top of page
Szukaj

GRONA GNIEWU - John Steinbeck

Stany Zjednoczone, lata 30. XX wieku. Wielki kryzys zbiera tragiczne żniwo. Rodzina Joadów decyduje się opuścić rodzinną Oklahomę i w poszukiwaniu pracy przenieść się do Kalifornii. Po dotarciu na miejsce okazuje się jednak, że nie ma ono nic wspólnego z krainą mlekiem i miodem płynącą znaną z reklamowych folderów. Zamieszkujący ją farmerzy - sami dotknięci bezrobociem i ledwo wiążący koniec z końcem - są do przybywających do ich stanu nastawieni wręcz wrogo. Czy w takich okolicznościach Joadom uda się stworzyć dla siebie jakąś przyszłość? Ile będą gotowi poświęcić, by przeżyć? Historia o świecie wyzysku i wysiedlania ranczerów z ich rodzinnych stron w chwili premiery wzbudziła liczne kontrowersje. Negatywna wizja kapitalizmu rozdrażniła polityków u steru do tego stopnia, że powieść znalazła się na liście książek zakazanych w Stanach Zjednoczonych.


Steinbeck stworzył powieść realistyczną, w której ukazał szczegółowo życie zwykłego człowieka. Uczynił to w sposób obiektywny i z perspektywy zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy, kierującego się typowymi zasadami moralnymi. Bohaterowie Steinbecka nie przypominają herosów, ich życie jest typowe dla epoki i stylu życia klasy, którą reprezentują. Autor zadbał zarówno o motywację psychologiczną, jak i socjologiczną przedstawionych osób. Narrator powieści ma dystans do wydarzeń, o których opowiada; nie tylko je relacjonuje, ale także formułuje oceny, niekiedy w sposób bezpośredni. Fabuła w Gronach gniewu jest wielowątkowa, obfituje w epizody. Ważną funkcję spełnia opis przestrzeni konstruowany z punktu widzenia narratora, który stara się wychwycić cechy najbardziej charakterystyczne.


Porywająca lekcja historii… Amerykańska klasyka w najlepszym tego słowa znaczeniu!


Techniczna strona tej książki nie jest niczym nadzwyczajnym, to klasyczna konstrukcja, jakiej wtedy używało wielu pisarzy. A mimo to, historia ta porywa od pierwszych stron. Powieść drogi, podczas której autor dokumentuje sytuacje określonej grupy społecznej na tak wielkim terenie, jakim są Stany Zjednoczone. Akcja toczy się w czasach wielkiego kryzysu. Rodzina najemnych farmerów zostaje wysiedlona ze swojego domu w Oklahomie za przyczyną wielkiej suszy, trudności ekonomicznych oraz zmian w przemyśle rolniczym. Podobnie jak wielu innych wyruszają do Kalifornii. Tam planują szukać pracy, ziemi, godności i przyszłości.

Jak widać nie trzeba wymyślnej techniki, czy ekwilibrystycznych zabiegów, aby stworzyć ponadczasową powieść. Steinbeck osiągnął tą publikacją szczyt swoich możliwości, choć jak na geniuszy przystało, udowodnił, że "można jeszcze wyżej i jeszcze lepiej", publikując kilka lat później kolejną powieść, która weszła do kanonu klasyki światowej (ale o niej innym razem). Autor posiada zresztą dość bogaty dorobek powieści, które dzisiaj uważamy za klasykę literatury i szczerze mówiąc, Nagroda Nobla, którą otrzymał w 1962 roku jest jedną z tych niepodważalnych (wiemy wszyscy, jak bywało w historii z tymi noblistami).
Jeszcze w tym roku ukaże się 5 książek z najnowszej odsłony cyklu dzieł Johna Steinbecka.


- Ulica nadbrzeżna / Cudowny czwartek


- Na wschód od Edenu


- Myszy i ludzie


- Podróże z Charleyem: w poszukiwaniu Ameryki


- Tortilla flat


Grona gniewu powstały w 1939 roku, a więc ponad 80 lat temu, ale w dobie finansowej recesji, która dotyka świat poprzez kilka bardzo ważnych wydarzeń sprawia, że książka wydaje się szyta nawet na miarę naszych czas. I pewnie nieraz jeszcze będzie przywoływana jej treść w przyszłości, jak nieraz już przywoływano ją na przestrzeni tych ostatnich ośmiu dekad.

Dzisiaj Grona gniewu już tak nie szokują, jak w 39 roku, zmieniła się ludzka mentalność i wrażliwość, a to, co przyniosło życie po 1939 mocno zweryfikowało pojęcie słowa "szokować". A jednak czytelnik może być nieco zniesmaczony Ameryką, którą nakreśla Steinbeck. Doszły mnie słuchy, że książka była przez jakiś czas zakazana w USA i wcale mnie to nie dziwi, bo kraj, który miał być miodem płynący okazuje się płynąć krwią i wyzyskiem. Ameryka tamtych czasów przypomina mi pewną sytuację, gdzie Rząd ma wszystko i wszystkich w dupie, i gdyby niezwykły, szary człowiek, to pewnie ludzkość już dawno przestałaby istnieć.

Mimo to powieść Steinbecka wciąż pozostaje mocną pozycją, wielowymiarową i niejednoznaczną. Jeśli podobały Wam się Psie pazury Thomasa Savagea, to daję słowo honoru, że Grona gniewu są książką o niebo lepszą (nie ujmując oczywiście Psim pazurom).


W 1940 roku Grona gniewu otrzymały Nagrodę Pulitzera oraz National Book Award. W ekranizacji książki wyreżyserowanej przez Johna Forda w roli głównej wystąpił Henry Fonda. Ten obsypany nagrodami film tylko potwierdził prawo Steinbecka do miejsca w kanonie literatury pięknej – dotąd pozostaje on zresztą jednym z najpoczytniejszych pisarzy XX wieku.


Niesamowity trailer ekranizacji Gron gniewu z 1940 roku!


Grona gniewu to pierwsza z powieści Johna Steinbecka, które zostaną wznowione przez wydawnictwo Prószyński Media w twardej oprawie i nowej szacie graficznej. Zbiega się to z obchodami setnej rocznicy urodzin autora i z sześćdziesiątą rocznicą przyznania mu Nagrody Nobla.W roku 2022 ukażą się jeszcze: Na wschód od Edenu (kwiecień 2022); Myszy i ludzie (czerwiec 2022); Ulica Nadbrzeżna, Cudowny czwarte (sierpień 2022); Tortilla Flat (październik 2022); Podróże z Charleyem: W poszukiwaniu Ameryki (grudzień 2022) oraz biografia autora napisana przez Williama Soudera Wściekły na świat. Jeszcze na jesieni tego roku do rąk czytelników trafi zbiór wywiadów Steinbeck. Rozmowy pod redakcją Thomasa Fenscha.

W 2023 ukażą się wznowienia pozostałych powieści, a dodatkowo niepublikowane teksty non fiction Ameryka i Amerykanie.


"Grona gniewu to najwspanialsza amerykańska powieść".

- Dorothy Parker | amerykańska poetka i pisarka -


JOHN STEINBECK

(1902–1968) - legendarny amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za "realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to - obok Gron gniewu - Myszy i ludzie, Na wschód od Edenu, Tortilla Flat i Ulica Nadbrzeżna.Tytuł: Grona gniewu

Autor: John Steinbeck

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 10.02.2020

Tytuł oryginalny: The Grapes of Wrath

Tłumaczenie: Alfred Liebfeld

Premiera: 14 kwietnia 1939

Projekt okładki: Michał Poniedzielski

Zdjęcie na okładce: Skull of a coś (1816r.) by Jean Bernard

Liczba stron: 672

Oprawa: twarda

Format: 130 x 200 mm

ISBN: 978-83-8234-368-7


PRZECZYTAJ FRAGMENT


ODSŁUCHAJ FRAGMENT


KUP TERAZ (oprawa twarda)


DUŻE LITERY (oprawa miękka)


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta Marcin Popczyński)

PARTNER TEJ EDYCJI:

Tygodnik Powszechny


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Putin. Człowiek bez twarzy to opowieść równie niezwykła, jak zaskakująca kariera Władimira Władimirowicza Putina – pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB niskiej rangi, który został prezydentem Rosji i niemal błyskawicznie zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i swoich własnych obywateli... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO PROSZYNSKI NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.proszynski.pl

www.hultajliteracki.pl


#gronagniewu #johnsteinbeck #wydawnictwoproszynski #hultajliteracki #ksiazka #powiesc #proszynskiiska #proszynski #klasykaliteratury #literaturaamerykanska #kultowapowiesc ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944