top of page
Szukaj

DWANAŚCIE ŻYWOTÓW SAMUELA HAWLEYA - Hannah Tinti

Kolejna powieść drogi od wydawnictwa Papierowy Księżyc i kolejny raz trafiona. To bardzo niebezpieczny gatunek dla autorów, bo można popaść w samozachwyt opisów lub absolutną nudę, dłużyznę i stworzyć mutanta o nieklejących się ze sobą historiach. Nawet nie będę się rozpisywała, ile takich książek do nas trafia, ale Dwanaście żywotów Samuela Hawleya to już zupełnie inny kaliber tego gatunku. To książka, na którą warto zwrócić uwagę.


Hannah Tinti łączy w swojej powieści kilka gatunków literackich i robi to niebywale skutecznie. Jest w tej książce trochę mrocznego kryminału, trochę obyczajowej ballady, a nawet mrocznego thrillera, poetyckiego dramatu oraz poematu dygresyjnego. Absolutny miszmasz literacki spleciony z najwyższą starannością, a którego kręgosłupem są więzi rodzinne, to jedna z najlepiej utkanych historii literackich, jakie wpadły nam ostatnio w ręce. Nie sposób się przy tej książce nudzić, bo co rusz autorka zaskakuje nas czymś nowym, a nielinearny sposób opowiadania całości, zdaje się, opanowała do perfekcji. Dwoje równoważnych bohaterów to bardzo ciekawy zabieg autorki, a symetria i stabilność między nimi wprowadza porządek i kontrolę nad fabułą, w której - o dziwo - nie sposób się pogubić. Piszę "o dziwo", bo tego typu próby literackie kończą się zazwyczaj fiaskiem autora, lecz sprytna Tinti wiedziała, co robi, a talent pisarski pozwolił jej na konstrukcję, której nie powstydziłby się sam Steinbeck czy McCarthy.


Loo miała dwanaście lat, kiedy ojciec nauczył ją strzelać. W swoim pokoju trzymał skrzynię pełną strzelb, oprócz tego miał też sporo innych sztuk broni pochowanych w pudłach po całym domu. Loo widywała je nocami, gdy ojciec kładł broń na blacie kuchennego stołu, by rozkładać ją na części, który następnie całymi godzinami dokładnie czyścił, oliwił i polerował.

Opowieść o cenie,

jaką jesteśmy gotowi zapłacić,

by chronić swoich najbliższych


Samuel Hawley nie przypomina innych ojców w Olympus, w stanie Massachusetts. Jako typ samotnika, od wielu lat wiedzie życie uciekiniera. Swoją ukochaną córkę Loo również skazał na życie w drodze. Egzystencja upływa im na ciągłym przemieszczaniu się między jednym a drugim motelem, w wiecznym napięciu. Kiedy Loo wkracza w wiek nastoletni, osiedlają się w miasteczku rodzinnym jego nieżyjącej żony. Ojciec szybko odnajduje tam pracę, jednak Loo niełatwo przychodzi zaakceptowanie nowej rzeczywistości.

Z czasem dziewczyna, która nigdy nie miała okazji poznać swojej matki, zaczyna poszukiwać prawdy na jej temat. Okazuje się, że świat wokół niej skrywa tajemnice dotyczące życia, jakie wiedli jej rodzice. Widzialnym świadectwem historii jest dwanaście blizn szpecących ciało jej ojca. Każda jest też wspomnieniem: tego, gdzie był, mrożących krew w żyłach przygód, chwili, gdy odnalazł miłość, by zaraz znów ją utracić, ale przede wszystkim świadectwem tego, że mimo usilnych prób nie może uwolnić się od przeszłości.

W miarę jak Loo odkrywa historię rodziców, która okazuje się mroczniejsza, niż mogła przypuszczać, demony z przeszłości ojca zaczynają nękać również teraźniejszość. Ojciec i córka będą musieli wspólnie stawić im czoła.


„W Dwunastu żywotach Samuela Hawleya mamy trochę Tarantino, trochę Szeherezady, a przede wszystkim dwanaście dowodów na pisarską innowacyjność autorki. Hannah Tinti dowiodła, że należy do najznakomitszych gawędziarzy ze starej szkoły”

- Ann Patchett | amerykańska pisarka -


„Historia podróży ojca z córką, która na długo pozostanie w pamięci”

- Richard Russo | amerykański powieściopisarz -


„Nadzwyczajne osiągnięcie w dziedzinie łączenia gatunków. Autorka zaserwowała nam wciągający thriller o wiecznym uciekinierze, a zarazem znakomitą opowieść o dorastaniu i wzruszającą medytację nad relacjami łączącymi ojca i córkę. Niezależnie od upodobań literackich absolutnie każdy znajdzie tu coś dla siebie”

- Newsweek -


„Tinti zapewniła sobie miejsce w gronie naszych najznakomitszych autorów. Ta książka pochwyci cię i nie puści aż do końca”

- Rolling Stone -


„Niedoścignione mistrzostwo w budowaniu napięcia” – The Washington Post

„Zarówno okrucieństwo, jak i współczucie Tinti odmalowuje z tą samą zachwycającą wrażliwością. W efekcie otrzymujemy wielowarstwową i potężną opowieść o miłości i bólu”

- The New Yorker -


„Czy w ogóle wyobrażalne jest, by niestroniący od przemocy kryminalista sprawdził się w roli ojca? Wyobraź sobie skrzyżowanie filmu Quentina Tarantino z powieścią Johna Greena, a wówczas zdobędziesz pewne wyobrażenie na temat tego, czym jest powieść o dojrzewaniu, którą trzymasz w rękach”

- Entertainment Weekly -


"Hannah Tinti okazuje się prawdziwą znawczynią ojców, córek i natury czasu. Jej Dwanaście żywotów Samuela Hawleya to dzieło śmiałe, fascynujące i oryginalne."

- Meg Wolitzer | amerykańska pisarka -


"Dwanaście żywotów Samuela Hawleya to absolutnie wspaniałe dokonanie - porywająca, trzymająca w napięciu, zabawna i pełna współczucia powieść."

- Ruth Ozeki | autorka W poszukiwaniu istoty czasu -


"Dwanaście żywotów Samuela Hawleya to przygodowa opowieść o epickim rozmachu, kryjąca w sobie głębsze pokłady mitycznego sensu. Autorka potrafi naświetlić najmroczniejsze zakątki serc i umysłów swoich bohaterów"

- O: The Oprah Magazine -


HANNAH TINTI

Urodziła się w Salem, w stanie Massachusetts. Zbiór opowiadań jej autorstwa, zatytułowany Animal Crackers, zajął drugie miejsce w konkursie literackim PEN/Hemingway Award. Jej powieściowy debiut, The Good Thief, zwyciężył w konkursach Center for Fiction First Novel Prize oraz American Library Association Alex Award, a także znalazł się w grupie książek New York Times Notable Book of the Year. Tani jest współzałożycielką i redaktor naczelną nagradzanego czasopisma literackiego One Story.

Tytuł: Dwanaście żywotów Samuela Hawleya

Autor: Hannah Tinti

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc

Data wydania: 20 listopada 2019

Tytuł oryginalny: The Twelve Lives of Samuel Hawley

Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski

Premiera: 2017

Projekt okładki: Urszula Gireń

Liczba stron: 512

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 145 x 205 mm

ISBN: 978-83-65830-69-2


OCENA: 9/10

Uzasadnienie: Wciągająca, bardzo dobrze napisana, inteligentna, zaskakująca.


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA AUTORKIPATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

lubimyczytać.pl, wielkibuk.com, granice.pl


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

W Diable wcielonym, Donald Ray Pollock stworzył historię będącą mariażem wynaturzonej intensywności typowej dla Urodzonych morderców Olivera Stone’a oraz religijnych i gotyckich inspiracji dziełami Flannery O’Connor z czasów jej najmroczniejszej twórczości.

Z akcją osadzoną na prowincji w południowym Ohio i Zachodniej Wirginii, Diabeł wcielony przedstawia galerię zajmujących i dziwacznych postaci, od czasów II wojny światowej do lat sześćdziesiątych XX wieku... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
#hannahtinti #dwanasciezywotowsamuelahawleya #12zywotow #samuelhawley #papierowyksiezyc #hultajliteracki #recenzja


www.papierowyksiezyc.pl

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie