top of page
Szukaj

DZIWNA POGODA - Joe Hill

Zaktualizowano: 7 paź 2020

Zdjęcie, Naładowany, Wniebowzięty, Deszcz - to cztery nowele w jednym, pięciusetstronicowym tomie autorstwa Joe Hilla, którego jak sami zauważyliście w mailach do nas, mocno promujemy w ostatnich miesiącach. A promujemy go dlatego, że kilka tygodni temu ukazało się wznowienie jego najważniejszych dzieł. Czteropak od Wydawnictwa Albatros jest iście wypasiony i stanowi nie lada gratkę dla wielbicieli literatury grozy. Promujemy tego Autora również dlatego, że jesteśmy patronem medialnym wznowionych książek.


Tajemnicą poliszynela jest to, że jesteśmy miłośnikami krótkiej formy i jakkolwiek by było, Joe Hill wpisuje się w to nasze uwielbienie idealnie. Nie jest to co prawda najlepsza książka tego Autora, ale wciąż bardzo dobra i godna uwagi, a we wznowionym czteropaku wygląda wręcz zjawiskowo. Cztery odjechane opowiadania - dość obszerne - stawiają Autora na szczycie pisarzy fantasy / science fiction, dając mu możliwość decydowania o tym, w którą stronę idzie jego kariera. A przecież bardzo dobrze wiemy, jak to bywa u wielu współczesnych pisarzy, którzy muszą się podkładać wydawcom, aby istnieć i zarabiać. Być może fakt, że Hill jest synem Kinga, miał na to wpływ, ale dzisiaj jest to odrębny byt, który bardzo szybko udowodnił swój talent i swoją wartość. Całość zatytułowana Dziwna pogoda to szybka i wciągająca książka z kapitalnymi pomysłami i nie do końca wyklarowanymi postaciami. Wszystkie mają wokół siebie aurę tajemniczości, grozy, a nawet szczyptę humoru, okraszone politycznym tłem i baśniowym zabarwieniem.


LITERACKI ALCHEMIK ZAPRASZA W SZALONĄ PODRÓŻ POZA GRANICE NORMALNOŚCI


Zdjęcie - są na świecie ludzie, którzy niepozwalaną się fotografować, twierdząc, że zdjęcia kradną człowiekowi duszę. Być może właśnie to było inspiracją dla Hilla do napisania Zdjęcia. Autor posunął się jeszcze dalej w swoim pomyśle i jego aparat odbiera człowiekowi... pamięć.

Młody nerd z Doliny Krzemowej musi znaleźć sposób na pokonanie przeciwnika uzbrojonego w aparat, który każdym zrobionym zdjęciem bezlitośnie wymazuje fragment pamięci fotografowanej osoby.


Nie pozwól się sfotografować. Nie daj mu niczego sobie zabrać.

Naładowany - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Chyba właśnie to miał na myśli autor, pisząc Naładowanego, a wszystko to na tle amerykańskiej debaty o wolnym dostępie do broni. Odnieśliśmy wrażenie, że Hill punktuje w tym opowiadaniu kompleksy rodaków i wręcz wytyka je palcem, tworząc postaci niemal groteskowe, a jednak prawdziwe do bólu.

W centrum handlowym na Florydzie niedoceniany ochroniarz powstrzymuje masową zabójczynię, stając się miejscowym bohaterem. Ale w świetle reflektorów jego historia zaczyna się rozpadać.


Chryste, zawsze ta sama historia. Żeby człowiek nie wiem jak dbał o równe szanse mniejszości, to zawsze za mało.

Joe Hill o swojej książce "Dziwna pogoda".


Wniebowzięty - dziwna to historia, ale bardzo ciekawa i wciągająca. Taka trochę baśniowa, trochę homerowska. Aubrey, choć doprowadza swoją osobą czytelnika do szewskiej pasji, to jednak nie sposób odnaleźć w nim zalet i wad Odyseusza. Historia jakby pisana na haju, ale naprawdę dobra.

Pierwszy skok w przestworzach nie kończy się szczęśliwie dla młodego człowieka, który zdecydował się na niego, by zaimponować ukochanej. Nieopierzony spadochroniarz ląduje na chmurze o niezwykłych właściwościach.


Chciała, żeby miał wokół siebie rzeczy, którego uszczęśliwiały, sprawiały, że czuł się dobrze i pewnie. Wychodziła z siebie, żeby zapewnić mu wszystko, za czym tęsknił. Nie spełniała tylko jego życzenia: nie pozwalała mu odejść.

Deszcz - ze wszystkich żyjących istnień na Ziemi najmniej człowieczeństwa jest w ludziach, powiedział kiedyś Stephen King, a Hill mu wtóruje Deszczem i czyni to perfekcyjnie. Upadek moralności w obliczu zagłady nie jest niczym zaskakującym, bo to akurat wiedzą wszyscy, choć nie wielu chce o tym rozmawiać. Ale czas pokaże... Zresztą historia pokazała już to nie raz.

Gdy mieszkańcy Bourder w stanie Kolorado wylegają z domów, by nacieszyć się końcem lata, nadciągają chmury, które bombardują ich nie kroplami wody, lecz zabójczo ostrymi kryształami.


Mogłam być już w drodze do jakiejś wilgotnej piwnicy w domu pełnym wyznawców końca świata, zmuszona do Bóg wie czego, żeby zaspokoić ich porąbane pragnienia.

Joe Hill jeszcze raz udowadnia, że jego wyobraźnia nie zna granic… nie raz – cztery razy! Literacki alchemik daje w tym kwartecie historii wnikliwy wgląd w niekończącą się wojnę dobra ze złem. Pamięć i zapomnienie, spadanie i fantazjowanie, zabójstwo i bezradność, życie i śmierć, marzenia... i koszmary. Nie ma w nich miejsca na ani jedno zbędne słowo - tylko nastrój i fabularne mięso.

Bo, jak mówi sam Joe Hill: Żyj szybko i zostaw po sobie ładne zwłoki - to gówniany plan dla człowieka, ale niezły plan na nowelę.

Przekonajcie się sami, że jego wyobraźnia nie zna granic!


Wznowione książki Joe Hilla przez Wydawnictwo Albatros.

"Nowele to samo mięso, nie ma w nich nic zbędnego. Zwięzłością przypominają opowiadania, ale wnikają w rzeczywistość równie głęboko jak dłuższe kawałki. Nie są niespiesznymi, leniwymi podróżami. To wyścigi do najbliższych świateł na skrzyżowaniu. Wciskasz pedał do oporu i mkniesz samochodem narracji poza krawędź urwiska. Żyj szybko i pozostaw po sobie ładne zwłoki: to gówniany plan dla człowieka, ale niezły na nowelę."

- Joe Hill -


"Jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany na równi z Neilem Gaimanem."

- Time -


"W ekstremalny osób przesuwa granice gatunku."

- The New York Times Book Review -


JOE HILL

(ur. 1972 r.), amerykański powieściopisarz i autor opowiadań. Debiutował w 1997 roku opowiadaniem The Lady Rests. Jego pierwsza książka, zbiór opowiadań Upiory XX wieku, która ukazała się w 2006 roku, została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytykę i zdobyła prestiżowe Bram Stocker Award oraz British Fantasy Award. Bram Stocker Award przyznano również Hillowi za jego pierwszą powieść, Pudełko w kształcie serca. Prawa do jej ekranizacji zakupił Warner Bros, jeszcze zanim została wydana w roku 2007. Kolejna powieść Hilla, Rogi (2008 rok), liczne opowiadania oraz wydana w USA w 2013 roku powieść NOS4A2 ugruntowały jego niekwestionowany status mistrza horroru i mrocznego fantasy nowego pokolenia.


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


JOE HILL W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORA


POLSKA STRONA AUTORA

PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Hultaj Literacki; Wielki Buk; pop.books; Okiem Na Książki; Okolica Strachu; Grozownia; NaEkranie.pl; lubimyczytać.pl; PopBookownik; BookLips.pl; joehill.pl.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Chigozie Obioma, pisząc w tradycyjnym stylu literackim afrykańskiego ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję Odysei Homera.

Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch. Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio "Halo, tu się czyta!"

w każdą niedzielę od 11:00 do 13:00 www.wydawnictwoalbatros.pl www.hultajliteracki.pl www.halo.radio #joehill #dziwnapogoda #wydawnictwoalbatros #thestrangeweather #horror #fantastyka #opowiadania #krotkaforma #nowele #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #wniebowziety #deszcz #naladowany #zdjecie

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page