top of page
Szukaj

JEDWABNE SZLAKI - Peter Frankopan

Jedwabny Szlak to dawna droga handlowa łącząca Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Ciągnęła się na tysiące kilometrów i była wykorzystywana przez stulecia, kiedy to przestała mieć znaczenie na skutek odkrycia drogi morskiej do Chin (ok. 1650 r.). Ale czy wiecie, że Jedwabnych Szlaków było więcej? Ich znaczenie było niepodważalne dla rozwoju świata. Historia Jedwabnych Szlaków to jedna z najciekawszych, najbardziej fantastycznych zagadnień, przepełnionych przygodami, odkryciami, wojnami i powstawaniem nowych, wielkich miast, z których część z nich przetrwała do dzisiaj. Przełomowe wydarzenia na przestrzeni wieków łączyły się bardzo często z próbami przejęcia kontroli nad Jedwabnymi Szlakami. To one sprawiały, że rodziły się nowe Imperia, ale też mogły się przyczynić do upadku starych. Peter Frankopan, wspomagany ilustracjami Neila Packera, w fascynujący sposób opowiada historię miejsc i zdarzeń, które zmieniały bieg historii.


Książka Frankopana i Packera to jedna z najpiękniej wydanych książek dla dzieci. Oczywiście dla dzieci nieco starszych, ale jednak. Wspaniałe rysunki, piękne mapy i opowieść iście bajkowa, choć przecież prawdziwa. Frankopan opowiada o czasach, miejscach i wydarzeniach, które decydowały o losach wielu państw i ludzi, ale co najważniejsze, - miały ogromny wpływ na rozwój cywilizacyjny świata, a przy okazji na stałe wpisały się w popkulturę masową, stając się tematem dla wielu artystów (książka, teatr, film, rzeźba, malarstwo, rękodzieło, etc.). Choć jest to książka dla (starszych) dzieci, ja (stary koń) czytałem ją z wielkim zaciekawieniem. Wystarczyło mi jedno podejście, aby pochłonąć ją w całości od dechy do dechy.


Największym starożytnym imperium była Persja, rozciągająca się od Morza Śródziemnego aż po Himalaje. W takich miastach jak Persepolis, Pasargady czy Suza wznoszono przepiękne budowle, świadczące o bogactwie mieszkańców i potędze ich królów. Persowie lubili próbować nowych rzeczy i chętnie przejmowali zwyczaje, stroje czy potrawy podbijanych przez siebie ludów. Uwielbiali luksusy, ale także wykorzystywali każdą możliwą okazję do nauki i rozwoju.

Ogromna dawka historii podana w arcyciekawy sposób. Trudno oderwać się od tekstu Frankopana, a nad mapami Packera można ślęczeć całymi godzinami. Fascynująca lektura, ale co ciekawe, w wielu miejscach zaskakująca, bo choć wydawało mi się, że jakieś pojęcie o Jedwabnych Szlakach mam, to szybko okazało się, że tak naprawdę nie wiem o nich prawie nic!

Ten format książki wydany został dla młodych czytelników, ale wiem, że jest na polskim rynku wydawniczym również wersja dla czytelników starszych i dzięki książce dla dzieci mam zamiar teraz sięgnąć po książkę dla dorosłych.

Czyta się te historie jak historyczne thrillery sensacyjne, bo prócz ogromnej dawki historii i geografii, dostajemy tu barwne opisy słynnych potyczek, polityczne intrygi, trochę teologii, trochę literatury obyczajowej i przygodowej, a także mitologii i baśni. Gdyby Netflix chciał tę książkę zekranizować, otrzymalibyśmy jeden z najlepszych seriali w historii tej platformy.

Bardzo ładne wydanie, z ogromną dawką wspaniałych ilustracji.


Był to świat pokryty siecią połączeń, dzięki którym towary, osoby i idee łatwo i szybko przemierzały tysiące kilometrów.

Aby zrozumieć dzisiejszy i jutrzejszy świat, trzeba najpierw zrozumieć świat wczorajszy. Od czego zacząć? Najlepiej od początku - a tym początkiem w naszym wypadku są Jedwabne Szlaki.

Znany i uznany historyk Peter Frankopan podejmuje się zadania trudnego, ale nie niemożliwego: tropi relacje, odkrywa związki, uwidacznia zależności, by jak najpełniej zaprezentować dzieje ludzkości związane z Jedwabnymi Szlakami. Z pasją i ogromną ciekawością świata i ludzi kreśli historię w sposób jasny i zrozumiały dla młodego czytelnika.

Brawurowe opisy oraz piękne ilustracje przybliżają obszary odległe w czasie i przestrzeni, ale też wzbudzają ciekawość i zachęcają do dalszego odkrywania historii, która doprowadziła do kształtu świata, w jakim dzisiaj żyjemy.

Przygotowana specjalnie dla młodych czytelników skrócona wersja bestsellerowych Jedwabnych szlaków świetnego brytyjskiego historyka Petera Frankopana. Historia ukazana w książce została przedstawiona z nowej perspektywy, ze świeżym spojrzeniem, dzięki czemu przypadnie do gustu nie tylko dzieciom zainteresowanym historią. Młody czytelnik pozna bogatą mozaikę historycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych procesów, które ukształtowały i wpłynęły na świat w którym dziś żyjemy. Piękne ilustracje przybliżą odległy świat, ale też wzbudzą ciekawość do dalszego odkrywania historii. Książka została wydana w dużym formacie, w twardej oprawie ze złoceniami, więc stanie się idealnym prezentem dla najmłodszych.


W latach 40. XIV wieku świat znów się zmienił. Tym razem chaosu nie spowodowała wojna, lecz zaraza, która rozprzestrzeniała się od miasta do miasta wzdłuż Jedwabnych Szlaków, niosąc śmierć i zniszczenie na niewyobrażalną dotąd skalę.

PETER FRANKOPAN

Brytyjski historyk mediewista.

Profesor historii średniowiecznej w Worcester College w Oksfordzie. Dyrektor Oxford Centre for Byzantine Research. Zajmuje się krucjatami, historią Cesarstwa Bizantyjskiego, Morza Śródziemnego, Bałkanów, Kaukazu i Rosji, a także współzależnością islamu i chrześcijaństwa. Studiował również średniowieczną literaturę grecką. Pierwsza książka Frankopana, The First Crusade: The Call from the East, została opublikowana w 2012 roku. Książka otrzymała pięciogwiazdkową recenzję Nicholasa Shakespeare'a w The Telegraph. Nazwał ją „pracą przekonującą i orzeźwiającą” twierdząc, że „Peter Frankopan nie jest jeszcze dobrze znany, ale zasługuje na to”. W 2015 roku ukazała się jego książka The Silk Roads: A New History of the World. Pisząc w The Telegraph, Bettany Hughes chwalił ją jako „książkę charyzmatyczną i niezbędną”. Kolejna książka Frankopana, The New Silk Roads: The Present and Future of the World, została opublikowana w 2018 roku.

W 2002 roku Frankopan i jego żona Jessica otworzyli Cowley Manor, butikowy hotel i spa w zabytkowej posiadłości w Cotswolds. Od tego czasu rozszerzyli swoją sieć hoteli (którą nazwali A Curious Group of Hotels) o hotel Portobello w Londynie, Canal House w Amsterdamie i L'Hotel Paris w Paryżu. Restauracja w L'Hotel Paris została wyróżniona gwiazdką Michelin.

KUP TERAZ


PETER FRANKOPAN W G.W. FOKSAL


OFICJALNA STRONA AUTORA
PATRON MEDIALNY KSIĄŻKI:

CzasDzieci


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

29 maja 1953 roku dwóch zdeterminowanych, pełnych pasji mężczyzn – Edmund Hillary i Tenzing Norgay – wspięli się na najwyższą górę świata — Mount Everest i otworzyli nowy rozdział w historii himalaizmu. Napisana w brawurowy, a jednocześnie przystępny dla dzieci, sposób książka opowiada historię pierwszego zdobycia dachu świata.

To również opowieść o wszystkich tych, którzy umożliwili tym dwóm śmiałkom drogę na szczyt...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO WILGA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO WILGA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio "HALO KULTURA"

w każdy poniedziałek od 21:00 do 23:00 www.gwfoksal.pl www.hultajliteracki.pl www.halo.radio #peterfrankopan #neilpacker #jedwabneszlaki #nowahistoriaswiata #wydawnictwowilga #wilga #gwfoksal #grupawydawniczafoksal #hultajliteracki #haloradio #tuhaloradio #halokultura #halotusieczyta

#literaturadziecieca #historia


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page