top of page
Szukaj

FOTOGRAFUJ JAK MISTRZ - Henry Carroll

Pamietam swój pierwszy aparat, pierwszy kupiony za własne pieniądze. Był duży, ciężki i miał 3 obiektywy, a w ekranie korpusu nie wyświetlał się fotografowany obraz, tylko parametry. Mnóstwo parametrów. Kosztował walizkę pieniędzy i na owe czasy był jednym z najlepszych aparatów fotograficznych na rynku. Identycznego używał wtedy Ben Hassett. Miałem fioła na punkcie fotografii i byłem pewny, że kiedy kupię odpowiedni aparat, będę robił najlepsze zdjęcia na świecie. Szybko się jednak okazało, że ani nie potrafiłem zrobić dobrego zdjęcia, ani nie umiałem wykorzystać nawet 20% możliwości tego aparatu. Nie ufam Internetowi (zresztą, i tak był wtedy tworem raczkującym), a książki do nauki fotografowania były ogromne, ciężkie, drogie i pisane skomplikowanym językiem. Wszystko to sprawiło, że porzuciłem pasję fotografowania na kolejnych wiele lat. Sprzedać aparatu nie mogłem przez dłuższy czas, bo był za drogi...


W dzisiejszych czasach, kiedy zdjęcia zazwyczaj trzaska się telefonami, niewiele osób widuje się z lustrzankami, którzy zanim wykonają zdjęcie, ustawiają aparat względem czułości ISO, stabilizację i kąt. Sprawdzają cienie, naświetlenie, przesłony i ekspozycję, a wszystko po to, aby uzyskać najlepszą jakość zdjęcia z możliwych. Czy ktokolwiek z telefonicznym aparatem zastanawia się nad czasem naświetlania potrzebnym do „zamrożenia” wydarzenia? Czy potrafi obliczyć go na podstawie szacunkowych danych o prędkości obiektu, kierunku ruchu względem aparatu, odległości od aparatu i ogniskowej obiektywu? A jak ustawić aparat w przypadku obiektów poruszających się ze stałą prędkością w jednym kierunku? Jak wykonać dobrej jakości zdjęcie nocą? No i które zdjęcia lepsze - kolorowe, czy czarno-białe?

Na wszystkie te i inne pytania są odpowiedzi - proste, łatwe i zwięzłe. Wystarczy siegnąć po książkę Henry'ego Carrolla, który w najprostszy z możliwych sposobów opowiada, jak sprawić, aby aparat zaczął nas słuchać.

Fotografuj jak mistrz to pierwsza książka o nauce fotografowania, która przypadła nam do gustu. Można się z niej wiele nauczyć, szybko zrozumieć kilka prostych zasad fotografowania i znów zacząć czerpać przyjemność z biegania z aparatem po mieście.


To nie jest podręcznik, a ja nie zamierzam używać wykresów i żargonu rodem z klubów fotograficznych, żeby wytłumaczyć ci podstawy fotografii. Nie musisz tego wszystkiego znać. Na początku to może tylko przeszkadzać i hamować twoją kreatywność.

Foto: Michał Sobczak | Hultaj Literacki

FOTOGRAFUJ JAK MISTRZ

Żadnych strasznych wykresów. Żadnych technicznych diagramów. Żadnego żargonu. Ta książka pozwoli ci poznać podstawowe zasady kompozycji i ekspozycji, wzbogaci twoją wiedzę o świetle i obiektywach, a przede wszystkim nauczy tak niezwykle ważnej sztuki widzenia, a wszystko to bez zbędnego technobełkotu.

Idealna dla użytkowników lustrzanek cyfrowych oraz aparatów kompaktowych, zawiera wiele praktycznych porad na temat technik, które zmienią twoje zdjęcia w dzieła sztuki, tak jak to miało miejsce w przypadku znakomitych zdjęć najwybitniejszych fotografików.


FOTO: Michał Sobczak | Hultaj Literacki

Z pewnością zachęci cię, żeby wziąć do ręki aparat i spróbować.

Dotychczas sprzedano na świecie ponad 540 000 egz. tej książki!

W poradniku prezentujemy prace 50 najznakomitszych fotografików, a należą do nich: Henri Cartier-Bresson, Martin Parr, Sebastiao Salgado, Nadav Kander, Daido Moriyama, Elaine Constantine, Ansel Adams, Guy Bourdin, Dorothea Lange, Bill Brandt.


Dzięki tej książce, fotografia nabiera innego wymiaru - przyziemnego! W końcu jestem zadowolony ze swoich zdjęć, choć wiem, że jest jeszcze wiele do poprawy. Ale kiedy robisz to, co lubisz, i lubisz to, co robisz, zaczynasz czerpać z tego ogromną przyjemność, która napędza cię do dalszej nauki, kolejnych prób, następnych weekendów spędzonych w dziwnych miejscach, z fantastycznymi ludźmi. Książkę Henry'ego Carrolla zabieram wszędzie tam, gdzie zabieram aparat. Nie jest wielkości książki telefonicznej i nie czyta się jej jak publikacji naukowej. Jest pomocna, jak instrukcja obsługi lub schemat do składania mebli z popularnej szwedzkiej sieciówki. Jest po prostu łatwo przyswajalna, praktyczna i cholernie fajna.


Przekonasz się, że robienie dobrych zdjęć nie wymaga wielkiego technicznego know-how, a bardziej opanowania najcenniejszego elementu sprzętu do fotografowania - twojego wzroku!

FOTO: Ivo Vuco | Hultaj Literacki

Głębia, jasność, ostrość, kolor, kontrast, nasycenie, prześwietlenia, cienie, temperatura, balans bieli, HDR, rozmycie, podwójna ekspozycja, czy winietowanie nie stanowią już tematu tabu i nie są tak straszne, jak by to się mogło wydawać. Z książką Henry'ego Carrolla wszystko jest dużo łatwiejsze, a fotografowanie jest przyjemne jak poranna kawa i łatwe jak operowanie telewizyjnym pilotem. Jasna sprawa, że do tych najlepszych droga daleka, ale próba nie strzelba, a dobry aparat plus pasja plus świetnie napisany poradnik, do najszybsza droga do sukcesu... bo jak powiedział Ansel Adams: Brak pięknego zdjęcia z podróży sprawia, że podróż wydaje się nieudana. I coś w tym jest, bo przecież lubimy chwalić się zdjęciami, robimy ich tysiące podczas wakacji, a potem okazuje się, że wszystkie są takie same i wcale nie są tak dobre, jak nam się wydawało. Książka Fotografuj jak mistrz pomoże ci uzyskać oczekiwane rezultaty i sprawi, że poczujesz się jak fachowiec, dajemy ci słowo.


FOTO: strona autora

HENRY CARROLL

Jest pisarzem, redaktorem i fotografem. W 2008 r. założył firmę Frui, która stała się wiodącym brytyjskim biurem podróży z zakresu kursów fotograficznych, malarskich i kulinarnych. Jego bestsellerowe książki, opublikowane po raz pierwszy w 2014 roku przez Laurence King, sprzedały się w ponad 800 000 egzemplarzy w 17 językach. W październiku 2018 r. ukazała się najnowsza książka Henry'ego zatytułowana Photographers on Photography; Jak mistrzowie widzą, myślą i strzelają zdjęcia. Wiosną 2019 r. Na całym świecie ukazała się książka Henry'ego Be Super Awesome Photographer. Pochodzący z Londynu Henry mieszka teraz w Los Angeles. Henry pracuje obecnie nad kolejnym tytułem Bądź super wspaniałym fotografem oraz książką esejów inspirowanych jego doświadczeniami w Stanach Zjednoczonych.


TYTUŁ: Fotografuj jak mistrz

AUTOR: Henry Carroll

WYDAWNICTWO: Alma-Press

TYTUŁ ORYGINALNY: Read This if You Want to Take Great Photographs

TŁUMACZ: Jerzy J. Malinowski

LICZBA STRON: 128

FORMAT: 140 x 205 cm WYDANIE: 1 OPRAWA: miękka, foliowana DATA WYDANIA: 2019 ISBN: 978-83-7020-756-4


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Nigdy wcześniej nauka fotografii nie była tak łatwa i tak przyjemna!


KUP TERAZ


STRONA AUTORA


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Krótka historia fotografii to nowe, całkowicie innowacyjne wprowadzenie do tematu fotografii i sztuk pięknych. Skonstruowana w prosty sposób i bogato ilustrowana książka omawia 50 najważniejszych fotografii od pierwszych eksperymentów z początku XIX wieku po współczesną fotografię cyfrową.

Zwarta w treści książka wyjaśnia jak, dlaczego i kiedy konkretne fotografie zmieniły oblicze świata. Zawiera wiele kultowych fotografii i ujawnia tajniki różnych technik, dzięki którym mogły one powstać...
#henrycarroll #almapress #fotografujjakmistrz #hultajliteracki #recenzja

189 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie