top of page
Szukaj

JA CIĘ KOCHAM, A TY MIAU - Katarzyna Berenika Miszczuk

Zaktualizowano: 31 lip 2020

Historii opowiadanych z punktu widzenia zwierząt mieliśmy w literaturze tak wiele, że każda kolejna nie może być zaskoczeniem. Jednak zaskoczeniem może być to, że tę historię stworzyła Katarzyna Berenika Miszczuk, kojarzona raczej z literaturą klasycznej fantasy. A co Autorka zaserwowała nam w tej powieści? Kryminał, w którym narratorem jest kot!


Nie jest to jednak kryminał, do jakich zostaliśmy przyzwyczajeni w ciągu ostatnich kilku lat. Ta historia nie jest ani krwawa, ani straszna, ani tym bardziej gorsząca. Ot, bliżej tej historii do Agathy Christie czy Maurice’a Leblanca i to jest wielki plus tej książki. Sama konstrukcja bardzo ciekawa, a postać kota dostarcza ogromnych ilości emocji. Jest śmiesznie, tajemniczo i ciekawie, a przy okazji czarująco.

Choć powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk jest miejscami niedopracowana - przynajmniej tak ją odebraliśmy - wciąż można uznać, że to pozycja bardzo dobra i godna polecenia.


Jak to mówią, "nie ma róży bez kolców". Dość boleśnie się o tym przekonałem podczas wspinaczki po starej pergoli przymocowanej do równie wiekowego budynku. Bez względu na to, jak romantyczne jest zakradanie się do ukochanej po ścianie domu, to chyba jednak nie zostanę fanem tego sposobu na zdobycie kobiecego serca. Mam wrażenie, że kolce wbiły mi się w każdy kawałek ciała. Nawet na moim nosie czerwieniła się kropla krwi.

Pomysł pierwsza klasa, fabuła ciekawa, choć chyba nieco po łebkach. Postać Lorda wzorowa i na tyle genialna, że chciałoby się takiego kota mieć samemu. Lekki i przyjemny kryminał z dużą dozą humoru.

Wydawnictwo W.A.B. mocno wchodzi ostatnio w komedie kryminalne - Jacek Galiński, Alek Rogoziński i teraz Katarzyna Berenika Miszczuk - które są świetną alternatywą dla mrocznych kryminalnych powieści, z których krew tryska z taką intensywnością, że czasem zalewa fabułę i nie bardzo wiadomo, o co chodzi.

Jest trochę niedopowiedzeń, które charakteryzują pierwsze części serii, zatem jeśli jest to początek nowego cyklu autorskiego, to uznać należy, że wszystko jest ok, jednak jeśli ta powieść stanowi odrębny byt, to książka może być uznana za nieco gorszą od poprzednich powieści Autorki, choć jak już wspominaliśmy, wciąż warta jest polecenia.

Być może to przyzwyczajenie czytelników do poprzednich książek K.B. Miszczuk wyzwoliło tyle emocji i konsternację przy tej książce, bo jak by na to nie patrzeć, jest to coś zupełnie innego. Na szczęście Miszczuk nie jest nazwiskiem anonimowym, więc może sobie pozwolić na literackie eksperymenty. I dobrze, bo pisarz powinien próbować bawić się formą i wykorzystywać pomysły, które przychodzą mu do głowy, tym bardziej że ten jest całkiem dobry.

Gratka nie tylko dla lubujących się w komediach kryminalnych, ale też dla kociarzy, bo oto historia, w której to kot ma najwięcej do powiedzenia. I fajnie. Książka idealna, aby zabrać ją ze sobą na wakacje, które wciąż przecież trwają...


Patrzyłem na świat przez więzienne kraty. Moja wolność się skończyła. Zbliżała się kaźń. Zostałem wsadzony do transportera. Jak zwierzę... i na dodatek Ala postanowiła zabrać mnie do weterynarza, oczywiście wbrew mojej woli.

STRACH MA WIELKIE OCZY.

ALE KOT MA WIĘKSZE!


Nowa książka jednej z najpopularniejszych polskich pisarek – autorki bestsellerowej serii Kwiat paproci. Zwariowana komedia kryminalna. Ilustratorka Ala ma kota o imieniu Lord. Znudzony życiem na zbyt niskim w jego mniemaniu poziomie Lord postanawia przegnać narzeczonego swojej ukochanej właścicielki i wziąć sprawy w swoje łapki. Za jego drobną zachętą Ala wyjeżdża razem z innymi artystami do położonego na odludziu dworku. Jego właściciel, pan Stefan, postanowił ufundować wyjątkowe stypendium. Wybrany przez fundatora twórca będzie miał okazję zostać spadkobiercą pana Stefana. Rywalizacja o jego względy staje się zaciekła. Tak zaciekła, że pewnego dnia w salonie zostają odnalezione zwłoki jednego z artystów. Czy Lordowi uda się uratować swoją panią?


"Tego jeszcze nie było! Kryminalna historia opowiedziana z perspektywy kota o imieniu Lord wciąga, bawi i intryguje. Tą książką Katarzyna Berenika Miszczuk potwierdza, że jest jedną z najbardziej pomysłowych pisarek naszych czasów. A Lorda pokochacie równie mocno co Garfielda, Filemona czy Wiesława K. ze Shreka. A może nawet jeszcze mocniej!"

- Alek Rogoziński | pisarz -


"Bardzo zabawna i zaskakująca komedia kryminalna! Perypetie ciekawskiego łakomczucha Lorda i jego właścicielki Alicji są tak wciągające, że od tej książki nie da się oderwać. Po lekturze zupełnie inaczej zacząłem patrzeć na własnego kota. Zastanawiam się, czy i on nie prowadzi podwójnego życia i mnie nie śledzi. Przekonaj się, czy Lordowi i Alicji uda się wygrać konkurs i co z tego wyniknie."

- Jacek Galiński | pisarz -


KATARZYNA BERENIKA MISZCZUK

Polska pisarka, z wykształcenia lekarka. Pierwszą powieść Wilk napisała w wieku 15 lat. Książka ukazała się trzy lata później. W 2009 roku opublikowano jej kontynuację Wilczyca, za którą Miszczuk została nominowana do Nagrody Nautilus, będącej corocznym plebiscytem czytelników na najlepszy polski fantastyczny utwór literacki. W wydawnictwie W.A.B. ukazały się jej następujące powieści: Ja, diablica (2010), Ja, anielica ( 2011), Ja, potępiona (2012), Druga Szansa (2013), Gwiezdny Wojownik: działko, szlafrok i księżniczka (2014), Pustułka (2015), Szeptucha, Noc Kupały, Żerca i Obsesja.

[Foto: Pyrkon.pl]Tytuł: Ja cię kocham, a ty miau

Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk

Wydawnictwo: W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal)

Premiera: 15 kwietnia 2020

Liczba stron: 368

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 135 x 202 mm

Gatunek: Komedia kryminalna, sensacja

ISBN: 978-83-280-7287-9


OCENA: 8/10


KUP TERAZ


KATARZYNA BERENIKA MISZCZUK W WYDAWNICTWIE W.A.B.


OFICJALNA STRONA AUTORKI

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Brawurowa, błyskotliwa, poruszająca i pełna akcji nowa powieść jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. „Kwestia ceny” to thriller przygodowy na nowe czasy.

Początek XX wieku. Sztorm. Benedykt Czerski żegna się z życiem. Przeklina patriotyczne uniesienia, które kilka dekad wcześniej doprowadziły do jego zesłania na Daleki Wschód, a teraz kazały mu wracać do ojczyzny. Czerski wraca jednak nie jako więzień, lecz jako wielki uczony, badacz dalekich plemion Syberii. Obsesyjnie pilnując skrzyń, zawierających bezcenne zabytki tajemniczego ludu Ajnów... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO W.A.B. NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO W.A.B. NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.gwfoksal.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


#katrzynaberenikamiszczuk #jaciekochamatymiau #komediakryminalna #hultajliteracki #recenzja #nowosc #premiera #powiesc #komedia #kryminal #sensacja #wydawncitwowab #grupawydawniczafoksal #WAB #gwfoksal #ATC #AutorTeżCzłowiek #haloradio #halotusieczyta #halozbrodnia


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

97 wyświetleń0 komentarzy