top of page
Szukaj

DROGA SMOCZYCH ŹRÓDEŁ - Janie Chang.

Historia wielkiej republiki chińskiej, to niesamowite historie milionów, a może nawet miliardów ludzi. Scenarzyści, pisarze, malarze i wszelkiej maści artyści często sięgają w swoich dziełach do początków XX wieku i państwa, skrywającego po dziś dzień ogrom niesamowitych tajemnic, nierzadko wplątując w swoje dzieła motywy fantasy, które dodają tym dziełom mnóstwa uroku i niebywałej tajemniczości. I wciąż nie mogę zrozumieć jak to jest, że w każdym innym kraju na świecie taki zabieg kojarzy mi się z jarmarkiem, lecz w kulturze chińskiej pasuje to wręcz idealnie, a zarazem smakuje wybornie.

Wiedza Autorki na temat chińskiej tradycji odzwierciedla pięknie zilustrowaną opisami książkę. I choć Janie Chang przedstawia nam życie bohaterki w smutnych kolorach, to jednak całość jest niesamowicie piękna.

Od okładki przez styl i opisy, po fabułę i wspaniale nakreślone postaci. Chang napisała książkę, która jest zwierciadłem czasu tego wspaniałego kraju, tych wspaniałych ludzi i ich smutnych, szokujących, tajemniczych, ale jednocześnie niebywałych historii.

Nawet duch lisa nie jest tu bez znaczenia, gdyż wydaje się, że Autorka symbolizuje nim kulturę chińską, w której zwierzęta odgrywają ogromne znaczenie.

Czy tajemniczy lis jest duchem, czy tylko wytworem fantazji zagubionej dziewczynki, musicie ocenić sami.


Książę regent ma dwadzieścia pięć lat i zasięga rad u nowej cesarzowej wdowy, głodnego władzy generała i dworu pełnego eunuchów.

Jesteśmy pewni, że jest to książka wielowarstwowa, że nie wystarczy przeczytać ją raz i odłożyć na półkę. Jesteśmy pewni, że jest to książka, do której każdy powrót odkrywa nowe elementy układanki, nowe jej warstwy. Powieść wybitna pod każdym względem i zapamiętajcie nasze słowa: Janie Chang będzie w przyszłości kandydatką do Literackiej Nagrody Nobla. Takie powieści powinny mieć specjalne miejsce na naszych półkach.


NIEZWYKŁA LEKTURA, PEŁNA MAGII I REALIZMU


Droga Smoczych Źródeł, to fascynująca opowieść o przyjaźni, tęsknocie i nadziei. O dorastaniu i walce z dyskryminacją, walce o prawdę i walce o szczęście. O miłości, magii i wolności. Tłem tej historii są piękne kolory państwa środka, jego niebywała kultura oraz dramatyczne zmiany geopolityczne z początków XX wieku.


Nie używaj tego brzydkiego słowa. Zawsze mów hun xue, mieszanej rasy. Po angielsku używamy określenia "Euroazjata". Dla nas zawsze będziesz naszą drogą Jialing, w połowie Chinką, w połowie Europejką, skupiającą najlepsze z obu światów.

W 1908 roku siedmioletnią Jialing matka porzuca na dziedzińcu niegdyś wspaniałej posiadłości pod Szanghajem. Jialing jest zazhong, Europejką, i musi stawić czoło życiu w pogardzie - zarówno ze strony Chińczyków, jak i Europejczyków. Bez opieki matki przetrwa tylko wtedy, gdy nowi właściciele nieruchomości, rodzina Yangów, przyjmie ją do siebie. Jialing znajduje sojuszniczki w Anjuin, najstarszej córce Yangów oraz w Lisicy, zwierzęcym duchu, który od stuleci zamieszkuje nawiedzony dziedziniec. Jej życie jako niewolnicy Ynagów zmienia się nieoczekiwanie, kiedy zaprzyjaźnia się z angielską dziewczynką.


Nigdy nie tracąc nadziei na odszukanie matki, Jialing dorasta podczas burzliwych pierwszych lat republiki chińskiej. Wplątuje się jednak w morderstwo na obrzeżach intrygi politycznej, wchodzi w związek, który naraża na szwank jej przyjaźń z Anjuin, i nawiązuje zakazany romans zagrażający ukochanemu mężczyźnie.


Tamtej nocy śniłam, że samotnie błąkam się po Drodze Smoczych Źródeł ogarnięta przerażającą pewnością, iż matka odeszła na zawsze.

JANIE CHANG - To urodzona na Tajwanie kanadyjska powieściopisarka. Jest absolwentką Writer's Studio na Simon Fraser University.

Dorastała, słuchając opowieści o przodkach, którzy spotkali smoki, duchy i nieśmiertelnych, a także o życiu rodzinnym w małych chińskim miasteczku przed II wojną światową.

Mieszkała na Filipinach, w Iranie, Tajlandii i Nowej Zelandii. Obecnie mieszka w pięknym Vancouver w Kanadzie z mężem i Mischą, uratowanym kotem, który sądzi, że personel mógłby lepiej się starać.

TYTUŁ: Droga Smoczych Źródeł

TYTUŁ ORYGINALNY: Dragon Spring Roads

AUTOR: Janie Chang

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka.

TŁUMACZENIE: Alina Siewior-Kuś

PREMIERA: Czerwiec 2018

LICZBA STRON: 416

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 130 x 200 mm

ISBN: 978-83-8123-274-6


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


Książka dostępna również w wersji elektronicznej oraz w dużymi literami.


Przeczytaj FRAGMENT


STRONA AUTORKI#drogasmoczychźródeł #janiechang #wydawnictwoprószyński #prószyńskiispółka #recenzja #powieść #premiera #książka


31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page