top of page
Szukaj

HIP HOP GENEALOGIA (cz.2) 82-83 - Ed Piskor.

Zaktualizowano: 15 lip 2019

Powrót do przeszłości 2, czyli kontynuacja biblii muzycznej gatunku, który przeszedł długą drogę z podziemia na szczyt muzycznego Olimpu. Ed Piskor wrzucił na papier kolejne lata genezy Hip Hopu, i jak zwykle zrobił to w iście spektakularny sposób. I choć komiks ma już sześć lat, do Polski trafił dopiero w styczniu tego roku.


Genealogia Hip Hopu jest już komiksem kultowym, i to nie podlega dyskusji. W USA był swego czasu bardziej popularny, niż Avengers i wciąż bije kolejne rekordy sprzedaży, choć komiks ma już swoje lata.

Żaden inny gatunek muzyczny nie doczekał się tak wspaniałej biografii. Hołd dla Hip Hopu oddany przez Autora, to rodzaj pełnego i jakże barwnego leksykonu, podzielonego na kilka częśći i stworzonego stylem Ben-Day Dots. Świetnie odwzorowana historia tamtych czasów, zarówno rysunkiem, jak i scenariuszem. Ed Piskor zadbał o każdy szczegół, o każdy detal, a cołość czyta się w ogromną ciekawością i fascynacją. 112 stron fenomenalnej opowieści, którą stworzyć mógł jedynie obsesyjny fan hip-hopu, jeden z najwybitniejszych twórców komiksowych. Aż chciałoby się posiadać historię całej muzyki i wszystkich gatunków, spisaną w ten właśnie sposób i rozrysowaną przez tego geniusza. Niebywale sentymentalna podróż do dzieciństwa i młodości, kiedy w eterze rządzili Run DMC, Ice-T, Beastie Boys i ich ziomy, a my zgrywaliśmy z radia szumiące kawałki na kasety magnetofonowe, masakrowane później przez słabej jakości sprzęt Kasprzaka.... ech, to były czasy!Bestseller „New York Timesa”.

Kontynuacja bestsellerowej serii, obejmująca lata 1981-1983, kiedy to hip hop przeniósł się z parków i mieszkań do śródmiejskich klubów i wytwórni płytowych. Wykonawcy starają się odróżnić od odbiorców, przywdziewając królewskie szaty, aż nadchodzi młoda załoga z Hollis zwana Run-DMC, która przywraca scenie uliczny klimat. W tym tomie znajdziecie takie przeboje jak Planet rock Afriki Bambaaty, The message Grandmastera Flasha & The Furious Five, kultowy film Wild Style oraz pierwsze kroki takich gwiazd jak Niva, Beastie Boys, Doug E. Fresh, KRS-One, Ice-T i Public Enemy. Wypatrujcie też Dolemite’a, ll Cool J, Notoriousa B.I.G. i New Kids on the Block (!). Jedna z 10 najlepszych powieści graficznych 2013 roku według „Washington Post”.


"To absolutnie kluczowa książka dla każdego fana hip hopu i komiksów"

- Mass Aappeal -


"Świetny komiksowy styl i historie pełne rzeczywistych drobiazgów…"

- The source.com -


"Powiew świeżości"

- Chicago Tribune -


"Przeszłość zaprezentowana w nostalgicznych, wyblakłych barwach za pomocą realistycznej marvelowskiej kreski z lat 70. Zamienia pionierów rapu w prawdziwych historycznych bohaterów"

- Spin -


"Ze skutecznością i zapałem niemożliwym do osiągnięcia w żadnym innym medium zbiera postacie i symbole kluczowe dla historii hip hopu"

- Billboard -


"Ed Piskor ma oko prawdziwego fana do wszystkich drobiazgów i powiązań"

- New York Times Book Review -


ED PISKOR

(ur. 1982) Uknuł mistrzowską intrygę, aby spędzać jeszcze więcej czasu w świecie swoich obsesji bez poczucia winy – zaczął tworzyć komiksy o pasjonujących go sprawach. Wizzywig (2012) powstał z jego zainteresowania hackowaniem komputerów i inżynierią społeczną. Teraz przełożył na język komiksu swoją miłość do rapu i kultury hip hop i ma nadzieję, że powstanie więcej tomów Hip Hop Genealogia.

Kolejne odcinki sagi pojawiają się co tydzień online na stronie boingboing.net, chyba że wydarzy się jakieś niezwykle ważne gówno.

I tak możesz jednak skontaktować się z Edem i dowiedzieć się, co on do cholery wyprawia.TYTUŁ: Hip Hop Genealogia 2 (1982/83)

AUTOR: Ed Piskor

WYDAWNICTWO: Timof i cisi wspólnicy

TYTUŁ ORYGINALNY: Hip Hop Family Tree, Part 1 (82-83)

TŁUMACZENIE: Marceli Szpak & Piotr Czarnota

PREMIERA: 29/01/2019

DRUK/BARWNOŚĆ: kolorowy

OKŁADKA: miękka

LICZBA STRON: 112

FORMAT: 225 x 320 mm

ISBN: 978-83-65527-84-4


OCENA: 10++/10


KUP TERAZ


CZĘŚĆ 1


STRONA AUTORA


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Jesteśmy w Selalgues, niewielkiej mieścinie na południowym wybrzeżu Francji, gdzie niebo jest ołowiane, mewy krążą nad przepływającymi kutrami, a miejscowa społeczność, przyciśnięta biedą i zmęczona życiem, odnajduje pociechę w przesądach i uprzedzeniach. Największą cenę płaci za to Damien, trudne dziecko, zdecydowane znaleźć i zabić Krakena, morskiego stwora, którego obwinia o śmierć swojego ojca i brata. Jego głosu nikt jednak nie słucha. Damien był świadkiem największych tragedii, jakie wydarzyły się w wiosce, i tylko on wychodził z niech bez szwanku. Czy to rzeczywiście on przynosi nieszczęście?


#hiphop #genealogia #edpiskor #timof #komiks #historia #muzyka #bestseller #hultajliteracki #recenzja

42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie