top of page
Szukaj

JAK PRZEŻYĆ W STAROŻYTNYM EGIPCIE - Charlotte Booth

Starożytne Teby są wyraźnie przedzielone Nilem: żywi zajmują wschodni brzeg, a martwi – zachodni. W małych, czteropokojowych domach o powierzchni czterdziestu metrów kwadratowych żyje nawet dwanaście osób. Mało tego – w większości z nich są tam jeszcze osobne kapliczki. Jednak wybór różnych rodzajów chleba jest niemal tak bogaty, jak współcześnie, a kobiety i mężczyźni używają na co dzień wielu wykwintnych kosmetyków. Starożytny Egipt fascynuje od wielu lat. Nie tylko za sprawą monumentalnych piramid, ale również dzięki swoim hieroglifom. Z tej książki dowiecie się, jak wyglądało życie zwykłych ludzi w kraju nad Nilem: w co wierzyli, gdzie robili zakupy, co jedli, na co mogli zachorować i jak chowali zmarłych. Wspaniała podróż w czasie!

Kolejna książka z serii starożytnej od Wydawnictwa Poznańskiego i kolejny raz jest to wyborna literatura. Nie muszę pisać, że tytuł jest nieco przewrotny, bo nawet stając na uszach i płacąc wszystkie pieniądze świata za możliwość przeniesienia się do starożytnego Egiptu bla, bla, bla... Sami rozumiecie, co mam na myśli. Po co zatem czytać taką książkę? A no po to, żeby zrozumieć, iż to, co dla nas dzisiaj jest podłogą, dla ludzi z tamtych czasów było sufitem, ale okazuje się, że działa to również w drugą stronę. Gdybyśmy potrafili zachować do czasów obecnych to, co najlepsze z epoki starożytnego Egiptu, świat mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Czy lepiej? Trudno powiedzieć, ale z pewnością ciekawiej. Pewne rozwiązania w świecie starożytnym mogą przyprawić nas o zdumienie, a ja wciąż zastanawiam się, dlaczego tak mocno rozwinięta cywilizacja nie parła dalej, do przodu, nie szła za ciosem, lecz w pewnym momencie jakby zatrzymała się, a nawet zaczęła cofać. Mam swoje teorie i niektóre z nich Charlotte Booth potwierdza, innym wyraźnie zaprzecza. To jednak niczego nie zmienia, wciąż uważam, że starożytne cywilizacje dały ciała, a głównym powodem mogła być religia, a raczej jej nadmiar oraz braki w edukacji przeważającej części ówczesnych mieszkańców. Jednak to, co po sobie zostawili, jest godne podziwu.


Ostatnim okresem zaburzenia boskiej równowagi Ma'at było panowanie Hatszepsut (1498-1483 p.n.e.). Jej rządy były bardzo kontrowersyjne, gdyż Hatszepsut - będąc kobietą - przejęła władzę i obwołała się królem. Dla mieszkańców Kemet (Egipt) było to mylące, niepokojące i godzące w boskie reguły Ma'at oraz samą instytucję władzy królewskiej.

Oczywiście powodów upadku tak potężnej cywilizacji było znacznie więcej, jednak książka ta nie jest o tym, jak i kiedy upadł starożytny Egipt, jest o tym, jak się w tym kraju żyło, jakie panowały reguły i zasady, jak przebiegał zwykły dzień w życiu zwykłego Egipcjanina\Egipcjanki, a historia samego państwa jest dobrze rozbudowanym tłem, bez którego ta publikacja nie miałaby sensu.

Jest to z pewnością najlepsza książka o Egipcie, jaką miałem okazję przeczytać, podzielona na działy, które wiele wyjaśniają, co jedzono, co pito, jak wyglądał Egipt pod względem polityki, wojskowości, religii, prawa i geografii w ogólnym zarysie. Jest to też książka o ówczesnym rynku pracy i pieniądzach, o modzie, zakupach i dbaniu o kondycję fizyczną, o medycynie (od wizyt pierwszego kontaktu, przez złamania, usuwanie ciąży i depresję aż po farmaceutykę). Wszystko to skrzętnie ułożone, czytelne i zrozumiałe, a dodatkiem do tak wspaniałej publikacji są mapy, zdjęcia, rysunki i tabele. To historia Egiptu w pigułce, choć ta pigułka wcale nie jest taka mała...

Jednym słowem książka jest fantastyczna, każdy, kto myślał choć raz o Egipcie, powinien ją przeczytać, a jeśli byłeś/aś tam lub się wybierasz, to zdecydowanie jest to lektura dla Ciebie, bo dzięki niej zrozumiesz to, co widziałeś lub dopiero zobaczysz, książka Booth jest mocno rozbudowanym, ale bardzo łatwo przyswajalnym wprowadzeniem do świata, który chcemy poznać nieco bliżej. Bez tej książki wiedza o Egipcie jest jak Bayern Monachium bez Roberta Lewandowskiego... da się? Pewnie, że się da, ale to nie to samo.


Jeśli ciąża nie jest pożądana, istnieją sposoby oddania ziemi tego, co zalęgło się w łonie, ale trzeba mieć pewność, że tego się właśnie chce, jako że efekty są nieodwracalne. Jest to zbyt niebezpieczne, aby robić to w domu. Zabieg należy przeprowadzić pod nadzorem wioskowej znachorki lub akuszerki. Czasem jest to ta sama osoba. Wizyty u medyka raczej się nie zaleca. Do tego trzeba kobiecej ręki. Zabieg polega na siadaniu na misie z miksturą z rośliny niaia, którą należy bardzo starannie przygotować i nie wolno tego robić samodzielnie.


Jak przeżyć w starożytnym Egipcie to jedna z pięciu dotychczas wydanych książek w serii starożytnej Wydawnictwa Poznańskiego, a ma ich być w sumie sześć, a więc przed nami wciąż fascynujące chwile ze światem starożytnym. Ostatnim tytułem, który ma dołączyć do zacnego grona, ma być Jak przeżyć w starożytnej Grecji, zatem czekamy z niecierpliwością, a recenzję pozostałych tytułów znajdziecie na naszej stronie www.hultajliteracki.pl.

Całość prezentuje się wyśmienicie, to solidny materiał dla laików, z dużą ilością niesamowitych historii i zaskakujących faktów, a przy tym seria jest po prostu pięknie wydana, z okładkami od Katarzyny Konior ze studio.bluemango.pl. Miłośnicy książek historycznych nie będą zawiedzeni, a Wydawnictwo Poznańskie po raz kolejny udowodniło, że ma nosa do ciekawych książek.CHARLOTTE BOOTH

Brytyjska archeolożka i historyczka specjalizująca się z wiedzy o starożytnym Egipcie. Uczy w Birkbeck na Uniwersytecie Londyńskim przede wszystkim o okresie Hyksosów. Prowadzi także swoją stronę internetową CharlotteEgypt. Napisała szereg książek o różnych aspektach egiptologii. Występowała w szeregu programów telewizyjnych: Channel 5 „Cleopatra: Mother, Mistress, Murderer, Queen”, History Channel „Seks w starożytnym świecie – erotyka egipska”, a także w The Paul O’Grady Show – „Mumifikacja”.

[foto: stringeixer.com]
Tytuł: Jak przeżyć w starożytnym Egipcie

Autor: Charlotte Booth

Wydawnictwo: Poznańskie

Data wydania: 18.05.2022

Tytuł oryginalny: How to survive in ancient Egypt

Tłumaczenie: Maciej Miłkowski

Premiera: 2020

Projekt okładki: Katarzyna Konior | studio.bluemango.pl

Oprawa: miękka

Liczba stron: 232

ISBN: 978-83-66981-76-8


KUP TERAZ


E-BOOK

PETRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Książka Bunt na Bounty. Historia prawdziwa Caroline Alexander to wyjątkowa pozycja dla osób, którym bliska jest literatura non fiction, i tych, którzy chcą, aby porwała ich najbardziej awanturnicza historia morska w dziejach. „Bunt na Bounty”opowiada o mających ponad dwieście lat temu miejsce wydarzeniach, które wzburzyły spokojne wody Pacyfiku. Bunt załogi zmusił dowódcę okrętu, Williama Bligha, do pokonania 3500 mil morskich w niewielkiej szalupie. Poznaj losy dzielnej załogi mierzącej się z trudem morskiej żeglugi, a także historie buntowników, których trzymający w napięciu ciąg wydarzeń zaprowadził przed sąd. WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.wydawnictwopoznanskie.pl www.hultajliteracki.pl #starozytnyegipt #jakprzezycwstarozytnymegipcie #charlottebooth #wydawnictwopoznanskie #hultajliteracki #recenzja #wydajenamsie #literaturafaktu #historia #literaturapopularnonaukowa #poznanskie #reportaz #historiaswiata #poznanskie #archeologia #egiptZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• •REDAKCJA TEKSTÓW• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

91 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page