top of page
Szukaj

HABIBI - Craig Thompson

Historia miłosna z dużą dawką przemocy - Taki oto opis znaleźliśmy w sieci o tej książce, zanim przystąpiliśmy do jej czytania. Jest to określenie zbyt ogólnikowe i mało zachęcające czytelnika do zapoznania się z tą historią, bo szczerze powiedziawszy, o Habibi można pisać bez końca. Na szczęście przeważają opinie pozytywne, i to nas bardzo cieszy. Habibi jest bowiem powieścią wyjątkową; historią, której nikt nie przedstawiłby lepiej niż Craig Thompson.


Fabuła sama w sobie to prawdziwy kunszt literacki, i jeśli dodamy do tego projekt graficzny całości oraz zapierające dech w piersiach ilustracje, otrzymamy monumentalny obraz zderzenia dwóch przeciwległych sobie światów, miłości absolutnej i przemocy traktowanej na porządku dziennym, jako atrybut życia.

Habibi to zniewalająco dobra powieść, jedna z tych, które pozostają w pamięci czytelnika na zawsze. Z pozoru błacha historia okazuje się ważnym przekazem. O beznadziejnych doświadczeniach, trudach bycia postrzeganym jako człowiek gorszego sortu, skamieniałych sercach bezdusznej hordy majętnych panów i życia w skrajnym ubóstwie. To historia o tym, jak sobie radzić w trudnych chwilach oraz dlaczego mimo cierpienia nie wolno się poddawać.


Prorok powiedział, że każde dziecko rodzi się z naturalną skłonnością - doskonałą, bez wad - póki nie zepsuje jej ten świat.

Już na pierwszy rzut oka widać, że Thompson przyłożył się do tej powieści, jak nigdy wcześniej. Nie ujmując wielkości poprzednich dzieł Autora, Habibi to bodaj najlepsze, co udało mu się stworzyć do tej pory. Perfekcja w każdym detalu. Wszystko w tej księdze jest idealne, ale najbardziej zapadła nam w pamięć mistyczna fabuła, niosąca w sobie ogromny ładunek emocjonalny, przypominający swą wielkością hollywoodzkie superprodukcje. Taki komiks w dzisiejszych czasach to rzadkość. Ba... taka książka w dzisiejszych czasach to rzadkość.


PRZYKŁADOWE PLANSZE "HABIBI"

"Siła miłości to siła życia. Bez względu na otaczające człowieka zło. Dodola i Zam są tego świetnym przykładem."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


Habibi to opowieść snująca się pośród bezkresnego krajobrazu pustyń, haremów oraz zamętu świata nowoczesnego przemysłu; to historia Dodoli i Zama, dwójki zbiegłych dzieci-niewolników, które połączył przypadek, zbieg okoliczności oraz miłość, jaka zakwitła między nimi. Zarazem współczesne i ponadczasowe, Habibi przynosi historię miłosną o zadziwiającej mocy: przypowieść o naszych związkach ze światem naturalnym, o kulturowych granicach dzielących pierwszy i trzeci świat, o wspólnym dziedzictwie chrześcijaństwa i islamu, a także – przede wszystkim – o magii opowiadania.


Gdy ziemia spierzchła, przeorana suszą, moi rodzice sprzedali mnie w małżeństwo.

CRAIG THOMPSON

Urodził się w Traverse City, w stanie Michigan, w 1975 roku i dorastał w wiejskim Wisconsin. Jego książki:

Żegnaj, Chunky Rice (1999, wyd. pol. 2010); Blankets (2003, wyd. pol. 2006, 2010 i 2019) oraz Dziennik Podróżny (2004, wyd. pol. 2010), Habibi (2011, wyd. pol. 2012) oraz Kosmiczne rupiecie (2015, wyd. pol. 2016) - zdobyły liczne nagrody i zostały opublikowane w ponad dwudziestu językach.

Przez ostatnich dwadzieścia lat Craig Thompson mieszka w Portland, w stanie Oregon.
TYTUŁ: Habibi

TYTUŁ ORYGINALNY: Habibi

AUTOR: Craig Thompson

WYDAWNICTWO: Timof i cisi wspólnicy

WYDANIE: II

ROK WYDANIA: 2019

TŁUMACZENIE: Łukasz Wróbel

PROJEKT OKŁADKI: Craig Thompson

OPRAWA: miękka

DRUK: czerń i biel

LICZBA STRON: 672

FORMAT: 168 x 220 mm

ISBN: 978-83-65527-72-1


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


BLOG AUTORA


STRONA POWIEŚCI HABIBI

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:#timofcomics #craigthompson #habibi #recenzja #komiks #hultajliteracki

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page