top of page
Szukaj

GLINIANY MOST - Markus Zusak

Zusak wtargnął na rynek literacki, niczym ogromna australijska ciężarówka, z naczepą wypchaną po brzegi słowami. Co ten człowiek sobie wyobrażał? Że napisze książkę grubości biblii, przejedzie się z nią po świecie w ramach promocji i zostanie uznany za nowe objawienie wśród pisarzy?


Jeśli tak myślał, to dobrze, bo tak się właśnie stało, i chwała mu za to! Jeśli jednak nie myślał w ten sposób, to trudno - musi teraz dźwigać brzemię "wielkiego pisarza".

Można byłoby napisać o Zusaku, że jest świetnym pisarzem, że jest wspaniałym autorem cudownych powieści, ale zabrzmiałoby to nieco banalnie, bo Markus Zusak jest kimś więcej, niż kolejnym pisarzem o dużym talencie. Glinianym mostem udowodnił, że jest pisarzem ponadprzeciętnym, niedoścignionym i nad wyraz inteligentym, bezapelacyjnie zasługującym na te wszystkie słowa fascynacji, uwielbienia i entuzjazmu, jakie płyną pod jego adresem ze wszystkich stron.

Panie i Panowie, drodzy Czytelnicy, chciałoby się napisać - oto nowy król świata literatury, ale znów nie odda to wielkości jego powieści, bo prawdę mówiąć, z królem nie ma to wiele wspólnego. Facet musiał się mocno napracować na status jednego z najlepszych pisarzy XXI wieku, a w czasach, kiedy książki piszą niemal wszyscy, nie jest to takie proste. Łatwo jest zostać niezauważonym wśród tych wszystkich "wybitnych" autorów jedengo... dwóch sezonów. Trudno jednak napisać wielkie dzieło, a potem pójść za ciosem i stworzyć kolejne, równie dobre lub nawet lepsze. Zusakowi się ta rzecz udaje za każdym razem, książka po książce.


Na poczatku był jeden morderca, jeden muł i jeden chłopiec, ale to jeszcze nie jest początek, jestem ja, Matthew, oto siedzę w kuchni, w nocy - w starym ujściu rzeki światła - i stukam w klawisze. Wokół mnie w domu panuje cisza.

Gliniany most jest powieścią skrojoną na miarę tak dobrze, jak ekskluzywne garnitury na słynnej londynskiej Savile Row. Słowa tańczą łącząc się w zdania, a te tworzą rozdziały zapadające na długo w pamięci. Całość zapisana na ponad pięciuset stronach daje czytelnikowi niespotykaną satysfakcję obcowania z literaturą tak piękną, jak tylko to sobie może wyobrazić.

Finezja, z jaką Autor podszedł do kolejnych rozdziałów, wyrafinowany sposób w tworzeniu postaci oraz bizantyjski rozmach fabuły sprawiają, że Gliniany most staje się arcydziełem światowej literatury, a wysokogatunkowy język Autora sprawia, że od książki po prostu nie można się oderwać.

Gliniany most to powieść mocno amfiboliczna, niejednoznaczna w swoim przekazie, pełna metafor, głęboka i bardzo mocna. Zarazem piękna, wytworna i oszałamiająca, dająca poczucie nieprawdopodobnej euforii, jaką czytelnik osiągnąć może jedynie wtedy, gdy zanurza się w tak monumentalnej powieści.

Mocno wbija się w pamięć Penelopa - postać bardzo kontradyktoryjna, której przyjdzie zmierzyć się z prozą życia w sposób znamienny. Ale nie ona jedna będzie w tej książce osią napędową. Postaci jest wiele, a na pierwszy plan wybija się Clay, dziwak, skrywający mroczną tajemnicę.


"Zusak, jak mało który pisarz, potrafi żonglować emocjami. Jego książki to emocjonalne bomby, przy których czytelnik zastyga w bezruchu i tkwi tak, aż do ostatniej strony. Potem potrzebuje czasu, aby dojść do siebie, ale jednocześnie odczuwa ogromną satysfakcję obcowania z twórczością Australijczyka. Mistrzów literatury jest wielu, lecz to Zusak stoi na ich czele."

- Ivo Vuco | pisarz, redaktor, krytyk literacki -


Długo wyczekiwana nowa powieść Markusa Zusaka, autora światowego fenomenu – "Złodziejki książek". 


Pięciu braci Dunbar mieszka w pogrążonym w chaosie domu bez dorosłych. Pewnego dnia nagle pojawia się ojciec, który porzucił ich po śmierci matki chłopców. Teraz chce, żeby jeden z nich wybudował z nim most. Niespodziewaną propozycję przyjmuje Clay, dręczony skrywaną od dawna tajemnicą. Dlaczego jest tak zdruzgotany? I dlaczego musi podjąć się tego niezwykłego wyzwania?  

Ta poetycka, wielowarstwowa, pełna zwrotów akcji i retrospekcji saga rodzinna to popis charakterystycznego dla Markusa Zusaka stylu.


Byliśmy tylko bandą Dunbarów, nieświadomą wszystkiego, co miało nadejść.

MARKUS ZUSAK

Jest autorem pięciu książek, w tym światowego bestsellera Złodziejka książek, przetłumaczonego na ponad czterdzieści języków. Od pierwszego wydania w 2005 roku powieść znajduje się na liście bestsellerów "New York Timesa" (czyli już ponad dekadę!), co czyni autora jednym z najbardziej znanych pisarzy australijskich. Zusak do dziś zajmuje pierwsze miejsca na listach bestsellerów Amazon.com, Amazon.co.uk, "New York Timesa" oraz w wielu krajach Ameryki Południowej, Europy i Azji. Jego pierwsze trzy powieści (Moje tak zwane życie, Walczący Ruben Wolfe i nietłumaczona na język polski When Dogs Cry, wydana też jako Getting the Girl), ukazały się w latach 1999–2001, zdobywając nagrody w Australii i USA. Posłaniec oraz Złodziejka książek otrzymały wiele nagród literackich, wielokrotnie były nagradzane przez czytelników oraz zajmowały wysokie miejsca na listach bestsellerów.W 2013 roku Złodziejka książek została sfilmowana. Adaptację wyprodukowała wytwórnia Twentieth Century Fox. W filmie wyreżyserowanym przez zdobywcę nagrody Emmy, Briana Percivala  (Downton Abbey), zagrali m. in.: Geoffrey Rush, Emily Watson oraz Sophie Nelisse jako Liesel Meminger, tytułowa złodziejka książek. W roku 2014 Zusak otrzymał nagrodę American Library Association’s Margaret Edwards za istotny wkład w literaturę young adult za całokształt twórczości od powieści Moje tak zwane życie po Złodziejkę książek.

Markus Zusak dorastał w Sydney, gdzie wciąż mieszka z żoną i dwójką dzieci.TYTUŁ: Gliniany most

AUTOR: Markus Zusak

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

TYTUŁ ORYGINALNY: Bridge of Clay

TŁUMACZENIE: Anna Studniarek

PREMIERA: maj 2019

LICZBA STRON: 544

FORMAT: 152 x 230 mm

OKŁADKA: twarda

ISBN: 978-83-10-13438-7


OCENA: 10+++/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORA


BRIDGE OF CLY


POLECAMY TEŻ INNE KSIĄŻKI MARKUSA ZUSAKA:

Poznajcie Eda Kennedy’ego – przeciętnego taksówkarza, kiepskiego karciarza, pechowca w miłości. Mieszka w ruderze na przedmieściach, dzieli się kawą ze swoim psem Odźwiernym i darzy uczuciem koleżankę Audrey. Jego życiem rządzą spokojna rutyna i brak perspektyw – do chwili, gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank. I wtedy pojawia się pierwszy as. Wtedy Ed zostaje Posłańcem. Tak oto wybrany, wędruje przez miasto, pomagając i cierpiąc (jeśli to konieczne), aż pozostanie już tylko jedno pytanie – kto stoi za jego misją?


Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki "Podręcznikowi grabarza" uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…


#markuszusak #naszaksięgarnia #glinianymost #złodziejkaksiążek #posłaniec #hultajliteracki #recenzja


58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page