top of page
Szukaj

HANNIBAL. PO DRUGIEJ STRONIE MASKI - Thomas Harris

Czym jest ocena drugiego człowieka bez poznania genezy i motywów postępowania? Opinia Milczenia Owiec została zniekształcona przez prequel, który stał się jednocześnie klamrą spinającą historię doktora Hannibala Lectera, seryjnego zabójcy o niewyobrażalnie wysokim IQ, postaci bezwzględnej, tajemniczej i uwielbianej przez czytelników na całym świecie.


Doktor Hannibal Lecter to postać nasączona shakespeareowskim dramatem do szpiku kości; zła, przerażająca i nieszczęśliwa. Jest w tej książce jednak jakieś piękno, nieco makabryczne, nieco smutne, a po trosze jest to piękno nadziei. Ta nadzieja traci jednak na mocy z każdą kolejną stroną powieści i zamienia się zrozumienie postępowania bohatera. Całość zbudowana w spektakularny i wirtuozerski sposób, niepozwalający czytelnikowi oderwać się od książki choćby na ułamek sekundy. Autor wykazał się niebywałym kunsztem pisarskim, zło nacechował artyzmem, a traumę uwypuklił do granic ułudy, która przecież wcale nią nie jest. Stworzył na nowo postać dobrze nam znaną, lecz nacechował ją młodzieńczym zapałem, młodością wyzutą z wszelkich trosk oraz naiwnością, która potrafi przysporzyć kłopotów. Jak różny jest młody Hannibal od znanego nam z Milczenia Owiec Doktora Lectera, tak oba wcielenia są niemal identyczne pod względem emocji, jakie wyzwalają w czytelniku oraz siły, jaka w nich drzemie. Hipnotyzujący obraz człowieka, który ze śmierci uczynił dzieło sztuki, a zemstą nakarmił drzemiące w nim demony.


Hannibal czuł zapach miażdżonej kołami zieleni i ciepły oddech siedzącej mu na kolanach Miszy. Obserwował niemieckie bombowce wysoko na niebie. Ich smugi kondensacyjne utworzyły pięciolinię i nucił siostrze melodię, którą zapisały na niej czarne obłoczki dymu wybuchających pocisków przeciwlotniczych. Nie była to przyjemna melodia.

Przez cztery powieści o Hannibalu Lecterze autor nie zawiódł ani razu. Nie potknął się nawet gdzieś po drodze, nie zatrzymał, aby nabrać powietrza... nie pędził też jednak, choć czasami odnosi się wrażenie, jakby zdania wycięte były z kontekstu. Dopiero po przeczytaniu całości czytelnik zaczyna rozumieć zamysł autora. Całość tworzy wyważony sublimat zła, bo oto zło bierze górę nad dobrem, które wcale takie dobre nie jest. Thomas Harris sprawił, że czytelnik przestał ukrywać fascynację złym charakterem postaci literackiej, a wręcz zaczął ją czcić, niczym guru. Autor udowodnił jednocześnie, że w ciągu czterdziestu czterech lat można napisać znikomą ilość powieści, ale za to przyłożyć się do pisania tak, aby każda z nich była wyjątkowa, zjawiskowa i bezkonkurencyjna. Cytując klasyka: Nie ilość, a jakość ma znaczenie, jesteśmy pełni uznania za powściągliwość i rzetelność w pracy pisarskiej Harrisa. Thomas Harris zdaje się podzielać powyższą tezę i chwała mu za to, że nie sprowadził swojego talentu pisarskiego do masowej produkcji książek w celu finansowej stabilizacji, jak czyni to wielu "(u)znanych" pisarzy.ZWIEŃCZENIE KULTOWEJ SERII Z NAJBARDZIEJ NURTUJĄCĄ POSTACIĄ W LITERATURZE - HANNIBALEM LECTEREM.


Powieść przedstawia młodzieńcze lata geniusza zbrodni, symbolu niewyobrażalnego i wyrafinowanego zła. Beznamiętne opisy rytualnych morderstw przeplatają się z poetyckim obrazowaniem i rozpalają wyobraźnię…

Miłość i nienawiść, wyrzuty sumienia i żądza zemsty, ohyda i zmysłowe piękno, sztuka i kobieta walczą o duszę Hannibala. Makabryczna i nastrojowa powieść – poraża okrucieństwem i porywa wyrafinowaną, perwersyjną zmysłowością.


„Trzymająca w napięciu. Harris w nieprawdopodobnie szybkim tempie porusza fabułę wprzód”.

- Boston Globe -


„Książka pełna obrazów makabrycznego piękna... Harris świetnie radzi sobie z opisywaniem przemocy czasu wojny. Jego słowa są tak szybkie i bezwzględne, jak sam blitzkrieg”.

- Los Angeles Times -


Mokry trzask i fontanna pulsującej krwi z rozerwanej arterii. Uwięziona w pętli głowa wlokła się przez sześć metrów, wreszcie znieruchomiała, patrząc w niebo.

THOMAS HARRIS

Urodził się w Jackson w stanie Tennessee. We wczesnym dzieciństwie przeniósł się wraz z rodziną do Rich w stanie Missisipi. Mistrz thrillera psychologicznego, swoją karierę rozpoczął od pisania reportaży kryminalnych dla lokalnej prasy. Prowadzenie kroniki policyjnej pozwoliło mu w praktyce poznać tematy związane z przestępczością. Po studiach przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie jako dziennikarz pracował m.in. w agencji prasowej Associated Press. W 1975 roku zadebiutował powieścią Czarna niedziela. Największą sławę przyniosły mu jednak książki, których kluczową postacią jest doktor Hannibal Lecter – genialny psychiatra i zimnokrwisty psychopata. Postać wyrafinowanego mordercy pojawiła się w powieściach Czerwony Smok, Milczenie owiec, Hannibal oraz Hannibal – po drugiej stronie maski. Wszystkie książki Harrisa zostały zekranizowane. Największym sukcesem okazała się adaptacja Milczenia owiec – film został uhonorowany aż 5 statuetkami Amerykańskiej Akademii Filmowej.


TYTUŁ: Hannibal. Po drugiej stronie maski

AUTOR: Thomas Harris

WYDAWNICTWO: Sonia Draga

DATA WYDANIA: 24 lipca 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: Hannibal Rising

TŁUMACZENIE: Jan Kraśko

PROJEKT OKŁADKI: Mariusz Banachowicz

LICZBA STRON: 304

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-8110-851-5


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Nie można ocenić tej książki inaczej, nawet jeśli by się mocno chciało. Wybitność Harrisa polega na tym, że nie naśladuje innych autorów, lecz tworzy we własnym formacie, zgodnie z własnymi wytycznymi i własnymi zasadami kunsztu literackiego.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


INNE KSIĄŻKI TEGO AUTORA W WYDAWNICTWIE SONIA DRAGA


THOMAS HARRISPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Steve Berry powraca do początków kariery kultowego bohatera. Akcja tej powieści pędzi z zawrotną prędkością, prowadząc czytelnika do kolorowego Meksyku i przez zimne korytarze waszyngtońskich urzędów. Odkrycia Cottona Malone’a mogą zmienić twarz Ameryki, jaką znamy. Zdania historyków są w tej kwestii jednogłośne: spór między J. Edgarem Hooverem i Martinem Lutherem Kingiem Juniorem zakończył się 4 kwietnia 1968 roku, gdy działacz na rzecz ruchu praw obywatelskich został zastrzelony. A może jednak było zupełnie inaczej? WIĘCJ O KSIĄŻCE#thomasharris #hanniballecter #hannibal #podrugiejstroniemaski #soniadraga #wydawnictwosoniadraga #hultajliteracki #recenzjawww.soniadraga.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie