top of page
Szukaj

ESCAPE ROOM - Megan Goldin

Pieniądze to nie wszystko? Czwórka najlepszych graczy z Wall Street jest innego zdania. Ale jak powiedział pewien uczony: "dajcie wszystkim takie same szanse i pozbawcie ich wszelkich złudzeń, a pozabijają się nawzajem szybciej, niż myślicie". Zabawne, jak zmienia się tok myślenia człowieka, który nie ma wyjścia - dosłownie i w przenośni. Ogromna przestrzeń (nieograniczona możliwość poruszania się) sprawia, że człowiek czuje się bezpieczniej, odnosi wrażenie, że może uciec zarówno przed ludźmi, problemami, jak i niewygodnymi wspomnieniami, a nawet uwierającym sumieniem. Wystarczy skurczyć jego świat do wielkości windy i dać mu odrobinę czasu, aby spod maski fałszu, kłamstw i pewności siebie wyszło prawdziwe oblicze faryzeusza.


Nie wiem dlaczego, ale książka przypomniała mi sztukę Yasminy Rezy Bóg mordu. Mimo, iż są to dwie różne historie, niosą ze sobą podobne napięcie i emocje, obnażając w podobny sposób ciemne strony człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji.

Historia opowiadana naprzemiennie Widna - Sara Hall / Sara Hall - Winda... Co łączy Sarę Hall z uwięzionymi w windzie ludźmi? Z pozoru strategiczno-logiczna gra towarzyska, znana lepiej jako Escape Room , zamienia się szybko w rozliczenie z przeszłością i vendettę, w coś, czego nikt się nie spodziewał.

Fantastyczny pomysł na powieść to jedno, ale kunszt konstruktorski, to zupełnie inna para kaloszy. Można zanudzić czytelnika już po kilku stronach, a można wprowadzić go do gry i spowodować, że będzie zastanawiał się nad ważnością każdego zdania, każdego wyrazu... Megan Goldin postarała się o to, aby czytelnik się nie nudził i wciągnęła w swoją opowieść od pierwszego akapitu, dając rozrywkę na najwyższym poziomie literackim.


WITAJCIE W POKOJU ZAGADEK.

WASZ CEL JEST PROSTY: WYJDŹCIE STĄD ŻYWI.


Od pierwszej chwili uznałam go za pierwszorzędnego oblecha, lecz jednocześnie byłam boleśnie świadoma, że muszę mu zaimponować, o ile chcę dostać tę pracę. Przedstawiłam się i pewnym ruchem wyciągnęłam rękę. Uścisnął ją mocniej, niż to było konieczne...

"Świetnie napisana historia kryminalna"

- Sydney Morning Herald -


"Debiut Goldin był sukcesem, ale dopiero w Escape Room autorka pokazuje swoje mistrzostwo. I to do ostatniej strony".

- Herald Sun -


Jeśli wpada mi do rąk tak fantastycznie napisana powieść, która jest dopiero drugim tytułem w dorobku autorki, to co będzie dalej? Dłużące się oczekiwania na kolejną powieść, nieprzespane noce z książką przy poduszce, wałkowanie znajomym fabuły, której nie wiedzą nawet do czego przypisać, gonitwa myśli z nurtującymi pytaniami: kto, gdzie, dlaczego?, aż wreszcie rozpisywanie się w mediach społecznościowych z zachwytem nad pisarką i jej książkami. Tak już mam z tymi najlepszymi, i nic na to nie poradzę. A na kolejną powieść już czekam z niecierpliwością.

Fascynująca powieść, wspaniały pomysł, genialnie poprowadzona fabuła, mistrzowsko rozpisane rozdziały... i jeszcze ci wypaczeni, na wskroś zgnili bohaterowie. Megan Goldin dała lekcję pisania nam wszystkim! Brawo! Jedna z najlepiej skonstruowanych powieści, napisana językiem tak prawdziwym, tak autentycznym, że nie sposób zarzucić książce miałkości czy infantylności. Chapeau bas dla autorki, która mogłaby równie dobrze napisać o zalegającym na pustyni piasku, a i tak czytałoby się to ze szczęką u podłogi.


ESCAPE ROOM

to świat finansów Wall Street i jego najlepsi gracze: Vincent, Jules, Sylvie oraz Sam. Są ambitni i pozbawieni skrupułów. Ubijają miliardowe interesy i żyją w niedorzecznym luksusie. Liczy się dla nich tylko pieniądz – i zrobią wszystko, by go zdobyć. Jednak gdy tych czworo zostaje uwięzionych w windzie, pełniącej funkcję escape roomu – sprawy przybierają dla nich fatalny obrót. Muszą odłożyć na bok biurowe niesnaski i wspólnie pracować nad rozwiązaniem, otwierającym drogę na wolność. W klaustrofobicznej atmosferze wszystkie ich brzydkie tajemnice wychodzą na jaw. Czy w końcu odpowiedzą za grzechy swojej profesji: oszustwo, zastraszanie i molestowanie seksualne? Czas mija, nastroje są coraz bardziej napięte, w dusznym powietrzu windy wisi zapowiedź katastrofy oraz ostateczne pytanie: kto spośród nich jest zabójcą?


Stałam się równie odrażająca, jak cała reszta - wiem to na pewno, gdy teraz o tym pomyślę. Goniłam za pieniądzem, jak za marchewka na sznurku. Upajałam się adrenaliną związaną z domknięciem każdego dużego interesu. Ignorowałam codzienne troski innych ludzi, usiłujacych związać koniec z końcem.

"Fantastyczna książka... jedna z moich ulubionych w tym roku."

- Lee Child | pisarz, twórca serii o Jacku Reacherze -


"Napięcie trzyma nas za gardło od pierwszej do ostatniej strony. Czworo bezwzględnych ludzi, wplątanych w zabójcza grę, w której zwycięzstwo oznacza przetrwanie. Ekscytująca, niezapomniana lektura."

- Harlan Coben | amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych -


MEGAN GOLDIN

Pracowała jako reporter i redaktor dla agencji prasowych, takich jak Associated Press, Reuters, ABC, Yahoo!, m. in. relacjonując działania wojenne na Bliskim Wschodzie. Po urodzeniu trzeciego dziecka powróciła do rodzinnego Melbourne i zajęła się pisaniem powieści. Zadebiutowała bestsellerowym thrillerem The Girl in Kellers Way. Jej drugą książką jest Escape Room.TYTUŁ: Escape Room

AUTOR: Megan Goldin

WYDAWNICTWO: Bukowy Las

PREMIERA: 24 kwietnia 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: The Escape Room

TŁUMACZENIE: Nina Wum

PROJEKT OKŁADKI: Paweł Cesarz

LICZBA STRON: 352

OPRAWA: miekka

FORMAT: 140 × 205 mm

ISBN: 978-83-8074-207-9


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


E-BOOK


STRONA AUTORKI


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Komisarz Marcin Zakrzewski zostaje w środku nocy wezwany do brutalnego morderstwa na jednym z osiedli na obrzeżach Wrocławia. Podczas pościgu za zabójcą słyszy od niego tajemniczy przekaz: „Widziałem, jak diabeł chodzi tam na palcach”. Te same niepokojące słowa usłyszał trzydzieści lat wcześniej z ust brata bliźniaka, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach....

#megangoldin #escaperoom #bukowylas #hultajliteracki #recenzja

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie