top of page
Szukaj

ILE Z GÓR TYCH ZŁOTA - C Pam Zhang

Ba umiera w nocy. Osierocone dzieci imigrantów, Lucy i Sam, nagle zostają same w kraju, który nie uznaje ich istnienia. Zmuszone do ucieczki z górniczego miasta, wyruszają, by ostatni raz pożegnać z ojcem i uwolnić się od przeszłości. Podróż wiedzie je przez opustoszały widmowy krajobraz pełen kości gigantycznych bawołów i odcisków tygrysich łap. Rodzinne sekrety wychodzą na jaw, a relacja między rodzeństwem zostaje wystawiona na próbę.


Tytuł książki zapalił mi lampkę, która świeciła czerwonym neonem WESTERN. Jednak nazwisko autorki nie kojarzy się z powieściami westernowymi, okładka książki również, więc lampka zgasła. Kiedy okazało się, że autorka wychowała się jednak w Stanach Zjednoczonych, lampka zapaliła się znowu. Potem skumałem, że na okładce widzę dwa tygrysy. Znów lampka zgasła, a zapaliła się ta druga, z napisem ORIENT. W końcu i ona zgasła po jakimś czasie.

Kiedy zanurzyłem się w lekturę, obie lampki zaczęły przenikać się nieregularnie z dziwnym brzękiem, trochę enigmatycznie... Z czasem zaczęły zapalać się kolejne lampki, z kolejnymi napisami, jednym z nich był

REALIZM MAGICZNY. Trochę w niej Thomasa Savage'a, trochę Hillary Jordan, ale w dużej mierze wyczuć można w tej powieści wpływ Salmana Rushdiego i Kazuo Ishiguro. Więc jeśli pytacie, jaka jest ta książka, do czego można ją porównać, a czytaliście autorów wyżej wymienionych, to musicie wiedzieć, że C Pam Zhang łączy w sobie ich wszystkich i za cholerę nie mogę Wam powiedzieć, do którego z nich jest jej bliżej.


A zatem kradną. Biorą, czego potrzebują, by uciec z miasta.

Nie podlega dyskusji, że C Pam Zhang ma swój indywidualny styl, ale wpływ wielu pisarzy jest u niej aż nadto widoczny. Oczywiście nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie, każdy pisarz na świecie ma swoje inspiracje w świecie literatury, a tym bardziej dla debiutantów, którzy szukają swojej literackiej tożsamości, więc można jedynie być pełnym podziwu i uznania, że Zhang idzie właśnie w tym kierunku, a nie w powieści, które określamy potocznie "czytadłami". Zhang jako pisarka to przecież wolny strzelec, mogła pójść w każdą stronę, na przykład napisać powieść, którą czytano by w metrze i autobusach, mając pewność, że będąc pisarką amerykańską, stanie się dość szybko autorką rozpoznawalną. Wybrała inną drogę, podejmując trudne wyzwanie, jakim w literaturze jest wspomniany już magiczny realizm. Ambitnie, a jednocześnie dość ryzykownie. Opłaciło się jednak, bo już w debiucie została nominowana do prestiżowej nagrody Bookera.


Ile z gór tych złota to przejmująca powieść przygodowa i zapowiedź oszałamiającego nowego głosu w literaturze. Epicka i intymna, łączy chińską symbolikę z niesamowicie oryginalnym językiem i wyjątkowym sposobem opowiadania historii, z którego na każdej stronie przebija tęsknota za domem. Zhang przygląda się również kwestii rasowej, pytając o to, gdzie tak naprawdę jest miejsce dla imigrantów.


Nie zgodzę się z opinią, że książka jest "trudna", choć przyznam, że skierowana jest do czytelników wymagających, którzy potrafią znaleźć w książce drugie dno, potrafią czytać między słowami, a jednocześnie docenią piękno języka, jakim operuje autorka, co musiało być zresztą nie lada wyzwaniem dla tłumaczki.

Mimo iż fabuła osadzona jest w realiach Dzikiego Zachodu, to jednak powieść ta uderza z pełną mocą w czasy nam współczesne. Pogoń za bogactwem, tożsamość seksualna, emigracja, rasizm, rodzinne zawirowania, różnice osobowościowe wśród najbliższych, tęsknota, walka o przetrwanie w trudnym świecie chciwych hien, zdeptane wspomnienia, poszukiwanie własnego miejsca i sensu życia... Nic się nie zmieniło od czasów gorączki złota, wciąż targają społecznością te same problemy, bo choć ich skala dzisiaj jest na innym pułapie, to człowiek pozostał jednak na tym samym poziomie deliberacji.


Zgroza odarła twarz Sam z pozorów dorosłości, jakby Lucy zyskała nową, przerażającą moc.

Autorka cofa w swej fabule wskazówki zegara wolności obyczajowej, przez co przenosi nas w czasie, aby ukazać nam, że świat przeszły, mentalnie nieróżniący się wcale od teraźniejszego, który mimo ekonomicznego postępu, wciąż boryka się z tymi samymi problemami. Ta książka jest jak pocztówka z przeszłości, ale zapisana tak, że chce się ją czytać bez końca, mimo że nie są to miłe i pogodne słowa.

Całość została okraszona mistycyzmem wchodu, który co prawda spowalnia tempo książki gwałtownie, ale nadaje bohaterom bogatych kolorów osobowościowych, co w książkach takich jak ta, jest wielkim atutem.

Ile z gór tych złota to wybitna powieść, tajemnicza i gorzka, ale z przekazem dla nas wszystkich, bez względu na to, w jakich czasach żyjemy.


W drugim roku przestała szukać rozczarowania, maszerowała po ulicach ze spuszczoną głową. Czasami rozległy się jakieś głosy, ktoś ją wołał. Nigdy nikt znajomy. Zwykle mężczyźni, zwykle w nocy.

Nominowana do Nagrody Bookera 2020

Na liście ulubionych książek Baracka Obamy roku 2020

Zdobywczyni Nagrody Literackiej Asian/Pacific

Zdobywczyni Nagrody Academy of Arts and Letters Rosenthal Award

Finalistka Nagrody PEN/Hemingway


"Wciągająca, piękna."

- The New York Times -


"Błyskotliwy debiut… Ta powieść jest jednocześnie ekscytującą przygodą, czułą opowieścią o dojrzewaniu, obaleniem mitu otaczającego amerykański zachód i pojawieniem się wielkiego talentu literackiego."

- Esquire -


"Chociaż książka przedstawia kontrnarrację wobec konwencjonalnych opowieści o początkach Ameryki, to jednocześnie bada bardziej intymne wymiary przynależności i pamięci, zadając w kółko pytanie: Co sprawia, że dom jest domem?"

- The New Yorker -


"Wyjątkowa… Zhang robi coś więcej niż tylko przeciwstawia się narracji kowboja, ona odsuwa ją na bok. Jednocześnie wywrotowa i poszukująca."

- The Washington Post -


C PAM ZHANG

Urodzona w Pekinie, mieszkała w trzynastu miastach, w czterech krajach i wciąż szuka domu. Autorka książki Ile z gór tych złota, zdobywczyni Rosenthal Award Academy of Arts and Letters i Nagrody Literackiej Asian/Pacific, nominowana do Nagrody Bookera i Nagrody PEN/Hemingway. Publikuje m.in. w „Best American Short Stories”, „The Cut”, „McSweeney’s Quarterly”, „The New Yorker” i „The New York Times”. Jest laureatką National Book Foundation 5 Under 35.

Tytuł: Ile z gór tych złota

Autor: C Pam Zhang

Wydawnictwo: Echa

Data wydania: 13.10.2021

Tytuł oryginalny: How Much Of These Hills Is Gold

Tłumaczenie: Aga Zano

Wydanie: pierwsze

Premiera: 2020

Liczba stron: 320

Oprawa: twarda

Projekt okładki: Magda Kuc

Format: 135 x 215 mm

ISBN: 9788380159785


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


OFICJALNA STRONA AUTORKIPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Eve, podobnie jak jedenaścioro innych dzieci, znalazła się w letnim domku wbrew własnej woli. To jej rodzice – którzy właśnie pogrążają się ze swoimi znajomymi w alkoholowym otępieniu – wybrali to miejsce na wspólne spotkanie. No nic, trzeba będzie to jakoś przeżyć.

Letnia sielanka nie trwa jednak długo – zapowiadany wcześniej huragan i gwałtowna burza niszczą część posiadłości. Okazuje się, że dzieci i rodzice mają zupełnie inne podejście do tego, co należy zrobić: wyjechać i ratować życie, czy zostać, żeby chronić to, co jeszcze zostało?

WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO ECHA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO CZARNA OWCA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.echa.com.pl

www.hultajliteracki.pl


#ilezgortychzlota #cpamzhang #wydawnictwoecha #wydawnictwoczarnaowca #agazano #hultajliteracki #powiesc #recenzja #echa #czarnaowca #literaturaamerykanska

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie