top of page
Szukaj

GŁĘBIA CHALLENGERA - Neal Shusterman.

Głębia Challengera absolutnie nie jest utworem fikcyjnym. Miejsca, do których trafia Caden, są aż nazbyt realne. Widmo choroby umysłowej dotyka co trzecią amerykańską rodzinę. Wiem o tym, ponieważ nasza rodzina jest jedną z nich. Doświadczyliśmy wielu takich samych przeżyć jak Caden i jego bliscy. Patrzyłem, jak ktoś, kogo kocham, zapuszcza się w głębię, i czułem się bezsilny, nie mogąc tego zanurzenia powstrzymać.

Powyższe słowa napisał Neal Shusterman, którego syn stał się inspiracją do opisania przygód Cadena Bosha. Stany depresyjne w chorobie dwubiegunowej pojawiają się na zmianę ze stanami silnego pobudzenia, a chory zaczyna żyć światem, który dla osób postronnych jest niewidoczny. Bohatera powieści Shustermana - Cadena Boscha, w pewnej chwili zaczyna wciągać ów świat bez reszty. Odpływa coraz bardziej, coraz dalej, coraz głębiej. Wyobraża sobie, a wręcz jest przekonany, że bierze udział w wyprawie, która ma na celu dopłynięcie do najgłębiej położonego punktu na Ziemi, do Głębi Challengera. Caden nie potrafi odróżnić fikcji od prawdy, mimo, że wydarzenia w świecie wyimaginowanym są powiązane z tym, co dzieje się w świecie realnym.


Nawigator siedzi na przeciekającej beczce paskudztwa, która kiedyś była pełna jedzenia, ale smród dowodzi, że żywność zmieniła się w coś innego. Rysuje nową mapę nawigacyjną na podstawie ruchów much kłębiących się nad beczką.

Nie jest to książka łatwa i przyjemna, to świadectwo cierpienia rodziny chorego chłopca, który nie zdaje sobie sprawy ze swojej przypadłości. Jest za to bardzo ważna, bo Autor postanowił sfabularyzować przebieg choroby, która wciąż ma więcej pytań niż odpowiedzi. Kiedy mózg zaczyna płatać figle, człowiek często o tym nie wie i może to stanowić nie lada problem. Głębia Challengera być może nie podpowie, jak sobie z tym problemem radzić, ale z pewnością wskaże kierunek, w którym powinniśmy podążać, jeśli zetkniemy się z chorobą dwubiegunową. A zdarzyć się to może w każdej rodzinie, bez wyjątku. Dwubiegunowość jest tematem trudnym, lecz w Głębi Challengera został on pięknie utkany ze słów przez Shustermana, który choroby tej doświadczył niemalże na własnej skórze. Ale abstrahując od tego, czy jest fikcją czy nie, powieść ta jest naprawdę genialna, świetnie napisana i przemyślnie skonstruowana. Głębia Challengera to powieść poruszająca i ciekawa, ale przede wszystkim bardzo mądra. Warta każdej sekundy spędzonej na jej czytaniu.


Na pewno wiesz dwie rzeczy. Po pierwsze: byłeś tam. Po drugie: nie mogło cię tam być.

Caden Bosch płynie na statku żeglującym w stronę Głębi Challengera,

najgłębszego punktu na Ziemi.


Caden Bosch jest zdolnym licealistą,

który zaczyna się dziwnie zachowywać.


Caden Bosch zostaje wyznaczony na pokładowego artystę,

którego zadaniem będzie dokumentacja rejsu w obrazach.


Caden Bosch udaje, że dołączył do szkolnej drużyny lekkoatletycznej,

ale zamiast na treningi chodzi na długie spacery,

zaprzątnięty swoimi myślami.


Caden Bosch żyje w dwóch światach.


Głębia Challengera to poruszająca podróż przez ciemne morze ludzkiego umysłu.

Opowieść o chłopcu, który powoli pogrąża się w chorobie psychicznej. Caden Bosch jest rozdarty między tym co widzi, a tym, co wie, że jest prawdziwe. Ma paranoje i halucynacje. Jest zdolnym uczniem liceum obdarzonym artystyczną wrażliwością, jednak coraz częściej wydaje mu się, że bierze udział w misji badającej Głębię Challengera, najgłębiej położonego punktu Rowu Mariańskiego (10 994 metrów pod poziomem morza). Jest świadomy, że jego świat się rozpada i coraz bardziej przerażony, że powoli przestaje odróżniać, co jest prawdą, a co ułudą. Rodzina i przyjaciele dostrzegają zmiany w jego zachowaniu i zaczynają się poważnie niepokoić. Zostaje przyjęty do szpitala psychiatrycznego i poddany leczeniu. Teraz to personel medyczny staje się załogą statku ku zdrowieniu.

Wnikliwa i niezwykle realistyczna, poruszająca i nie dająca spokoju powieść powstała na podstawie osobistych przeżyć autora, którego syn Brendan cierpi na chorobę umysłową.

Powieść została wyróżniona National Book Award oraz Golden Kite Award.


NEAL SHUSTERMAN

Amerykański pisarz literatury młodzieżowej oraz scenarzysta. Laureat wielu nagród literackich, w tym National Book Award (2015) za powieść Głębia Challengera, Boston Globe-Horn Book Award raz California Young Reader Medal (2008) za powieść Schwa był tutaj.

Jego powieści Downsiders i Full Tilt zdobyły ponad 20 nagród. Unwind zdobył ponad 30 nagród i jest obecnie rozwijany w Constantin Films jako seria filmów fabularnych. Najnowsza powieść - Scythe, powstaje wraz ze Studio Universal, jako film fabularny.

BRENDAN SHUSTERMAN

Syn Neala, obiecujący pisarz. Nie podąża jednak śladami ojca, szuka własnej drogi twórczej. Jego przeżycia stanowiły kanwę Głębi Challengera, a rysunki znalazły się w książce.TYTUŁ: Głębia Challengera

TYTUŁ ORYGINALNY: Challenger Deep

AUTOR: NEAL SHUSTERMAN

WYDAWNICTWO: YA!

PREMIERA: 15 marca 2017

TŁUMACZENIE: Rafał Lisowski

ILUSTRACJE: Brendan Shusterman

PROJEKT OKŁADKI: Tomasz Majewski (na podstawie oryginału)

LICZBA STRON: 256

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 135 x 202 mm

ISBN: 978-83-280-3628-4


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORA
#głebiachallengera #nealshusterman #wydawnictwoya #recenzja #hultajliteracki #yatuczytam

66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page