top of page
Szukaj

GŁUPOTA. NIEOFICJALNA BIOGRAFIA - Jean-François Marmion

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji. Termin "głupota" używany jest w stosunku do osób o niższym, bądź niewystarczającym ilorazie inteligencji. Termin ten nie jest używany obecnie w nauce, chociaż w XIX wieku próbowano tworzyć klasyfikację różnego rodzaju głupców i głupoty. Określenie kogoś mianem głupca jest pejoratywne.


Powyższy opis pochodzi z Wikipedii i warto zapoznać się z całością, zanim czytelnik sięgnie po książkę Jeana-François Marmiona. Osobiście uważam, że określenie człowieka mianem głupiego zależy w znacznym stopniu od punktu widzenia określającego. To, że Donald Trump uważany jest przez wielu za głupca, nie znaczy, że jest nim w rzeczywistości, bo gdyby nim był, to ani nie dorobiłby się fortuny, ani nie doczłapałby się urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Głupotę tak samo trudno jest określić, jak jej siostrę - inteligencję. Każdy z nas potrafi błysnąć w jakiejś dziedzinie życia i jest w czymś dobry, tak samo, jak każdemu z nas zdarza się palnąć lub zrobić coś głupiego, a są sprawy, o których nie mamy zielonego pojęcia i wtedy dla drugiego człowieka możemy być głupcami. Określanie człowieka głupcem z perspektywy wybiórczych działań mija się z celem. Jednak o samej głupocie, która często ogarnia człowieka na różnych płaszczyznach życia, można mówić bez końca, przytaczając przykłady, których jest bez liku. Są ludzie, którzy często popełniają głupstwa, a są też i tacy, którzy głupotę eksponują z premedytacją.


Czy się sączy, czy kapie, czy płynie jak strumyk, czy też jak wezbrana rzeka - głupota jest wszędzie. Nie zna granic ani umiaru. To łagodnie chlupocze, niemal znośna, to cuchnie jak bajoro, to niczym trzęsienie ziemi, oberwanie chmury, powódź pochłania wszystko, na co trafi, łamiąc, spychając, brukając, ale zawsze ochlapuje wszystko i wszystkich. Co gorsza, mówi się po cichu, że każdy z nas jej źródłem. Ja sam nie czuję się z tym za dobrze.

Autor, stwierdzając, iż trudno jest pisać o głupocie, nie będąc od niej wolnym, zamiast się mądrzyć, zebrał i opracował referaty 30 autorów o niedostatku rozumu i sprawnie skonstruował na ich kanwie publikację książkową, która wydawać by się mogła na pierwszy rzut oka zbiorem opinii przemądrzałych egocentryków. Tak naprawdę czytelnik otrzymuje gombrowiczowski bon mot, który nie tylko w tej książce jest zwięzłym, trafnym, często dowcipnym obrazem głupców i głupoty, ale też inteligentną próbą wyjaśnienia jak odróżnić głupotę od niewinnego braku wyobraźni, stawia dość ciekawe tezy i uwypukla prawdę o człowieku, który swą arogancją wobec mądrości i zdroworozsądkowości nie zasługuje na bycie przewodnikiem świata, w którym żyje.

Jean-François Marmion w sposób bezkompromisowy, ale też bezstronny zobrazował nietolerancję ludzkiego mózgu na inteligencję wielopoziomową, przytaczając przykłady umysłowej degrengolady homo sapiens.

Brakuje mi w tej książce jednak szerszego spektrum poznawczego ludzkiego umysłu, który być może zagmatwałby lekkość tej publikacji, tworząc z niej naukowy bełkot, ale jak na biografię, którą ta książka się mianuje, historia skacze po łebkach i ciekawe watki urywa w najmniej oczekiwanym momencie. Aż prosi się o ich rozwinięcie.

Mimo to książka Marmiona warta jest uwagi i czyta się ją całkiem dobrze. Ciekawe są również zderzenia autorów (Jean-François Marmion jest tylko autorem opracowania), którzy w końcu mówią o tym samym, lecz każdy z nich na swój - bardzo różny - sposób, przytaczając jednocześnie dość ciekawe przykłady ludzkiej głupoty.


Dysponujemy dziś wiedzą o wiele potężniejszą niż dziesięć lat temu i zasadniczo nie podlega to dyskusji, ale jesteśmy narażeni na całą masę rozpowszechnianych z determinacją fałszywych informacji. To absolutna sprzeczność. Dzisiejsze czasy są dla głupoty zarazem najlepsze i najgorsze.

Różne rodzaje głupoty, naukowa definicja dupka, rozmaite poziomy bezmyślności, obskurantyzm i nacjonalistyczne idiotyzmy, postprawdy i sukcesy populizmu, wciskanie kitu, głupawe sny… oraz całkiem sporo o Donaldzie Trumpie. Wszyscy wiemy, czym jest głupota – każdy styka się z nią na co dzień. A jednak dotychczas znawcy ludzkich zachowań nie próbowali jej precyzyjnie zdefiniować. Lepiej zrozumieć, by skuteczniej zwalczać – oto cel tej publikacji, choć zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji. Psycholodzy z wielu krajów, a także socjolodzy, filozofowie i pisarze przedstawiają nam swoją wizję ludzkiej głupoty. To wyjątkowe przedsięwzięcie na skalę światową, więc nie traćcie okazji! „Zdecydowanie potrzebujemy takich książek!” - Steven Pinker | profesor psychologii na Harvardzie, autor bestsellerów m.in. 'Jak działa umysł' i 'Tabula Rasa. Spory o naturę ludzką'. -


"Ziemia to świat Don Kichotów, w którym wiatraki są tak częste, że nie sposób z nimi wszystkimi walczyć. Najprościej byłoby tę głupotę zignorować, tylko czy to nie byłoby głupim posunięciem? Ta książka nie odpowie ci na pytanie, jak być mądrym, ale z pewnością zawstydzi cię, bo ujrzysz w niej obraz samego siebie."

- Ivo Vuco | pisarz, autor m.in. 'Ofiary systemu. Sprawa Tomasza Komendy'. -


"Każdy, kto się z nami nie zgadza, będzie w naszych oczach głupcem. Nawet wtedy, kiedy pieprzymy głupoty."

- Marek Hłasko | pisarz -


Głupota jest nieunikniona, ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi. Nasze głupstwa są naszym własnym wytworem, tak samo jak nasze reakcje na głupoty.

Autorzy Głupoty. Nieoficjalnej Biografii: Dan Ariely, Brigitte Axelrd, Laurent Bègue, Claudie Bert, Stacey Callahan, Jean-Cloude Carrière, Serge Ciccotti, Jean Cottraux, Boris Cyrulnik, Antonio Damasio, Sebastian Dieguez, Jean-François Dortier, Ewa Drozda-Senkowska, Pascal Engel, Howard Gardner, Nicolas Gauvrit, Alison Gopnik, Ryan Holiday, Aaron James, François Jost, Daniel Kahneman, Pierre Lemarquis, Jean-François Marmion, Patrick Moreau, Edgar Morin, Tobie Nathan, Delphine Oudiette, Emmanuelle Piquet, Pierre de Sanarclens, Yves-Alexandre Thalmann.


Jean-François Marmion

Francuski pisarz i dziennikarz naukowym. Jego artykuły ukazują się w czasopiśmie Sciences Humaines. Jest też redaktorem naczelnym Cercle psy.

Tytuł: Głupota. Nieoficjalna biografia

Autor: Praca zbiorowa. Wybór i opracowanie Jean-François Marmion

Wydawnictwo: Dolnośląskie (Grupa Wydawnicza Publicat S.A.)

Data wydania: 13 listopada 2019

Tytuł oryginalny: Psychologie de la connerie

Tłumaczenie: Grażyna Jaworska, Bożena Sęk, Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

Premiera: 2018

Projekt okładki: Natalia Twardy

Liczba stron: 336

Oprawa: twarda

Format: 225 x 145 mm

ISBN: 978-83-245-8397-3


OCENA: 7,5/10

Uzasadnienie: Ciekawa, niegłupia, wciągająca.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ

PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

czytamto.pl, charaktery - magazyn psychologiczny, zupełnie inna opowieść.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Doktor Toby Fleishman wreszcie wyzwolił się z koszmaru małżeństwa z Rachel. Po latach upokorzeń i emocjonalnej poniewierki jego popularność wśród kobiet, wspomagana przez aplikacje randkowe, wyraźnie rośnie. Niestety, nowe życie Toby’ego zamiera, zanim na dobre się zaczęło. Wszystko z powodu nagłego zniknięcia byłej żony. Fleishman próbuje jej szukać, dzieląc czas między pracę w szpitalu, opiekę nad dziećmi i erotyczne przygody. Jeśli jednak chce zrozumieć zachowanie Rachel, musi przyjąć do wiadomości, że jego wyobrażenie na temat ich związku od początku odbiegało od rzeczywistości...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#jeanfrancoismarmion #glupota #nieoficjalnabiografia #wydawnictwodolnoslaskie #wydawnictwopublicat #hultajliteracki #recenzja #haloradio #HaloTuSieCzyta #dolnoslaskie #publicatWYDAWNICTWO DOLNOŚLĄSKIE NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE71 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie