top of page
Szukaj

DZIECI SENDLEROWEJ - Tilar J. Mazzeo

Dramat dzieci w II Wojnie Światowej był tak wielki, że czasami nawet trudno jest słuchać tych wszystkich opowieści. Za każdym razem zdaję sobie sprawę z tego, jak wielkie szczęście mam, że nie przyszło mi żyć w tamtych czasach; że wojna i jej okrucieństwa szczęśliwie mnie ominęły. Jednak kiedy mowa o szczęściu, to muszę przyznać, że te również miały dzieci, które na swojej drodze spotkały takich ludzi, jak Irena Sendlerowa. Bez niej i jej podobnym, ofiar II WŚ byłoby znacznie więcej, szczególnie wśród dzieci.


Przy takich książkach człowiek zadaje mnóstwo pytań... Jak można było być tak okrutnym wobec drugiego człowieka, wobec dzieci? Dlaczego trwało to tak długo? Skąd u ludzi tyle nienawiści? I wreszcie skąd biorą się tacy jak Irena Sendlerowa? Dorośli ludzie toczą wojny, a najbardziej cierpią niezaangażowani, postronni, cywile, dzieci... Kiedy czytam o Oskarze Schindlerze, Januszu Korczaku, czy Irenie Sendlerowej, łzy same ciekną do oczu... Czy to są łzy szczęścia? Tak, bo to było szczęście w nieszczęściu, że ci prześladowani, bogu ducha winni ludzie spotkali na swojej drodze tak wspaniałe osobowości, skłonne poświęcić własne życie w imię ratowania innych ludzkich istnień. Dzisiaj jest to już historia, z roku na rok coraz bardziej odległa, dlatego tak ważne są publikacje przypominające o tamtych czasach, o wydarzeniach, o ludziach. Te 6 lat wojny i okrucieństwa zbudowało podwaliny miłości, wolności, tolerancji. Wszystko to dzisiaj pomału zanika, więc takie książki jak Dzieci Sendlerowej są na wagę złota - to są książki, które powinny stać się szkolnymi lekturami. Mały czarodziej z różdżką nie ukształtuje młodego człowieka tak, jak mogłaby ukształtować "czarodziejka życia" - Irena Sendlerowa za pośrednictwem książki Tilar J. Mazzeo.


Aleja Szucha. Irena Sendlerowa wiedziała, dokąd zmierza. Przednie drzwi zamknęły się z trzaskiem i czarna więźniarka powoli ruszyła. Dali jej tylko kilka minut, żeby się ubrać, nie zdążyła uczesać jasnych, krótko podciętych włosów.

OPOWIEŚĆ O NIEZWYKŁEJ KOBIECIE O WIELKIM SERCU I OGROMNEJ ODWADZE


Dzieci Sendlerowej jest tak mocną i tak emocjonująca książką, że musiałam rozłożyć ją na kilka razy. Moja wyobraźnia działała jak nigdy przedtem, i jak żadna inna książka nie wzbudziła we mnie tyle złości i smutku, nie wydusiła ze mnie tyle żalu i łez. Tilar J. Mazzeo wykonała wspaniałą pracę, dając światu pełny obraz Ireny Sendlerowej, najlepszy z możliwych, bo choć mogłoby się wydawać, że o tej wspaniałej kobiecie powiedziano już wszystko, to okazuje się, że za sprawą tej książki dowiedzieć możemy się jeszcze więcej. A to, co było nam o niej już wiadome, zostało pięknie ułożone i spisane na nowo.

Tę książkę powinien przeczytać każdy, bo to nie tylko historia polskiej działaczki społecznej i charytatywnej, członkini PPS i kierowniczki referatu dziecięcego podczas II wojny światowej. To nie tylko opowieść o tym, jak Irena Sendlerowa ratowała żydowskie dzieci, ale o dramacie niewinnych ludzi wplatanych w zbrojny konflikt, o odwadze i strachu, nienawiści i miłości oraz o poświęceniu, nieustępliwości i determinacji.

Tilar J. Mazzeo stworzyła wspaniałe dzieło historyczne, do którego kolejne pokolenia będą wracały raz za razem, aby poznać losy zwykłych ludzi. Takich, którzy zamiast walczyć z bronią w ręku, walczyli z sercem na dłoni i duszą na ramieniu.


Dwaj wystraszeni, pozbawieni rodziny chłopcy spędzili noc w domu przy Lekarskiej, gdzie Jaga mieszkała z rodzicami Marianem i Celiną, siostrą Wandą, mężem Januszem i córeczką Hanią. To, co zrobiła, było niebywale odważne. Dom Jagi - położony kilka kroków od niemieckiego szpitala wojskowego i ośrodka medycznego dla volksdeutschów - stał przy ulicy, na której dniem i nocą roiło się od wartowników.

Znacie to uczucie, kiedy sięgacie po pierwszą książkę nowego, nieznanego Wam dotychczas wydawnictwa, a potem po kolejną i kolejną, i wszystkie są tak dobre, że czekacie z niecierpliwością na kolejne książki od tego wydawcy? My mieliśmy tak z wydawnictwem Bez Fikcji. Choć byśmy chcieli im dowalić (a nie jest to naszym zamiarem) to nie moglibyśmy. Książki dobierane są bardzo starannie, wydawane niebywale pięknie, tworząc wspaniałą bibliotekę niezapomnianych historii. Nasza przygoda z tym Wydawcą zaczęła się od Ścigając Księżyc, a potem każda kolejna książka okazywała się strzałem w dziesiątkę. Zatem jeśli szukacie świetnej lektury faktu, dobrze napisanej, dobrze przetłumaczonej i ładnie wydanej, to wydawnictwo Bez Fikcji może Wam to wszystko zaoferować.

Kiedy zdecydowaliśmy się recenzować ich książki, mieliśmy pewne obawy, o których nie chcę teraz pisać, ale one wszystkie bardzo szybko zniknęły i teraz każdy nowy tydzień zaczynamy od odwiedzin ich strony, aby sprawdzić, co nowego dla nas szykują i co u nich ciekawego słychać.

Zaznaczam z góry, że nie jest to artykuł sponsorowany, piszę to z głębi serca, jako uznanie dla Wydawcy, który wie co robi i wie, jak robić to dobrze. Dzieci Sendlerowej to kolejna książka, która jest tego przykładem.


Irena wpatrywała się w cieniutki skrawek papieru, a jej ręce drżały. Odczytała skreśloną dłonią matki wiadomość: "Znowu cię szukali, nie możesz nawet zejść się pożegnać. Uciekaj najszybciej jak to możliwe".

Ta książka opisuje niezwykłe losy Ireny Sendlerowej. To opowieść o kobiecie, która dzięki niewiarygodnej odwadze, determinacji i nadziei, podejmując ogromne ryzyko, uratowała przed śmiercią lub deportacją do obozów zagłady 2500 żydowskich dzieci.

Irena Sendlerowa ukryła ich nazwiska w butelce i schowała ją pod starą jabłonią na działce swojego przyjaciela. Miała nadzieję, że po wojnie dzieci zostaną odnalezione przez swoich bliskich. Nie mogła jednak przewidzieć, że 90% krewnych uratowanych przez nią dzieci zginie.

Nazywana Aniołem z warszawskiego getta. Do dzisiaj jest symbolem walki o godność człowieka, szukania nadziei, tam, gdzie już jej nie ma, a także słuchania głosu, który mówi, że trzeba pomagać tym, którym dzieje się krzywda.

W 1942 roku Irena, jako pracownik opieki zdrowotnej, uzyskała zgodę na wchodzenie do warszawskiego getta. Tam, chodząc od drzwi do drzwi, prosiła rodziców i krewnych, aby pozwolili jej wydostać ich dzieci za mury. Namawiała swoich przyjaciół i sąsiadów, żeby pomogli jej je ukryć. Wraz ze współpracownikami opieki społecznej oraz ruchu oporu stworzyła całą siatkę przerzutową. Dzieci były transportowane kanałami, tajnymi przejściami w opuszczonych budynkach, schowane w trumnach lub pod ubraniami.

Ta książka to opowieść o odwadze, miłości i człowieczeństwie, które bardzo jasno świecą nawet w chwilach, kiedy wszystko gaśnie.


Kilka dni po udanym wywiezieniu Biety za mury pewien mężczyzna siedział w ciemności w getcie i dumał nad losem dzieci warszawskich Żydów. Doktor Janusz Korczak mieszkał w małym pokoiku przy Siennej 16, nie spał, pisał.

TILAR J. MAZZEO

Jest historykiem kultury, amerykańską pisarką, autorką książek o winach i autorem kilku bestsellerowych dzieł non-fiction. W latach 2004-2019 była profesorem nadzwyczajnym języka angielskiego w Colby College w Maine. Obecnie jest Profesorem Nadzwyczajnym w Département de Littératures et Langues du Monde na Université de Montréal w Kanadzie.

Tytuł: Dzieci Sendlerowej

Autor: Tilar J. Mazzeo

Wydawnictwo: Bez Fikcji (Wydawnictwo Niezwykłe)

Data wydania: 11 marca 2020

Tytuł oryginalny: Irena's Children

Tłumaczenie: Mateusz Grzywa

Premiera: 2016

Liczba stron: 340

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 140 x 205 mm

ISBN: 978-83-8178-260-9


OCENA: 10/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA AUTORKI


PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Nienaczytana - Z miłości do książek; Gabriela Setla; Gypsy Girl Recenzuje; Zaczytana w Książkach; Kulturantki.pl; Mama Kama Czyta; Miserable; Panda z Książką; Rudy Lisek Czyta; Subiektywnie o Książkach; Opowiem Ci.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTW:

Porywający i szokujący portret doktora Josefa Mengele – znienawidzonego nazistowskiego lekarza z okresu II wojny światowej – przedstawiony przez człowieka, który brał udział w śledztwie mającym na celu ujęcie go i sprawienie, że wreszcie odpowie za zbrodnie, których się dopuścił. Josef Mengele, jeden z największych zbrodniarzy wszech czasów, w międzynarodowej świadomości stał się symbolem zarówno zła nazizmu, jak i porażki wymiaru sprawiedliwości w powojennym świecie. Historyk David G. Marwell, bazując na nowych informacjach oraz źródłach, przeanalizował życie Mengele, od studiów do kariery naukowca... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#tilarjmazzeo #irenasendlerowa #dziecisendlerowej #wydawnictwobezfikcji #wydawnictwoniezwykle #hultajliteracki #recenzja #literaturafaktu #bezfikcji #niezwykle #haloradio #halotusieczyta


WYDAWNICTWO BEZ FIKCJI NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO BEZ FIKCJI NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.wydawnictwoniezwykle.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•

hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944