top of page
Szukaj

GDYBYŚCIE JĄ ZNALI - Emily Elgar.

Mroczna tajemnica i ważne pytanie, na które odpowiedź zna mężczyzna uwięziony we własnym, bezużytecznym niemal ciele. Wspaniały człowiek, jakim jest pewna pielęgniarka, zmagająca się z problemem bezdzietności i dziewczyna, która mimo woli obarcza mężczyznę tą mroczną tajemnicą. Szekspirowski taniec zawiłości czas zacząć!


Gdybyście ją znali to zaskakująca powieść debiutującej Emily Elgar. Zaskakująca pod wieloma względami - przede wszystkim pomysł i konstrukacja postaci. Sposób opowiadania nie jest co prawda nowatorski, ale autorka i tak sprytnie prowadzi narrację, unikając infantylności, nonszalancji i banałów, na jakie często narażeni są debiutanci. Z pietyzmem podchodzi do wspaniale odrysowanych przez siebie bohaterów, nakładając nań warstwę tajemnic i napięcia i wrażliwości. Tandem nieszczęść na szpitalnych łóżkach i łącznik w osobie pielęgniarki oraz tajemnica z przeszłości i zatrważająca przyszłość, to udana próba wyssania z czytalnika emocji. To zapowiedź nowej jakości literackiej, która z - kolokwialnie mówiąc - przytupem wdziera się na trudny i przesycony rynek wydawniczy, dając nadzieję na powiew pisarskiej świerzości.


Wsuwa dłoń pomiędzy uda, a potem podnosi ją do oczu. Nie ma krwi. Chwała Bogu, nie ma krwi. Maisie szczeka, niedobra Maisie. Słychac kroki na asfalcie. Przystają nad nią. Wolałaby żeby się nie zatrzymywały.

KOBIETA W ŚPIĄCZCE.

MĘŻCZYZNA, KTÓRY MÓGŁBY JĄ OCALIĆ.

GDYBY TYLKO BYŁ W STANIE MÓWIĆ...


Cassie Jensen ma wszystko: ślub jak z bajki, wspaniały dom, doskonałego męża, nawet cudowną teściową. Ale w Nowy Rok trafia na oddział intensywnej terapii. Na spacerze z psem potrącił ją samochód. Kierowca uciekł.

Pielęgniarka Alice Marlowe, choć zmaga się z osobistym dramatem, z oddaniem zajmuje się nową pacjentką. Szybko odkrywa, że Cassie skrywa tajemnicę, której nie znają nawet jej najbliżsi.

Na sąsiednim łóżku leży Frank, samotny starszy mężczyzna. Cierpi na zespół zamknięcia – ma bezwładne ciało, ale doskonale sprawny umysł. I słyszy również słowa, które padają nad łóżkiem Cassie. Wie, że grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. I on, i Alice mogliby ocalić Cassie…

Czy wyjdzie na jaw prawda o pozornie doskonałym życiu Cassie? Czy ktoś odkryje, dlaczego właściwie tamtej nocy wyszła z domu?


Większość ludzi tego nie rozumie. Myślą, że można to opędzić herbatą i współczuciem, i mam wrażenie, że się na mnie złoszczą, gdy im się nie udaje. Jakby obarczali mnie winą za to, że nie mogą mi poprawić samopoczucia.

"Debiut Emily Elgar to olśniewający przykład thrillera psychologicznego"

- Clare Mackintosh | brytyjska pisarka -


"Cudownie zwodnicze spiętrzenie napięcia"

- Guardian -


EMILY ELGAR

Studiowała na uniwersytecie w Edynburgu, a później pracowała w organizacji non-profit, udzielającej wsparcia pracowniczkom i pracownikom seksualnym w Wielkiej Brytanii. Ukończyła kurs kreatywnego pisania na akademii Faber w 2014 roku. Mieszka z mężem na wschodzie hrabstwa Sussex. Gdybyście ją znali to jej pierwsza powieść.TYTUŁ: Gdybyście ją znali

AUTOR: Emily Elgar

WYDAWNICTWO: Marginesy

TYTUŁ ORYGINALNY: If You Knew Her

TŁUMACZENIE: Ewa Penksyk - Kluczkowska

PREMIERA: 1 sierpnia 2018

PROJEKT OKŁADKI: Anna Pol

LICZBA STRON: 344

OPRAWA: miękka

FORMAT: 135 x 210 mm

ISBN: 978-83-65973-62-7


OCENA: 8/10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


STRONA AUTORKI (w języku angielskim)PROPONUJEMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Jeśli myślisz, że uśmiechnęło się do ciebie szczęście, to znaczy, że wzięli cię na cel. 

W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej grupy oszustów. Synowi, którego opuścił, zostawia w spadku zeszyt. Są w nim nie tylko spowiedź, ale również pieniądze i obietnica fortuny. Tyle że aby ją zdobyć, musi wejść w konszachty z byłym wspólnikiem ojca w niechlubnym fachu i jego wciąż działającą grupą...
#gdybysciejaznali #marginesy #emilyelgar #hultajliteracki #recenzja #powieść #debiut


15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page