top of page
Szukaj

INNI LUDZIE - C.J. Tudor

To już trzecia książka C.J. Tudor po rewelacyjnym Kredziarzu i równie dobrym Zniknięciu Annie Thorne. Mam ogromny sentyment do tej pisarki i jestem przekonany, że sięgnę po każdą jej książkę, jaka się w Polsce ukaże. Ale żeby nie było tak słodko, muszę przyznać, że trzecia powieść Autorki nieco mnie rozbiła. Spodziewałem się mocnego uderzenia, tym bardziej że i Tudor i wydawca podnieśli poprzeczkę cholernie wysoko. Po Kredziarzu myślałem, że to strzał jednorazowy, bo tak dobrej książki nie da się powtórzyć, ale Tudor obroniła się Zniknięciem..., a nawet śmiało mogę powiedzieć, że podniosła tę poprzeczkę jeszcze oczko wyżej, czym potwierdziła, że nie jest pisarką jednego sezonu i ma zamiar zawojować rynek literacki, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich pisarek. Zatem Inni Ludzie, na których czekałem miesiącami, miały wprowadzić mnie w stan osłupienia i euforii jednocześnie. Czy wprowadziły?


Cóż, początek był piorunujący, potem ciśnienie spadało i znów windowało w górę... i znów spadało drastycznie... i tak cały czas. Kilka wątków niedokończonych, zdaje się, że nawet zbędnych i nic niewnoszących do fabuły, odnoszę wrażenie, że mogło się bez nich obejść i byłoby chyba nawet dużo lepiej. Książka bardzo nierówna, a i styl całkiem niepodobny do tego, co Autorka pokazała w dwóch poprzednich książkach. Zgaduję zatem, że jest to jedna z tych powieści, których nikt wcześniej nie chciał, więc przeleżała w szufladzie, a po sukcesie Kredziarza i przypieczętowaniu go Zniknięciem... wydawca skusił się na Innych Ludzi. To oczywiście wyłącznie moja teoria, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że tak właśnie było. Zaznaczę jednak od razu, że nie jest to zła książka, wręcz przeciwnie, to jedna z lepszych powieści 2020 roku, ale dużo gorsza od poprzednich książek C.J. Tudor i z pewnością nie tego od Tudor oczekiwałem.


Najpierw zauważył nalepki na tylnej szybie i zderzaku:
Trąb, jeśli swędzi cię tyłek.
Nie jedź za mną, zabłądziłem.
Jeśli prowadzisz auto tak jak ja, powinieneś uwierzyć w Boga.
Klakson się zepsuł - uważaj na palec.
Prawdziwi mężczyźni kochają Jezusa.
Dwuznaczne komunikaty. Ale jedno wydawało się zupełnie oczywiste: kierowca to wariat. Gabe mógłby się założyć, że nosi T-shirty z podobnymi sloganami i że ma w pracy zdjęcie małpy zasłaniającej łeb łapami, z podpisem: Nie musisz być szalony, by tu pracować, ale to pomaga.

Książka z ogromnym potencjałem, jednak wykorzystanym zaledwie w 70%. Czegoś jej zabrakło w kilku momentach, szczególnie na końcu. Pomysł genialny, rodem z powieści Stephena Kinga, Harlana Cobena czy nawet Simona Becketta; z postaci jedynie Gabe nakreślony bardzo dokładnie, reszta nieco enigmatyczna i za mgłą. Akcent paranormalny wydaje się w tej książce zbyteczny i choć bardzo ciekawy, to nie do końca zrozumiały.

Jest w Innych Ludziach mnóstwo zaskakujących momentów, ale też kilka rozczarowujących.

Zawiodłem się nieco na trzeciej powieści C.J. Tudor, ale z drugiej strony jestem cholernie szczęśliwy, że znów mogłem wejść do świata wykreowanego przez tę genialną pisarkę. Książkę oczywiście polecam, bo mimo wszystko stoi ona na dużo wyższym poziomie niż większość serwowanych czytelnikom powieści z tego gatunku. Mam szczerą nadzieję, że już niebawem ukażą się kolejne tytuły brytyjskiej pisarki, bo przecież w kolejce do tłumaczenia czekają powieści The Hiding Place i The Burning Girls oraz opowiadania The Man in the Box, The Lion at the Gate oraz The February House. Czy polski wydawca pokusi się o wydanie tych książek? Bardzo na to liczę.

No i ta okładka... Zajebista! Jak wszystkie w książkach Tudor wydanych przez Czarną Owcę.Gabe mimo woli zaczął się zastanawiać, czy chodzi o pranie brudnych pieniędzy, ale rozsądnie milczał. Nigdy nie pytał Samarytanina i jego zawód ani życie. Miał wrażenie, że odpowiedzi by mu się nie spodobały. Nie trudno było zgadnąć, że człowiek, który pracuje w nocy, nosi przy sobie pistolet, myszkuje po pustych lasach i nie chce podać swojego prawdziwego nazwiska, z pewnością nie jest Świętym Mikołajem.

ABY OCALIĆ CÓRKĘ, MUSISZ ICH ODNALEŹĆ...


W trakcie powrotu do domu, Gabe stoi w długim korku. W tylnej szybie starego samochodu dostrzega przerażoną twarz swojej pięcioletniej córki. Z ust dziecka wydobywa się tylko jedno bezdźwięczne słowo: „Tatusiu”.

Wtedy po raz ostatni Gabe widzi ukochane dziecko.

Trzy lata po zaginięciu córki Gabe spędza dni i noce podróżując po autostradzie, szukając samochodu, w którym widział Izzy, nie tracąc nadziei, choć większość ludzi uważa, że dziewczynka nie żyje.

W tym czasie Fran i jej córka Alice również przejechały wiele kilometrów autostradą. Ale nie poszukując. Uciekając. Starając się wyprzedzić ludzi, którzy chcą ich skrzywdzić. Ponieważ Fran zna prawdę. Wie, co naprawdę stało się z córką Gabe’a. Wie, kto jest odpowiedzialny. I wie, co zrobią, jeśli kiedykolwiek dogonią ją i Alice…

Autorka bestsellerowych Kredziarza i Zniknięcia Anne Thorne wciąga czytelników w nową pasjonującą intrygę.


"C.J. Tudorjest fantastyczna. Nie mogę się doczekać jej kolejnych książek".

- Harlan Coben -


"Niektórzy pisarze miewają przebłyski geniuszu, ale C.J. Tudor zawsze jest genialna".

- Lee Child -


"C.J. Tudor zawsze wyprzedza innych o kilka kroków. Błyskotliwa narracja".

- Alex Michaelides -


"Jeśli lubicie moje książki, to też wam się spodoba".

- Stephen King -


Miałam wcześniej gościa. Nazywał się Piaskowy Dziadek...

C.J. TUDOR

Urodziła się w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Dorastała w Nottingham, gdzie cały czas mieszka z partnerem i córką. Znajomi i rodzina nazywają pisarkę 'Caz'.

Mając lat 16 porzuciła szkołę i zaczęła pracować. Wykonywała rozmaite zawody. Pisać zaczęła już w dzieciństwie, ale długo nie mogła się przemóc, by pokazać komuś efekty swojej twórczości. Debiutancką powieścią tej autorki jest Chalkman (Kredziarz).


Tytuł: Inni Ludzie

Autor: C.J. Tudor

Wydawnictwo: Czarna Owca

Data wydania: 14 października 2020

Tytuł oryginalny: The Other People

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński

Premiera: 2020

Wydanie: 1

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Projekt okładki: Magda Kuc

Format: 135 x 210 mm

ISBN: 978-83-8143-322-8


PRZECZYTAJ FRAGMENT


ODSŁUCHAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


DUŻE LITERY


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta: Marcin Hycnar)


C.J. TUDOR W WYDAWNICTWIE CZARNA OWCA
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Ona jest w twoim domu. Ona kontroluje twoje życie. Teraz zamierza je zniszczyć. Przerażający i aktualny thriller psychologiczny autora bestsellerowej książki Bliźnięta z lodu.

Świeżo rozwiedziona Jo z przyjemnością wprowadza się do wolnego pokoju swojej najlepszej przyjaciółki. Zaawansowane technologicznie, luksusowe mieszkanie jest zarządzane przez asystentkę domową o nazwie Electra, która zajmuje się ogrzewaniem, oświetleniem – a czasem nawet Jo zwraca się do niej, gdy potrzebuje towarzystwa... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

WYDAWNICTWO CZARNA OWCA NA FACEBOOKU WYDAWNICTWO CZARNA OWCA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


Program o książkach w Halo Radio

"HALO KULTURA" w każdy poniedziałek

od 21:00 do 23:00www.czarnaowca.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio#inniludzie #cjtudor #wydawnictwoczarnaowca #thriller #literaturaangielska #hultajliteracki #haloradio #czarnaowca #halotusieczyta #tuhaloradio #halokultura


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•