top of page
Szukaj

I SPRAWISZ, ŻE WRÓCĘ DO PROCHU - Ambrose Parry

Wszystko miało kiedyś swój początek. Medycyna również. Jednak ta medycyna, którą znamy obecnie, zaczęła się w chwili, kiedy postanowiono eksperymentować na ludziach na skalę masową, a było to w czasach epoki wiktoriańskiej. Szarlatani, naukowcy i wizjonerzy medycyny przyszłości otrzymali ciche przyzwolenie od możnowładców na eksperymenty medyczne, które miały wprowadzić tę empiryczną naukę w nowe lepsze czasy. Wtedy narodził się też pierwszy głośny bunt kobiet, które chciały robić to, co robili mężczyźni, marzyły, aby uprawiać zawody zarezerwowane dotychczas dla mężczyzn i rwały się do rzeczy, o których poprzednie pokolenia płci pięknej nie śmiały nawet śnić. Epoka wiktoriańska to także zmasowane ataki seryjnych morderców jak choćby Kuba Rozpruwacz, Amelia Dyer, William Hare czy gang cyklicznych zabójców London Burkers. Wielu z nich powiązanych było ściśle z... rozwijającą się właśnie medycyną.


Na tych sprawach opiera się powieść Chrisa Brookmyre'a i Marisy Haetzman, którzy stworzyli literacki duet o pseudonimie Ambrose Parry. On to cieszący się uznaniem szkocki pisarz, Ona to konsultant anestezjologiczny z dwudziestoletnim doświadczeniem. Wspólnie prowadzą czytelnika przez mroczny Edynburg epoki wiktoriańskiej, brudny, trudny i niebezpieczny. Podzielony aż nadto widoczną granicą na biednych i bogatych. Świat pełen szarlatanów, seryjnych morderców, detektywów-amatorów, zbuntowanych kobiet oraz rodzącej się w bólach i męczarniach nowej, lepszej medycyny. Elektryzująca powieść kryminalno-medyczno-historyczna, na jaką czeka się latami. Wielu próbowało, nie wielu się udało, ale Ambrose Parry stworzył/a genialną powieść, od której nie sposób się oderwać, napisaną językiem przystępnym nawet dla medycznych analfabetów.


Żadnej przyzwoitej opowieści nie powinno się rozpoczynać od trupa ladacznicy i za to należą się przeprosiny, gdyż nie jest to obraz, który życzyłoby sobie oglądać jakiekolwiek szacowne gremium.

I sprawisz, że wrócę do prochu przypomina fabułą genialny serial The Nick, bo choć różni ich wątek kryminalny (w serialu go brak), to szczegółowość opisów brutalnych eksperymentów medycznych i błądzenie w mroku niewiedzy jest łudząco podobna i równie przerażająca. Powieść Ambrose Parry to połączenie serialu Sodenbergha z twórczością Edgara Alana Poe. Ma w sobie też coś z dickensowskiej Samotni. Ta powieść to zdecydowanie jedna z lepszych książek zeszłego roku, pełna odjechanych ciekawostek i genialnych spostrzeżeń. Bardzo mądrze skonstruowana, autorzy zmarginalizowali wątek miłosny i kryminalny do potrzebnego minimum, skupiając się przede wszystkim na aspekcie spraw medycznych, które są w tej książce swoistym lejtmotywem. Połączenie kunsztu literackiego ze znawcą tematu okazało się strzałem w dziesiątkę i choć sam pomysł na powieść wiktoriańską obejmującą fabułą wariatów, szarlatanów, lekarzy, morderców i zbuntowane społeczeństwo nie jest niczym nowym, to zdecydowanie duet Ambrose Parry okazał się w tym najlepszy. Powieść rewelacyjna pod każdym względem, a jedyny minus tej publikacji to polski tytuł. Osobiście dalibyśmy inny, bliższy oryginałowi. Poza tym powieść bardzo dobra, a sama okładka - wyśmienitą!


W zeszłym tygodniu znaleźli w rynsztoku nóżkę jakiegoś bachora...

Edynburg, 1847. Miasto medycyny, mamony i morderstw.


Na Starym Mieście giną młode kobiety, które spotyka makabryczna śmierć. Na drugim krańcu miasta student medycyny Will Raven rozpoczyna asystenturę u znanego i błyskotliwego doktora Simpsona.

Pacjenci Simpsona wywodzą się z najbogatszych i najuboższych kręgów podzielonego miasta. Dom lekarza jest nietypowy, odwiedzają go luminarze i prowadzi się tam śmiałe eksperymenty z nowej dziedziny medycznej, jaką jest anestezja. W domu tym Raven poznaje Sarę Fisher, pokojówkę i pielęgniarkę obdarzoną intuicją, która uniemożliwia jej przychylne traktowanie przybysza. Sara jest równie inteligentna, jak Raven, ale nie cieszy się takimi jak on przywilejami i nie może studiować medycyny.

Każde z nich ma własne powody, by przyjrzeć się dokładniej podejrzanym zgonom w mieście, więc chcąc nie chcąc, zagłębiają się razem w mroczny półświatek Edynburga. Będą musieli pokonać dzielące ich różnice, aby wydostać się stamtąd żywi.


„Prawdziwy obraz wiktoriańskiego Edynburga, miasta wypełnionego cierpieniem”

- Val McDermid | szkocka pisarka, autorka 'Miejsca egzekucji' -


„Nie sposób się oderwać aż do ostatniej strony”

- S.J. Parris | angielska pisarka, autorka 'Zdrady' -


„Niesamowicie wciągająca powieść o starym Edynburgu, pełna intrygujących postaci i zaskakujących wydarzeń. Nie chce się jej kończyć”

- Denise Mina | szkocka pisarka, autorka 'Ostatniego tchnienia' -


„Bezkompromisowa, klimatyczna, prawdziwa i cholernie dobrze napisana”

- Ivo Vuco | polski pisarz, autor 'Złodzireja' -


Mam zamiar przeprowadzić sekcję twoich zwłok, ale nie mam czasu czekać, aż ustąpią objawy poskręcanych rigor mortis członków. Nie, podałem ci kwas pruski.

AMBROSE PARRY

To literacki pseudonim dwojga pisarzy: Chrisa Brookmyre'a i Marisy Haetzman, którzy są małżeństwem i mieszkają w Glasgow.

CHRIS BROOKMYRE

Cieszący się uznaniem zarówno czytelników, jak i krytyków autor ponad dwudziestu powieści, w tym książki Black Widow, która otrzymała nagrody Theakston Old Peculier i McIlvanney Prize jako najlepszy kryminał roku. W 2018 r. Brookmyre napisał wspólnie z żoną, dr Marisą Haetzman powieść Way of All Flesh (I sprawisz, że wrócę do prochu), która została opublikowana pod pseudonimem Ambrose Parry.

DR. MARISA HAETZMAN

Konsultant anestezjologiczny z dwudziestoletnim doświadczeniem, wielbicielka twórczości Tess Gerritsen. Swoją karierę pisarską rozpoczęła za namową leżą, Chrisa Brookmyre'a, z którym tworzy duet autorski: Ambrose Parry.
Tytuł: I sprawisz, że wrócę do prochu

Autor: Ambrose Parry (Chris Brookmyre & dr. Marisa Haetzman)

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 23 lipca 2019

Tytuł oryginalny: Way of All Flesh

Premiera: 2018

Tłumaczenie: Jędrzej Polak

Projekt graficzny okładki: Urszula Gireń

Liczba stron: 480

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 140 x 205 mm

ISBN: 978-83-8116-609-6


OCENA: 9,5/10

Uzasadnienie: W stu procentach godna polecenia. Wszystko zagrało w tej powieści idealnie.


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA CHRISA BROOKMYRE'A


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Amerykański pisarz Howard W. Campbell jr, umieszczony podczas II wojny światowej przez amerykański wywiad w samym sercu nazistowskiej machiny propagandowej, po latach staje przed sądem państwa Izrael jako zbrodniarz wojenny. Jego osobą interesuje się również wywiad radziecki... Życie Howarda W. Campbella jr. zmienia się w koszmar, z którego jedynym wyjściem może okazać się śmierć.

WIĘCEJ O KSIĄŻCE#ambroseparry #chrisbrookmyre #marisahaetzman #isprawiszzewrocedoprochu #wayofallflesh #wydawnictwozysk #hultajliteracki #recenzja #zysk
www.zysk.com.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU

HULTAJLITERACKI NA INSTAGRAMIE

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie