top of page
Szukaj

JAK ZAWSZE - Zygmunt Miłoszewski.

Możesz dać Polakowi nowe życie, lepszy świat, inną tożsamość lub zmienić bieg historii otaczającego go świata, ale Polak i tak usiądzie na tyłku i pomyśli: „Co by tu spier***ić?”. Tak po krótce przedstawia się powieść Zygmunta Miłoszewskiego – Jak Zawsze. Przynajmniej my tak ją odbieramy.

I dobrze, bo takiej powieści nam brakowało. Choć coraz częściej na rynku wydawniczym pojawia się satyra statystycznego Kowalskiego, to wciąż jest jej za mało. Świat na przestrzeni lat zmienił się nie do poznania. Polska zmieniła się nie do poznania, ale czy Polacy się zmienili? Czy może wciąż jesteśmy tymi samymi, zakompleksionymi, mało się uśmiechającymi ludźmi, którym zawsze źle, zawsze coś nas gniecie i wszędzie doszukujemy się drugiego dna? Miłoszewski zmienił kraj w swojej książce jeszcze bardziej i przesunął te zmiany w czasie, co daje zaskakujący efekt.

Czy nowa książka Miłoszewskiego jest właśnie o tym, czy może autor niechcący otarł się o naszą „polaczkowatość”, chcąc napisać alternatywną historię powojennej Polski? Sami musicie to oceniać. Dla nas ta powieść jest wybitnie dobra i (prawie) zgodnym chórem stwierdzamy, że jest najlepszą w dorobku mości Miłoszewskiego, choć i tak będą chcieli spalić nas na stosie za te stwierdzenie, bo zdecydowana większość znawców twórczości tegoż autora ubóstwia serię z Szackim. Ale to my recenzujemy teraz tę powieść i znając cały dotychczasowy dorobek autora, stosunkiem głosów 4 do 1 orzekliśmy, iż to właśnie Jak zawsze jest tą najlepszą powieścią autora.


Od pierwszej nocy pięćdziesiąt lat temu zawsze uważał, że wygląda wspaniale. W ciąży, zmęczona, utyta, stara, zawsze mu się podobała. Nigdy jej nie zdradził, nigdy nie planował, nigdy się w nikim innym nie zakochał. Nawet w czasie masturbacji zazwyczaj fantazjował o niej.

Podróże w czasie, historia alternatywna, miłość, tęsknota za młodością i co? I nic… Jak zawsze.

Rozwodzić się nad kunsztem literackim Zygmunta Miłoszewskiego, to jak recenzować filmy, dajmy na to, Milosa Formana. Wybitnych twórców się nie recenzuje. Napiszemy tylko, że książka jest świetna, a jak komuś się nie spodoba, to zawsze może sięgnąć po poprzednie dzieła tegoż autora, które z Jak zawsze nie mają nic wspólnego. Przyznać musimy, że Miłoszewski zaskoczył nas nieco nową formą i chwała mu za to, że poszedł w inną stronę, bo ileż można czytać o detektywach ze smutnymi minami, morderstwach, trupach i zagadkach, które pomału zaczynają się już powtarzać u większości pisarzy kryminałów. Może autor tą właśnie powieścią wytyczył nowy trend w Polsce? W historiach alternatywnych lubują się pisarze niemieccy, francuscy i amerykańscy. Być może czas teraz na nas.


Tak bym nie marzył na pana miejscu o eliminacji agresji. Nie byłoby postępu, którym pan się zachwyca, gdyby nie wojna.

Ludwig i Grażyna, małżeństwo z wieloletnim doświadczeniem, obchodzą właśnie rocznicę swojego pierwszego zbliżenia seksualnego. Budząc się nad ranem stwierdzają ku swojemu zaskoczeniu, że nie są ani starzy, ani zmęczeni, ani chorzy, a świat w którym spędzili całe swoje dotychczasowe życie wygląda zupełnie inaczej. Co z tym zrobią? Jak wykorzystają to, o czym marzą wszyscy ludzie na świecie? I czy ten nowy świat, ponoć znacznie lepszy od poprzedniego, mógłby istnieć w rzeczywistości tak, jak nakreślił go autor? Aż prosi się zanucić słowa piosenki Młynarskiego: Jeszcze w zielone gramy.


Komedia ironiczno-romantyczna o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości. I o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I o tym, co z tego wynikło.


Miłoszewski, to wciąż pierwsza liga pisarzy. Mógłby wrócić do kryminałów, pisać erotyki czy bajki dla dzieci, a i tak jego dzieła pozostaną na najwyższym poziomie literackim.


Zygmunt Miłoszewski - ur. 8 maja 1976 w Warszawie. Powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat ponad dwudziestu nagród literackich. Autor powieści kryminalnych, sensacyjnych i obyczajowych.
TYTUŁ: Jak zawsze

AUTOR: Zygmunt Miłoszewski

WYDAWNICTWO: W.A.B.

LICZBA STRON: 480

PREMIERA: listopad 2017

FORMAT: 139 x 204

OKŁADKA: miękka

ISBN: 978-83-280-3607-9


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


Książka dostępna również w formie e-booka oraz audiobooka

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page