top of page
Szukaj

FELICIA ZAGINĘŁA -Jørn Lier Horst

Zaktualizowano: 28 sty 2020

Historia przedstawiona w tej powieści jest fikcją literacką. Nieprawdziwe byłoby jednak stwierdzenie, że wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest przypadkowe. Obecnie 1171 osób uznaje się w Norwegii za zaginione. Za każdym z tych zaginięć kryje się jakaś zagadka, tajemnica, czyjaś historia - Jørn Lier Horst, Komisarz.


W czasach, kiedy skandynawskie kryminały zaczęły już nieco męczyć, pojawił się pewien Norweg, który wniósł powiew świeżości w tego rodzaju literaturę. Paradoksem tej historii jest to, że światowa premiera powieści Felicia zaginęła miała miejsce w 2005 roku, a do Polski trafiła dopiero w 2017. Morał z tego jest taki, że czasami lepiej przeczekać nawałnicę bylejakości, a kiedy przycichnie ujawnić to, co mamy najlepsze. Wydawnictwo Smak Słowa ma Jørna Liera Horsta i jego świetną serię z komisarzem policji, dowodzącym Wydziałem Śledczym w Larvik - Williamem Wistingiem. Zwyczajnym facetem, żonatym, z dwójką dzieci... Diametralnie różnym bohaterem od tych, jakie znamy ze szwedzkich czy polskich kryminałów, często powielanych, oklepanych; nie rzadko nudnych i stojących na żenującym poziomie. Wystarczyło, aby wydawca napisał "światowy fenomen!" i czytelnik leciał do księgarni na złamanie karku, tylko po to, aby stwierdzić po raz kolejny, że został oszukany. Jednak nie tym razem, Horsta nie trzeba promować banerami, nie trzeba wypisywać pod jego adresem pieśni chwalebnych, bo ten facet broni się swoimi książkami wystarczająco sprawnie.


Westing przeszedł pod taśmą i zatrzymał się, otwierając szeroko oczy ze zdziwienia. Na dnie wykopu o głębokości około trzech metrów i podobnej szerokości leżała stara szafka ubraniowa bhp. Była zdeformowana i miała rysy po bokach - ślady po zębach łyżki chwytakowej. Drzwi były otwarte, a na metalowym skoblu wisiała stara, zardzewiała kłódka.

Mądrze poprowadzona fabuła, bardzo ciekawa historia oraz oryginalny styl. Horst lubuje się w uszczegóławianiu wszelakich opisów, co dla jednych może być atutem powieści, dla innych nieco męczące. Dla mnie jest to pisarz skrupulatny, który nie spieszy z fabułą, a swoje historie przedstawia w szerokokątnym obiektywie. Bardzo ciekawy pomysł na głównego bohatera, który zdaje się bardziej ludzki, bardziej przyziemny, niż pozostali znani nam z powieści kryminalnych policjanci, detektywi czy dziennikarze, starający się rozwikłać kolejne trudne zagadki. U Horsta jest inaczej, lepiej, ciekawiej, mądrzej. Jednak chwilami mroczniej i brutalniej. Jakby tę poświatę opowiadanej historii rozciągał znacznie bardziej niż inni pisarze kryminałów. Czyni to z niego wyjątkowego autora, oryginalnego i przebiegłego, ale też niebojącego się wyjść poza schematy gatunku.Komisarz nie wiedział, na co dokładnie patrzy. Zawartość szafki była nieokreślona, zupełnie niepodobna do wszystkiego, co kiedykolwiek widział. Całość pokrywała gęsta, lepka warstwa zielonkawej pleśni. Pod nią znajdowały się resztki materiału, z którego wyrastały duże, blade, niemal przezroczyste grzyby.

Drugi tom bestsellorwej serii o komisarzu Williamie Wistingu, cyklu kryminałów mistrzowsko przedstawiających śledztwa norweskiego policjanta z Larviku. 

Obecnie w Norwegii jest prawie tysiąc zaginionych osób. Za każdym zniknięciem kryje się swoiste misterium, zagadka. Książka Felicia zaginęła opowiada jedną z takich historii.

Gdy komisarz William Wisting otwiera nową sprawę o zaginięcie, w tym samym czasie podczas prac budowlanych zostaje znalezione ciało kobiety. Dochodzenie odkrywa sieć kłamstw i brzemiennych w skutkach wydarzeń, i pomimo że sprawa jest stara, jej dramatyczne następstwa wciąż są odczuwalne.

Wisting walczy z czasem i ze zbliżającym się przedawnieniem sprawy, ale przede wszystkim z ukrytym mordercą, który myślał, że uda mu się uniknąć kary…


„Wstrząsające napięcie od pierwszej do ostatniej strony… Wyrażamy podziw i uznanie – po raz kolejny.”

- Knut Holt | Fædrelandsvennen -


„…poruszająco dobry kryminał …czapki z głów …niezwykle dobrze rozwinięta, a także wyrafinowana fabuła.”

- Terje Stemland | Aftenposten -


"Jak nie jestem miłośnikiem skandynawskich kryminałów, tak Horst kupił mnie bez reszty. Posiada warsztat, jakiego mogliby mu pozazdrościć koledzy po fachu. Mam dla Horsta ogromny szacunek za to, jak dobrze prowadzi historię bohatera przez wszystkie strony powieści; za styl, za wysoki poziom w tak oczywistym gatunku literackim i przede wszystkim za konsekwencję - każda kolejna powieść tego autora niesie ze sobą emocje, nie wieje nudą i nie próbuje omamić czytelnika tanimi chwytami. Ktoś napisał, że Horst to drugi Nesbø, ale ja skłonny jestem stwierdzić, że to Nesbø pisze jak Horst."

- Ivo Vuco | polski pisarz, autor m.in. "Synonimu Zła", "Złodzieja" czy "Ofiary Systemu. Sprawa Tomasza Komendy" -


Długie szarobiałe zarodniki wplotły się w resztki tekstyliów, które przypominały brązową masę. Tu i ówdzie wystawały kredowobiałe kości, otoczone woskowatym śluzem. W górnej części szafki szara czaszka z kilkoma kosmykami włosów wpatrywała się w górę pustymi oczodołami.

JØRN LIER HORST

Norweski pisarz i dramaturg; do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Jest autorem przedstawień dla Teater Ibsen; od czterech lat ukazują się również jego powieści kryminalne w tzw. serii CLUE, przeznaczone dla młodszych czytelników. Za kryminały z serii o Williamie Wistingu Autor otrzymał wiele prestiżowych nagród, miedzy innymi nagrodę norweskich księgarzy 2011, nagrodę Rivertona 2012 oraz Szklany klucz 2012. Na postawie książek o Williamie Wistingu powstaje 6-odcinkowy serial kryminalny. 


TYTUŁ: Felicia zaginęła

AUTOR: Jørn Lier Horst

WYDAWNICTWO: Smak Słowa

SERIA AUTORSKA: William Wisting

SERIA WYDAWNICZA: Mroczny Zaułek

DATA WYDANIA: 16 lipca 2017

TYTUŁ ORYGINALNY: Felicia Forsvant

TŁUMACZENIE: Milena Skoczko

PREMIERA: 2005

PROJEKT OKŁADKI: Agnieszka Kormalińska

LICZBA STRON: 328

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 150 x 206 mm

ISBN: 978-83-65731-17-3


OCENA: 7,5/10

Uzasadnienie: Po lekturze tej książki mamy pewność, że Horst to jeden z najlepszych "kryminalistów" na świecie i zdecydowanie najlepszy w Skandynawii.
KUP TERAZ


INNE KSIĄŻKI TEGO AUTORA


MROCZNY ZAUŁEK


OFICJALNA STRONA AUTORAPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). Erlend pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze, Margido jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy, 56-letni Tor, prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset niedaleko Trondheim... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

#jornlierhorst #feliciazaginela #wydawnictwosmakslowa #hultajliteracki #recenzja #smakslowa #williamwisting #mrocznyzaulek
www.smakslowa.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page