść świetna, mimo, iż w pewnych momentach irytująca, ale chyba taki był jej zamysł. Piękna oprawa i genialna promocja, o której wielu pisarzy mogłoby jedynie pomarzyć. Widać na pierwszy rzut oka, że Kirke było wydawniczym priorytetem. I słusznie, bo książka jest naprawdę dobra, bardzo dobra, choć spotkaliśmy się również z mniej chwalebnymi recenzjami.

"Wszystkim nie dogodzisz", powiedział klasyk i trudno się z nim nie zgodzić, jednak Kirke zasługuje na baczną uwagę, bo jest to coś, czego w literaturze dawno już nie było. Ogromny wachlarz różnorodnych postaci, ciekawa narracja i wspaniałe opisy powodują, że powieść Miller chce się czytać.


Co wspólnego ma rozsądek z twoim pragnieniem zamordowania mojego dziecka? Jesteś zła na Odyseusza, ale on nawet nie wie o istnieniu tego chłopca. Zabicie Telegonosa nie będzie karą dla jego ojca.

JEŚLI CHCESZ WIEDZIEĆ, KIM JESTEŚ,

ZAWALCZ O SWOJE MIEJSCE W ŚWIECIE


Kirke długo nie wiedziała kim jest. Urodziła się wśród bogów, lecz była dla nich zbyt mało potężna. Zbyt mało piękna. Zbyt mało okrutna. Wszyscy myśleli, że nie ma żadnej mocy. Lecz kiedy spotkała pierwszego śmiertelnika, stało się jasne, że drzemie w niej siła, która może zagrozić wszystkim bogom. A wtedy zaczęli się bać.

Kirke musiała zapłacić za ich strach. Odtrącona przez bogów i ludzi, była zmuszona radzić sobie sama. Kolejne próby, przed którymi postawił ją los, przygotowywały ją do tej najważniejszej. Aby ochronić to, co kocha, Kirke będzie musiała zebrać wszystkie siły i zdecydować raz na zawsze, czy należy do bogów, z których się zrodziła, czy do śmiertelników, których pokochała.


"Niezwykle wciągająca powieść, po prostu trzeba ją przeczytać!"

- Donna Tartt | autorka Szczygła -


"Zachwycająca. Absolutnie zachwycająca!"

- A.J. Finn | autor bestsellera Kobieta w oknie -


MADELINE MILLER

Urodzona w Bostonie, dorastała w Nowym Jorku i Filadelfii. Studiowała łacinę i grekę, jest wielbicielką i znawczynią Szekspira. Ukończyła Uniwersytet Browna, gdzie zdobyła dyplom licencjacki, a potem magisterski z filologii klasycznej. Studiowała także nauki społeczne na Uniwersytecie w Chicago i dramaturgię na Yale, gdzie skupiła się na scenicznych adaptacjach utworów antycznych. Od piętnastu lat uczy w liceum i prowadzi zajęcia teatralne. Mieszka w Pensylwanii z mężem i dwójką dzieci. Jej debiutancką powieść, Achilles. W pułapce przeznaczenia, uhonorowano w 2012 roku prestiżową Nagrodą Orange i przetłumaczono na 25 języków. Książka zawojowała światowe listy bestsellerów, na czele z tą najsłynniejszą i najpilniej śledzoną, publikowaną w "New York Timesie". Eseje Madeline Miller o kulturze, sztuce i literaturze antycznej publikują między innymi "Guardian", New York Times" oraz "Wall Street Journal".


TYTUŁ: Kirke

TYTUŁ ORYGINALNY: Circe

AUTOR: Madeline Miller

WYDAWNICTWO: Albatros

PREMIERA: 13 czerwca 2018

TŁUMACZENIE: Paweł Korombel

PROJEKT OKŁADKI: Katarzyna Meszka-Magdziarz

LICZBA STRON: 416

OKŁADKA: twarda z obwolutą

FORMAT: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-8125-304-8


OCENA: 8,5/10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


STRONA AUTORKI
#madelinemiller #kirke #circe #wydawnictwoalbatros #recenzja #hultajliteracki

53 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page