top of page
Szukaj

INTYMNIE - Demi Moore

Z biografiami artystów pisanymi za ich życia bywa różnie, najczęściej chcąc chronić swoją prywatność, nie mówią wszystkiego, a przy okazji mają okazję przedstawić się tak, jak im wygodnie i narobić wokół siebie dużo szumu. Jeszcze gorzej wypadają autobiografie - wtedy hulaj dusza, piekła nie ma. W myśl zasady: nieważne jak o tobie mówią, ważne, że mówią. Ile prawdy zawartej jest w autobiografii, ile w niej zimnej kalkulacji i wyrafinowania? Trudno powiedzieć. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, czy autor/ka kłamie, oszukuje, naciąga fakty i zakrzywia rzeczywistość, czy jest szczery/a do bólu. Czy faktycznie powiedział/a wszystko, czy pominął/ęła coś, czego się wstydzi, co mogłoby zniszczyć jego/jej wizerunek. Czytamy i wierzymy, że tak właśnie było, a autor/ka wyrzucił/a z siebie wszystko, bez skrywania jakichkolwiek tajemnic. Jak zatem przedstawia się książka Demi Moore?


Każde pokolenie mężczyzn ma swoją kobiecą ikonę wśród artystów, w której kocha się na zabój.

W XIX wieku była to Lillie Langtry. Początek XX wieku należał do Poli Negri, a później było tych ikon coraz więcej. W miarę rozwoju branży muzycznej i filmowej pojawiało się nazwisko za nazwiskiem, twarz za twarzą... Nie zawsze piękno szło z inteligencją czy talentem (patrz: Pamela Anderson), ale przecież

Linda Darnell, Brigitte Bardot, Romy Schneider, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Grace Kelly, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Lauren Bacall, Vivien Leigh, Greta Garbo, Claudia Cardinale, Rita Hayworth, Ingrid Bergman, Gina Lollobrigida, Audrey Hepburn, Monica Belucci, Księżna Diana czy Scarlett Johansson to ikony popkultury XX wieku i wśród nich jest miejsce na Demi Moore. Bez dwóch zdań.


Gość się do ciebie klei jak tani garnitur w deszczu - powiedział Emilio o pewnym siebie, tajemniczym przystojniaku, którego właśnie poznałam - Brusie Willisie.

Jestem z tego pokolenia mężczyzn, który kochał Demi Moore z całego serca, bezgranicznie i bezwarunkowo. Nie odpuszczaliśmy żadnego filmu z jej udziałem. Nie przeszkadzało nam nawet to, że wpatrzona była w Bruce'a Willisa, którego po Szklanej pułapce uważaliśmy za swojaka. Ona - piękna, wspaniała aktorka, subtelna, a jednocześnie nieco szalona, z głosem ochrypłym jak po suto zakrapianej imprezie i On - cwaniak do kwadratu, "jupikajej madafaka", kumpel każdego nastolatka, twardziel z szelmowskim uśmieszkiem, łamacz kobiecych serc... Dopiero kiedy Demi związała się z Ashtonem Kutcherem, poczuliśmy się zdradzeni. Związała się z naszym rówieśnikiem, a więc jednym z nas! To Kutcher wygrał walkę o jej serce... walkę, której nigdy nie było... a jednak! To nie Demi znienawidziliśmy, to Kutcher stał się wrogiem numer jeden. Zaraz potem Demi odeszła w zapomnienie, bo przestała się pokazywać publicznie. Było jej coraz mniej.

Jej autobiografia "Intymnie" obudziła wspomnienia i znów zrobiło się miło na sercu (choć nie zawsze). Teraz już nieco inaczej, bo jednak jestem starszy i widzę Demi jako kobietę, nie jako ikonę, aktorkę czy celebrytkę. Jest dla mnie kumpelą z młodości, wspomnieniem lepszych, beztroskich czasów, a jednocześnie częścią historii, której wcześniej nie znałem. Wszystko, czego dowiedziałem się o Demi Moore pochodziło z gazet, telewizji, a później z Internetu, okazuje się jednak, że nie wszystko było prawdą. Dopiero ta książka otwiera oczy na rzeczywistość, która wcale nie jest taka prosta, miła i fajna jak się wcześniej wydawało.

A przy okazji dzięki niej zaglądamy za kulisy jednych z najlepszych produkcji filmowych... tych gorszych zresztą też. Demi wpuszcza nas do swojego domu, do swojej rodziny, do swoich wspomnień...


Raz za razem zadawałam sobie pytanie: jak się tu znalazłam? W tym pustym domu, gdzie kiedyś żyłam w roli żony i który musieliśmy rozbudować, bo miałam więcej dzieci niż sypialni, siedziałam teraz całkiem sama.

Na początku napisałem, że biografie sławnych ludzi bywają zakłamane i zazwyczaj źle napisane, pod publikę. Oczywiście nie zawsze tak jest, bo wiele wspaniale skonstruowanych biografii wnosi pewną wartość i nie jest tylko ego-laurką czy ego-pomnikiem, lecz czymś zupełnie innym. Przestrogą przed samouwielbieniem i wiarą w to, że jest się niezniszczalnym, a całe zło spaść może na każdego, tylko nie na nas; Dowodem na to, że pieniądze i sława nie zapewniają szczęścia, a wręcz przeciwnie. Tak właśnie jest w przypadku książki Intymnie. Demi Moore jawi się w tej książce jako zwyczajny człowiek, który przeżywa chwile szczęścia i radości oraz chwile smutku i cierpienia. Ale to jest Demi Moore! Dziewczyna moich marzeń z Uwierz w ducha, obiekt pożądania w Striptiz czy kumpela z G.I. Jane! Może to tylko ja tak mam, ale wchłonąłem tę książkę jednego popołudnia i wydaje mi się, że teraz rozumiem. Tak, teraz patrzę na Demi Moore inaczej. Wciąż jest moją muzą, ale po tej książce czuję się, jakbym przesiedział z nią cała noc przy kawiarnianym stoliku, a Ona opowiadała mi swoją historię, bez pośpiechu, ufna, szczera i pogodzona z życiem... z samą sobą.

Niezwykle odważna, szczera i ciekawa opowieść jednej z największych ikon Hollywood XX wieku.


Ledwie wróciłam z trasy promocyjnej G.I. Jane, gdy zadzwoniła do mnie DeAnna: moja matka umierała. Zachorowała na raka płuc z przerzutami, a niedawno zdiagnozowano u niej guza mózgu. Jeśli chciałam dojść z nią do jakiegokolwiek porozumienia, miałam na to ostatnią szansę.

Brutalnie szczera autobiografia Demi Moore


Demi Moore odważnie opowiada historię swojego prywatnego życia. Od nieszczęśliwego dzieciństwa, przez gwałt, nieudane małżeństwa, zdrady i uzależnienia, po moment, kiedy nauczyła się samoakceptacji i odzyskała nie tylko córki, ale też samą siebie. Demi przez lata była uważana za symbol seksu. Gdy za rolę w filmie „Striptiz” dostała 12 mln. dolarów, została najlepiej opłacaną aktorką w Stanach Zjednoczonych. Z Brucem Willisem przez ponad dekadę stanowili wzorowe hollywoodzkie małżeństwo. Doczekali się trzech córek, a Demi w związku z tym wreszcie mogła spełniać się jako matka. Do historii przeszło jej legendarne zdjęcie z okładki „Vanity Fair”, na którym pozuje nago w zaawansowanej ciąży. Nawet, kiedy rozpadło się małżeństwo z Willisem, wydawało się, że los jej sprzyja. Znalazła miłość u boku o 15 lat młodszego Ashtona Kutchera, który właśnie podbijał „fabrykę snów”. Wydawać by się mogło, że miała wszystko: rodzinę, karierę i seksapil, którego zazdrościły jej nawet młodsze aktorki. Okazuje się, że pod tą warstwą pozłotka kryła się ogromna tragedia.

Dzieciństwo pozbawione było miłości i stabilizacji, pełne za to kłamstw i obłudy. Matka regularnie próbowała popełnić samobójstwo. Mężczyzna, którego przez lata uważała za ojca był pijakiem i hazardzistą zadłużonym u mafii. W wieku 15 lat została zgwałcona przez przyjaciela matki, który zapytał ją „jakie to uczucie być stręczoną przez matkę za 500 dolarów?”. Sama Demi próbowała w jakikolwiek sposób poczuć, że jej życie jest coś warte. Uzależniła się od alkoholu i kokainy. Nie potrafiła zaakceptować swojego ciała, które katowała drakońską dietą i ekstremalnymi ćwiczeniami. Jednak szukała miłości i akceptacji. Mieszanka używek prawie zabiła ją na oczach córek i sprawiła, że nie chciały mieć z nią więcej do czynienia. Podczas gdy jej życie się rozpadło, mąż zdradzał, dzieci przestały się odzywać, postanowiła stawić czoło przeszłości, żeby móc pójść dalej. Napisanie tej książki wymagało od Demi Moore wiele odwagi, jednak każda kolejna strona tej autobiografii udowadnia, że akurat odwagi, nawet jeśli sama nie do końca była tego świadoma, nigdy jej nie brakowało.


[...] choć to moja opowieść, być może w jakiejś części jest również wasza. Spotkały mnie w życiu niezwykłe rzeczy - zarówno dobre, jak i złe. Kiedy je wszystkie spisałam, uświadomiłam sobie, jak wiele z nich było wariackich i nieprawdopodobnych...

DEMI MOORE

amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.

W 1986 znalazła się na liście 12. najbardziej obiecujących młodych aktorów, opublikowanej w numerze 38. John Willis’s Screen World oraz w rankingu 50 najpiękniejszych kobiet świata magazynu „People”, a także na 22. miejscu rankingu najgorętszych kobiet według VH1.

Za namową przyjaciółki, aktorki Nastassji Kinski, rozpoczęła karierę aktorską. Po debiutanckiej roli Corri w dramacie Wybór (Choices, 1981) obok Victora Frencha i Pata Buttrama, w wieku 19 lat zaczęła regularnie pojawiać się jako Jackie Templeton w operze mydlanej ABC Szpital miejski (General Hospital, 1982–83). W 1990 wygrała casting do roli w melodramacie fantasy Jerry’ego Zuckera Uwierz w ducha (Ghost, 1990) z Patrickiem Swayze i Whoopi Goldberg. Film okazał się komercyjnym sukcesem, a Moore za postać Molly Jensen została uhonorowana nagrodą Saturna dla najlepszej aktorki i zdobyła nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu. Wspólnie z reżyserem Alanem Rudolphem była producentem dramatu kryminalnego Motywy zbrodni (Mortal Thoughts, 1991). W komediodramacie kryminalnym Andrew Bergmana Striptiz (Striptease, 1996) zagrała byłą pracowniczkę FBI, zatrudnioną w nocnym klubie i ustanowiła rekord gaży aktorskiej 12,5 mln dolarów. Użyczyła głosu Esmeraldzie w animowanej wersji powieści Wiktora Hugo Dzwonnik z Notre Dame (The Hunchback of Notre Dame, 1996) i sequelu Dzwonnik z Notre Dame II (The Hunchback of Notre Dame II, 2002). W 1997 zebrała dobre recenzje i nominację do Emmy i Złotego Globu w kategorii „Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym” za rolę Claire Donnelly w dramacie telewizyjnym HBO Gdyby ściany mogły mówić (If These Walls Could Talk, 1996) we współreżyserii Cher. Z czasem wycofała się z pierwszej ligi aktorskiej Hollywood, zajmując się produkcją filmową. Powróciła po latach, przyjmując role drugoplanowe. Wcieliła się w postać przegranej życiowo Virginii Fallon w dramacie Emilia Esteveza Bobby (2006), który otrzymał owację na stojąco podczas festiwalu w Wenecji, a szczególnie zniewalające kreacje Moore i Sharon Stone.


Tytuł: Intymnie. Moje wspomnienia

Autor: Demi Moore

Wydawnictwo: Agora

Data wydania: 30 września 2020

Tytuł oryginalny: Inside Out: A Memoir written by Demi Moore

Tłumaczenie: Dariusz Żukowski

Premiera: 2019

Kategoria: biografie

Liczba stron: 296

Format: 155 x 235 mm

Oprawa: twarda

Projekt okładki: Elżbieta Wastkowska na podstawie projektu Robin Biraldello

ISBN: 978-83-268-3305-2


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta: Danuta Stenka)


OFICJALNA STRONA DEMI MOORE


PATRONAT MEDIALNY KSIĄŻKI:

Chilli Zet; Tele Tydzień.


KSIĄŻKI DO NABYCIA W:

aulturalnysklep.pl; publio.pl


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Przenikliwa diagnoza wybitnej badaczki współczesnej polityki i laureatki Pulitzera

Co się stało pomiędzy dwoma przyjęciami – sylwestrowym, które autorka wraz z mężem wydała na koniec XX wieku, i tym z 2019? Dlaczego część przyjaciół i znajomych nie chce rozmawiać nawet przez telefon? Co ich poróżniło? Co się stało z Polską, która przez ten czas odniosła niewątpliwy sukces polityczny, gospodarczy, kulturalny? Co się stało z Europą i Ameryką? Dlaczego demokracja zdaje się w odwrocie? WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO AGORA NA FACEBOOKU

WYDAWNICTWO AGORA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio

"Halo Kultura" w każdy poniedziałek

21:00 - 23:00


www.wydawnictwoagora.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio #demimoore #intymnie #mojewspomnienia #wydawnictwoagora #agora #biografia #autobiografia #wspomnienia #insideout #amemoir #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #tuhaloradio #halokultura ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•