top of page
Szukaj

GDZIE SIĘ PODZIAŁEŚ, BUZZIE ALDRINIE? - Johan Harstad.

Chcieliśmy ostrzec czytelnika, aby nie dał się zwieść okładce i tytułowi książki, ale po przemyśleniu i mocnej kalkulacji, nie napiszemy tego. Bo niby dlaczego czytelnik miałby nie dać się zwieść? Taki przecież był zamysł autora... Mało tego, uważamy, że lepszego tytułu i lepszej okładki w kontekście fabuły książki nie można było wymyślić. A więc - zaczyna się wybornie, a co będzie dalej?


Trochę w tej powieści Ernesta Hemingwaya, trochę Fredricka Backmana, a trochę Oliviera Assayasa. Nie sposób jednak niezauważyć w niej późno allenowskie rozważania nad sensem życia oraz typowo kubrickowskie dywagacje na temat człowieka, jako jednostki. To wszystko razem tworzy niebywały twór w postaci wspaniale napisanej powieści Gdzie się podziałeś, Buzzie Aldrinie?. Bardzo odważna forma literacka, jak na dzisiejsze standardy i czasy zdominowane kryminałami, erotykami oraz political fiction. Johan Harstad postanowił jednak podjąć się wyzwania i napisać coś bardzo osobistego. Znając jego historię oraz wcześniejsze dokonania, bardzo łatwo odnaleźć w osobie Mattiasa (głównej postaci tej powieści) samego Autora. Powieść mocno przejmująca, pełna metafor, rozważań nad podstawą istnienia, ale też napisana jakby pod wpływem pewnych emocji i życiowych kalkulacji.

Z pewnością jest to książka dla tych, którzy lubią książki mądre, niesztampowe i bardzo zaskakujące. A ta książka taką właśnie jest.


Osoba, którą kochasz, składa się w 72,8% wody, a nie padało już kilka tygodni. Jestem tu, w samym środku ogrodu, i mocno stąpam po ziemi.

"Ta paradoksalna potrzeba bycia dostrzeganym bez robienia wokół siebie hałasu i zamieszania odróżnia bohatera Harstada od wszystkich innych dręczonych egzystencjalnymi lękami mężczyzn we współczesnej literaturze [...] to bardzo ambitny debiut."

- Publisher's Weekly -


"Surowe krajobrazy i opisy mieszkańców Wysp Owczych grają istotną rolę w poetyckiej opowieści Harstada, na wpół dramatycznej i na wpół komicznej, wykonującej zwroty w każdą stroną, w miarę, jak Mattias uświadamia sobie, iż nie ma absolutnie żadnej kontroli nad swoim losem. To współczesna saga o pojazdach kosmicznych, lodowych krach i marzeniach o Karaibach, którą czyta się z niezwykłą przyjemnością."

- Kirkus Reviews -


Gdzie byłeś dwudziestego lipca roku sześćdziesiątego dziewiątego,

o godzinie 21:17:42 czasu norweskiego,

kiedy człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu?


Rok 1999. Ostatni rok przed wkroczeniem ludzkości w przyszłość. Mattias jest ogrodnikiem, który przyszedł na świat w noc lądowania pierwszego człowieka na Księżycu trzydzieści lat wcześniej. Jego największe marzenie to nikomu nie zawadzać, pozostać anonimowym trybikiem w wielkiej machinerii wszechświata. Od ośmiu lat jest z tą samą dziewczyną, ma pracę, którą kocha oraz wielkie pudło książek o podboju kosmosu. Ma również przyjaciela, który ma ze swoim zespołem zagrać koncert na Wyspach Owczych. Mattias zgadza mu się towarzyszyć w charakterze dźwiękowca – ktoś w końcu musi dopilnować właściwego brzmienia. Planuje wrócić do domu po tygodniu. Po drodze okazuje się jednak, że potrzeba niewiele, by wywrócić stabilną życiową łódź. Wystarczy jedna kropla, by ocean zalał ląd. Minie wiele czasu, zanim Mattias wróci do domu. Naprawdę wiele. By to zrobić, musi najpierw zniknąć.


Pamiętasz Siergieja Krikalowa? Był kosmonautą na Mirze, stacji kosmicznej, na której od roku osiemdziesiątego szóstego wciąż zmieniała się załoga. Kiedy wrócił na ziemię dwudziestego piątego marca roku dziewięćdziesiątego drugiego, miał za sobą trzysta jedenaście dób spędzonych w przestrzeni kosmicznej. Gdy Krikalow opuszczał Ziemię, Związek Radziecki nadal istniał. A kiedy wrócił, już go nie było. Związek Radziecki stał się Rosją, Leningrad zmienił nazwę na Sankt Petersburg, a Michaił Gorbaczow zapadł się pod ziemię.

"Podobnie jak Jonathan Safran Foer, Harstad łączy zabawy formą i wyszukane słownictwo z urzekającą bezpośredniością emocjonalną."

- Dedi Felman | Words Without Borders -


"Nie sposób zaprzeczyć, że Johan Harstad ma bardzo wyjątkowy styl, jednocześnie bardzo konkretny i wzniosły... umiejętności wyczarowywania historii i konstruowania wokół niej czasu i przestrzeni z taką językową wprawą nie da się nauczyć. Trzeba się z nią urodzić. Krajan Harstada, Knut Hamsun, musi radować się w swoim niebie czy gdziekolwiek indziej jest."

- Jakob Levinsen | Jyllands-Posten review -


JOHAN HARSTAD

(urodzony w 1979 roku w Stavanger) zadebiutował w roku 2001 zbiorem Herfra blir vi bare eldre (Od teraz tylko się starzejemy). W kolejnym roku opublikował zbiór opowiadań Ambulanse (Ambulans), zaś w roku 2005 ukazała się jego pierwsza powieść, Gdzie się podziałeś, Buzzie Aldrinie. W roku 2009 na podstawie powieści nakręcono serial telewizyjny, w którym, u boku znanych skandynawskich aktorów, występował Chad Coleman. Książka poza Norwegią wydana została w dwunastu krajach.

W USA książka ukazała się w 2011 roku i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Otrzymała nominacje do nagród:

Kirkus Reviews’ Best Fiction i Electric Literature’s Most Beautiful Books

Johan Harstad jest także dramaturgiem. Jego utwory sceniczne zostały opublikowane w roku 2008 w zbiorze pod tytułem Bsider (strony B). W tym samym roku Harstad został zatrudniony jako dramaturg w Norweskim Teatrze Narodowym. W roku 2010 opublikował dramat Osv. (Itd.), który zebrał świetne recenzje i otrzymał nominację do kolejnej edycji nagrody Brageprisen.

Oprócz prowadzenia działalności literackiej, Johan Harstad zajmuje się także produkcją grafiki, dźwięku, filmem i fotografią, w ramach prowadzonej przez siebie organizacji pod nazwą LACKTR (znaną także jako The Lacktr Prpgnda Community). Od roku 2002 LACKTR odpowiedzialna jest za projekty graficzne wszystkich książek Harstada ukazujących się w Norwegii. Organizacja ma charakter non profit i współpracuje z wieloma norweskimi pisarzami, muzykami oraz twórcami sztuk wizualnych.


TYTUŁ: Gdzie się podziałeś, Buzzie Aldrinie?

AUTOR: Johan Harstad

WYDAWNICTWO: Smak Słowa

SERIA: Arcydzieła Literatury Norweskiej

TYTUŁ ORYGINALNY: Buzz Aldrin, hvor ble det av deg I alt mylderet?

TŁUMACZ: Karolina Drozdowska

PROJEKT OKŁADKI: Agnieszka Karmolińska

LICZBA STRON: 560

OPRAWA: miękka

FORMAT: 150 x 208 mm

ISBN: 978-83-65731-84-5


OCENA: 9/10


KUP TERAZ
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Jole ma piętnaście lat, gdy ojciec postanawia, że ​​czas zabrać ją ze sobą: w rodzinie ktoś jeszcze musi znać tę trasę. Nie minie wiele czasu, kiedy okaże się, że dziewczyna będzie musiała wyruszyć w tę samą drogę jeszcze raz, ale samotnie. Jole wkroczy ponownie w ten surowy świat, by dostarczyć na drugą stronę granicy swój cenny ładunek i odkryć, jaki los spotkał jej ojca, który trzy lata wcześniej nie powrócił z przemytniczego szlaku.

#johanharstad #gdziesiepodzialesbuzziealdrinie #smaksłowa #hultajliteracki #recenzja

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie