top of page
Szukaj

ENGLAND'S DREAMING - Jon Savage.

Trudno przewidzieć, czy Malcolm McLaren zaistniałby w świadomości melomanów gdyby nie Sex Pistols? Pewnie tak, bo miał nosa do interesów w branży muzycznej… chociaż, kto wie? To samo można powiedzieć o Sex Pistols, czy daliby radę zaistnieć na rynku muzycznym bez Malcolma McLarena? Jedno jest jednak pewne – Ich współpraca wyważyła muzyczne drzwi dla niezliczonej ilości kapel punkrockowych, zmieniając bieg historii światowej muzyki.

Kiedy Rotten i spółka próbowali swoich sił jeszcze jako The Strand, byli tylko zbuntowanymi nastolatkami pochodzącymi z klasy robotniczej. Ani zielone włosy, ani odważne teksty, ani też wygląd muzyków nie pozwoliłby im zaistnieć tak, jak dokonał tego McLaren, który będąc wielkim zwolennikiem sytuacjonistów, postanowił wprowadzić ich idee do promocji muzyki, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie w przeżywającej kryzys społeczny Wielkiej Brytanii. McLaren być może nie był muzycznym wizjonerem, ale miał piekielną zdolność obserwacji zachowania młodego społeczeństwa i odczytywania ich potrzeb. Potrafił wymieszać liberalne standardy Nowego Jorku z konserwatywnym Londynem. Kiedy wprowadził na rynek muzyczny Sex Pistols, nastała muzyczna rewolucja.


Na początku lat 70. wszyscy uczestnicy tego, co zostanie nazwane punkiem, są już na świecie, ale niewielu z nich zna się nawzajem. W 1976 i 1977 roku połączy ich sieć związków tak skomplikowanych jak labirynt londyńskich slumsów w powieściach Dickensa.

England’s Dreaming, to prawdziwa biblia punk rocka nakreślona historią najsłynniejszej w dziejach tej subkultury kapeli oraz jej managera. Ale nie myślcie, że jest to biografia Sex Pistols… W żadnym razie! To biografia całego ruchu punkowego w Wielkiej Brytanii, który wywrócił ten kraj do góry nogami.


"Punk Rock zrobił więcej złego w naszym kraju, niż nazistowskie naloty w czasie drugiej wojny światowej."

-Enoch Powell | brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej-


W ciągu nieco ponad dwóch lat McLaren i Westwood nauczyli się na przykładzie swego sklepu i z podróży, jak funkcjonują subkultury. Co dzieje się, jeśli udział w nich wymaga gorączkowego, pełnego oddania stylu życia wbrew konwencjom i narzuca własne sztywne reguły zachowania.

Ta książka, to historia Punk Rocka w całości, od buntu nastolatków z klasy robotniczej z początku lat 70. przez dziwne sklepiki, takie jak SEX – McLarena, aż po punk rockowe kapele Sex Pistols, The Clash, Subway Sect, The Stooges, Ramones, Television i małe wytwórnie płytowe nastawione jedynie na zysk, ale też słynne kluby takie jak The 100 Club w Londynie i CBGB’s w Nowym Jorku, w których grano głośno i na żywo.

Ta książka, to historia zjawiska, jakie nigdy potem w muzyce już nie spotkamy. Punk rock zmienił bieg historii muzyki.

Jon Savage napisał najlepszą książkę o popkulturze, najlepszy dokument muzyczny, tworząc najwierniejszy obraz tamtych czasów.

Dzięki wznowieniu książki przez wydawnictwo Axis Mundi możemy przenieść się do lat siedemdziesiątych i przeżyć to wszystko raz jeszcze. Ci, którzy pamiętają początki punk rocka, będą mogli spojrzeć na ten fenomen z innej perspektywy. Ci, którzy urodzili się w dobie BAD – Michaela Jacksona i później, powinni sięgnąć po tę książkę, żeby zrozumieć, jak bardzo muzyka może zmienić świat.


Kluczową sprawą dla McLarena było podpisanie przez Sex Pistols kontraktu z jedną z wielkich wytwórni. Rywalizował bowiem nie tylko z Nowym Jorkiem i Paryżem, ale i z Bernardem Rhodesem i Andym Czezowskim, a także z Johnem Krivine'em z Acme, który próbował zbudować zespół wraz z Tonym Jamesem i Billym Broadem, który właśnie zmienił nazwisko i w cudownym akcie spełnienia życzeń stał się Billym Idolem.

Książka England’s Dreaming Jona Savage’a, choć wydana po raz pierwszy w 1991 roku (drugie, uzupełnione wydanie ukazało się w 2001 r.) do dziś uchodzi za najbardziej kompletną analizę zjawiska brytyjskiego punku, zarówno jako subkultury, jak i stylu muzycznego. Autor precyzyjnie rekonstruuje wszelkie artystyczne działania zespołu Sex Pistols i ich menadżera Malcolma McLarena, lokując je w rozległym kontekście brytyjskich i amerykańskich trendów muzycznych, przemian obyczajowych, losów awangardy artystycznej oraz szeroko pojętej kultury młodzieżowej drugiej połowy ubiegłego stulecia. Spojrzenie Savage’a na punk w dużym stopniu odbiega od polskiej percepcji tego fenomenu, co tym bardziej zachęca do lektury.

-Mirosław Pęczak | polski kulturoznawca-


Impreza zmieniła się w totalną rozróbę bez żadnych ograniczeń. Przyszła Siouxsie ubrana tylko w plastikowy fartuszek i rajstopy. Bez majtek, bez niczego. I miała skórzany bicz. [...] Wszyscy pieprzyli się ze wszystkimi.

Pierwsza kompletna historia kultury punkowej, opowiadająca o jego źródłach, historii Sex Pistols i ich czasach: drugiej połowie lat 70. Opowieść pełna anegdot, relacji uczestników zdarzeń i wywiadów, opowiada historię niebotycznego sukcesu i szybkiego upadku ostatniej wielkiej kapeli rock'rollowej...

Tłumaczka Marta Marciniak jest punkową, wegetarianką i feministką. Pochodzi z Warszawy. Absolwentka magisterskich studiow kulturoznawczych (specjalizacja: USA) Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie jest doktorantką i pracuje jako asystentka na wydziale Transnational Studies na State University of New York at Buffalo w USA....Ogromny plus dla wydawnictwa za pomysł na wznowienie tej jedynej i wyjątkowej biblii punk rocka.

Wielkie brawa dla autora, za perfekcjonizm, szczegółowość i lekki zrozumiały język, dzięki czemu England’s Dreaming czyta się jak opowieść awanturniczą, a nie jak dokument.


Brytyjczyk Jon Savage wychował się w Zachodnim i Centralnym Londynie. Opublikował między innymi: Teenage: The creation of Youth Culture, The Kinks: The Official Biography, Up They Rise: Incomplete Works of Jamie Reid oraz The Faber Book of Pop (współredagowaną z Hanifem Kureishim), a ostatnio Teenege: The Prehistory of Youth Culture 1875 – 1945, The England’s Dreaming Tapes oraz Punk: An Aesthetic.

Od późnych lat 70. pisuje książki i artykuły dla prasy codziennej, magazynów, pracuje dla telewizji. W 1996 roku ukazał się zbiór jego artykułów po tytułem Time Travel.

England’s Dreaming została nagrodzona w 1993 roku „Ralph J. Gleason Music Book Award”.


TYTUŁ: England's Dreaming. Historia Punk Rocka.

TYTUŁ ORYGINALNY: England's Dreaming.

AUTOR: Jon Savage

WYDAWNICTWO: Axis Mundi

ROK WYDANIA: 2018

TŁUMACZENIE: Marta Marciniak

STRON: 704

FORMAT: 230 x 161

ISBN: 978-83-64980-47-3


OCENA: 10/10


KUP TERAZ

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page