top of page
Szukaj

JAGA - Katarzyna Berenika Miszczuk

Postać Baby Jagi występuje w świadomości człowieka jako stara, odrażająca wiedźma. Obwisłe piersi, jedna kościana noga, ślepa lub niedowidząca, mieszkająca w chatce na kurzej stopce w głębi lasu. Babie Jadze często towarzyszyły czarny kot, kruk, sowa lub wąż. Porywała błąkających się po lesie ludzi, zwłaszcza dzieci, a następnie ich mordowała i zjadała. Przypisywano jej też zsyłanie chorób i innych dolegliwości. Ale teraz czytelnik ma możliwość poznać młodą Jagę - piękną, niewinną, stojącą po stronie dobra mieszkańców. Walczącą z przeciwnościami losu, rozwiązującą zagadkę pojawienia się nieproszonych gości i uczącej się fachu szeptuchy.


Katarzyna Berenika Miszczuk stworzyła porywającą wiedźmią sagę, jedyną w swoim rodzaju serię wydawniczą, obok której nie sposób przejść obojętnie. Jaga to piąta część serii Kwiat paproci i po raz kolejny autorka nie zawodzi czytelnika, oddając w jego ręce wspaniale skomponowaną historię osadzoną w realiach słowiańskich wierzeń i folklorze.

Ta przywołana przez nas niewinność i dobroć Jagi, nie do końca oddaje jej charakter. Jak to się mówi: każdy ma coś za uszami... Jaga również. To kobieta silna i nie dająca sobie dmuchać w kaszę, ma swoje zasady i własny sposób na życie. Biada temu, który chciałby jej w tym przeszkodzić. Z pewnością jest to jednak zupełnie inna osobowość niż znana nam u Baby Jagi. Młoda Jaguś da się lubić, może się podobać i przy okazji potrafi rozbawić. Ale niech was nie zwiedzie jej brak doświadczenia i młody wiek. Dziewczyna potrafi być naprawdę niebezpieczna.


Z każdym moim słowem z Mszczuja pewność siebie. Coraz bardziej kurczył się w sobie, co upewniło mnie, że wcale nie uważał naszej przygody za nic nie znaczące wydarzenie.

Panowie, nie bójcie się mierzyć z książkami Katarzyny Bereniki Miszczuk, bo Ona pisze lepiej, niż niejeden autor płci męskiej. A świat, który wykreowała w serii Kwiat paproci zaskoczy was, zadziwi i wprawi w osłupienie. Jaga nie jest lekturą kobiecą, to wspaniała powieść dla każdego, bez względu na płeć, wiek i preferencje literackie. Cudownie skrojona opowieść, z bardzo ciekawą fabułą i nietuzinkowymi bohaterami. Akcja co prawda nie pędzi na złamanie karku, ale jest to książka warta każdej spędzonej z nią godziny, przede wszystkim dlatego, że jest piękna i bardzo dobrze napisana, a z tym ostatnio wśród polskich pisarzy bywa różnie. Miszczuk trzyma poziom, do jakiego czytelnik przyzwyczaił się już od początku jej pisarskiej kariery, a to również nie lada wyczyn. Bez wątpienia autorka jest jedną z lepszych pisarek w Polsce, a Jaga potwierdza tylko jej talent, niebywałą wyobraźnię i miłość do literatury.

Kochamy powieści napisane tak przepysznie. Klasa sama w sobie.


ONA SAMA PRZECIWKO ŚWIATU,

A WŁAŚCIWIE DWÓM ŚWIATOM


Młoda Jarogniewa po śmierci babki obejmuje stanowisko szeptuchy w Bielinach. Zna ludowe opowieści, ma zeszyt z przepisami babci Radomiły i... właściwie tyle. Mieszkańcy odnoszą się do niej z wyraźną rezerwą. Rodzina zrywa z nią wszelkie kontakty, gdy młoda Jaga ucieka przed niedoszłym narzeczonym. Na dodatek ktoś okrada chatę babki, pozbawiając młodą następczynię szeptuchy niemal całego dobytku. Do tego wszystkiego w Bielinach nagle pojawia się podejrzanie wiele istot nadprzyrodzonych o niekoniecznie dobrych zamiarach. Na żercę Mszczuja jak zwykle nie ma co liczyć, ognisty bóg też jakoś nie pali się, żeby przyjść z pomocą. Czy Jaga sama sobie z tym poradzi? Czy odkryje tajemnicę istnego najazdu słowiańskich bóstw, demonów i innych potworów na Bieliny?Prequel bestsellerowej serii Kwiat paproci Katarzyny Bereniki Miszczuk. Choć historia Gosławy Brzózki i przystojnego Mieszka dobiegła końca, losy niektórych postaci Szeptuchy pozostały wciąż do końca niepoznane. Jaga to opowieść o brawurowych przygodach jednej z najbardziej lubianych bohaterek cyklu. Co działo się ze słynną Babą Jagą, zanim drogi jej i Gosi się spotkały?


Kim była Jaga, zanim stała się Baba Jągą?

Dowiesz się z rewelacyjnej powieści Katarzyny Bereniki Miszczuk - JAGA.


Tylko głupiec zazdrościłby ludziom śmiertelności. Zazdrościmy wam zdolności do widzenia świata. My widzimy go takim, jakim jest. Wy potraficie dostrzec więcej.

"Doskonałe to było, oj doskonałe! K.B.M. to Mistrz(uk) pięknych historii."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


KATARZYNA BERENIKA MISZCZUK

Polska pisarka, z wykształcenia lekarka. Pierwszą powieść Wilk napisała w wieku 15 lat. Książka ukazała się trzy lata później. W 2009 roku opublikowano jej kontynuację Wilczyca, za którą Miszczuk została nominowana do Nagrody Nautilus, będącej corocznym plebiscytem czytelników na najlepszy polski fantastyczny utwór literacki. W wydawnictwie W.A.B. ukazały się jej następujące powieści: Ja, diablica (2010), Ja, anielica ( 2011), Ja, potępiona (2012), Druga Szansa (2013), Gwiezdny Wojownik: działko, szlafrok i księżniczka (2014), Pustułka (2015), Szeptucha, Noc Kupały, Żerca i Obsesja.


TYTUŁ: Jaga

AUTOR: Katarzyna Berenika Miszczuk

WYDAWNICTWO: W.A.B.

SERIA: Kwiat paproci

PREMIERA: 15 maja 2019

PROJEKT OKŁADKI: Joanna Strękowska

LICZBA STRON: 416

FORMAT: 135 x 202 mm

OPRAWA: miękka

ISBN: 978-83-280-6633-5


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORKI


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Potentat medialny Henry Dunbar, chciwy i bezwzględny osiemdziesięciolatek, pada ofiarą swoich dwóch równie wyrachowanych córek, które podstępem umieszczają ojca w sanatorium, chcąc przejąć rodzinny interes. Dunbar planuje jednak ucieczkę. Aby uratować swoje imperium, musi szukać pomocy u najmłodszej córki, którą wcześniej wydziedziczył.#katarzynaberenikamiszczuk #jaga #kwiatpaproci #wab #gwfoksal #hultajliteracki #recenzja35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page