top of page
Szukaj

HIP HOP GENEALOGIA (cz.1) 70-81 - Ed Piskor

Powrót do przeszłości i początków Hip Hopu, który spychany do podziemi przez panujący wtedy świat rock and rolla, wytyczał absolutnie nowy kierunek życia, którego fundamentem są rap, DJ-ing, b-boying, graffiti oraz wiedza. Hip Hop Genealogia dla jednych stanie się biblią, dla drugich encyklopedią. W obu przypadkach jest to tytuł, z którym trzeba się zapoznać.

Komiks w starym dobrym stylu. Ale nie mogło być inaczej, kiedy autor przywołuje na karty swojej książki tak ważną historię z siedemdziesiątych i osiemdziesiątych lat dwudziestego wieku. Świetny scenariusz i kapitalne rysunki. Historia zgrabna, a zarazem wciągająca. Prawdziwa historia, prawdziwi ludzie, prawdziwe wydarzenia. Dawno nie czytaliśmy tak dobrego komiksu. I tylko dziw bierze, że tak potężny temat potrafił ogarnąć jeden człowiek. Widać, że Piskor włożył w ten komiks wszystko to, co miał najlepsze. Wykonał kawał dobrej roboty i oddał czytelnikowi dzieło sztuki wieńczące niemal pół wieku hip hopowej subkultury. Dzisiaj to już nie jest subkultura, to już sposób na życie, tożsamość milionów ludzi na całym świecie i historia, o której można by napisać nie jedną książkę pokaźnych rozmiarów. Nie możemy się doczekać kolejnych tomów!

Autor na koniec podaje bibliografię, dyskografię, breaki i bity oraz funky index. A rozdział PLAKATY, to już coś, co porównać można jedynie do bardzo rzadkich kart baseballowych, za którymi spora część Amerykanów wskoczyłaby w ogień. Jesteśmy przekonani, że seria Hip Hop Genealogia stanie się za kilka lat serią komiksów tak kultowych, jak vinyle Afrika Bambaataa, Run DMC czy Sugarhill Gang. Świetnie się to czyta i świetnie ogląda, a sam komiks pięknie prezentuje się na półce z książkami. Ed Piskor, to prawdziwy profesor historii Hip Hopu, który mógłby wykładać na niejednym uniwersytecie i z pewnością sale pękałyby w szwach.


Tak, tak, ziom! Sławny młody rysownik Ed Piskor chce Was trochę podszkolić w oldskulu i dlatego przygotował totalnie rozrywkową i encyklopedyczną kronikę najbardziej amerykańskiej ze sztuk, która podbiła cały świat. „Genealogia Hip Hopu”, która debiutowała w sieci na portalu Boing Boing, poprowadzi Was swoimi obsesyjnie szczegółowymi kadrami przez parki i domówki południowego Bronksu po kluby, studia nagraniowe i radiostacje, gdzie rodziła się nowa scena.

Na planszach tego komiksu ożywają tak magnetyczne i wspaniałe osobowości jak Grandmaster Flash, Afrika Bambaataa, Kurtis Blow, DJ Kool Herc, The Sugarhill Gang i Funky 4+1. Poznajemy też obdarzone wcale nie mniejszą charyzmą szare eminencje hip hopu: Russella Simmonsa, Sylvię Robinson, Ricka Rubina oraz manhattańskich mistrzów graffiti pomagających przebić się hip hopowi do mainstreamu: Fab Five’a Freddy'ego, który ziomił się z Debbie Harry, Keithem Haringiem i Jeanem-Michaelem Basquiatem.


"Najlepszy komiks na świecie"

- Biz Markie -


"Pojawienie się w komiksie Eda Piskora jest zajebiste jak coś całkiem zajebistego"

- Fab Five Freddy -


"Całe lata czekałem na taki komiks"

- Harry Allen | Siepacz medialny Public Enemy -


"Świetna i doskonale opowiedziana historia"

- Bill Adler | Współautor Def Jam: The First 25 Years Of Last Great Record Label -


Ed Piskor (ur. 1982) uknuł mistrzowską intrygę, aby spędzać jeszcze więcej czasu w świecie swoich obsesji bez poczucia winy – zaczął tworzyć komiksy o pasjonujących go sprawach. Wizzywig (2012) powstał z jego zainteresowania hackowaniem komputerów i inżynierią społeczną. Teraz przełożył na język komiksu swoją miłość do rapu i kultury hip hop i ma nadzieję, że powstanie więcej tomów Hip Hop Genealogia.


TYTUŁ: Hip Hop Genealogia Część 1

TYTUŁ ORYGINALNY: Hip Hop Family Tree, Part 1

AUTOR: Ed Piskor

WYDAWNICTWO: Timof i Cisi Wspólnicy

TŁUMACZENIE: Marceli Szpak & Piotr Czarnota

PREMIERA: Sierpień 2018

DRUK: Kolorowy

OPRAWA: Miękka / zintegrowana

ILOŚĆ STRON: 112

FORMAT: 225 x 320 mm


OCENA: 10++/10


KUP TERAZ


Kolejne odcinki sagi pojawiają się co tydzień online na stronie boingboing.net, chyba że wydarzy się jakieś niezwykle ważne gówno.

I tak możesz jednak skontaktować się z Edem i dowiedzieć się, co on do cholery wyprawia.

www.edpiskor.com40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page