top of page
Szukaj

DROGA - Cormac McCarthy

Amerykański krytyk literacki, Henry Louis Gates, uważa, że Cormac McCarthy to nie tylko najlepszy obecnie żyjący pisarz, ale też autor, który ma najlepszych czytelników, a hollywoodzkie adaptacje jego książek należą na najbardziej spektakularnych. Tego samego zdania jest inny uznany krytyk literacki, Harold Bloom. Trudno się z nimi nie zgodzić, bo Krwawy południk, Rącze konie, To nie jest kraj dla starych ludzi czy Droga, zdają się tę tezę ściśle potwierdzać.


Oprah Winfrey wybrała powieść Droga jako książkę miesiąca w kwietniu 2007 roku, a jak wiadomo, Oprah jest wyrocznią, i jej słowo jest święte. Jednak nie dla wielbicieli McCarthy'ego, gdyż oni już dużo wcześniej poznali się na wybornym warsztacie autora i hołdują mu od 1965 roku, od czasu jego debiutu. Filmowe adaptacje jego książek ściągają do kina rzeszę fanów, a Amerykańska Akademia Filmowa za każdym razem docenia produkcje, dając im wspaniałe recenzje. Ameryka oszalała na punkcie tego pisarza, ale on, wierny zasadom, iż każdą powieść należy dopieścić co do słowa, przez 54 lata swojej autorskiej aktywności zawodowej wydał zaledwie dziesięć powieści, co na standardy amerykańskie jest naprawdę ilością znikomą, nie mogącą konkurować z Kingiem, Deaverem, Childem czy Grishamem. Jednak jak twierdzi sam zainteresowany, nie ilość, a jakość powinna być brana pod uwagę przy ostatecznym rozliczeniu. I my zgadzamy się z McCarthym w stu procentach.


Obudził się zimną nocą w lesie, wyciągnął rękę i dotknął śpiącego obok dziecka. Noce ciemniejsze od ciemności, każdy nowy dzień bardziej szary od poprzedniego. Jakby to był atak jakiejś lodowatej jaskry, zacierającej obraz świata. Jego dłoń wznosiła się i opadała łagodnie wraz z każdym bezcennym oddechem.

Coś złego stało się ze światem, coś złego stało się z ludźmi, a po środku tego chimerycznego świata walczą o przetrwanie ojciec z synem. Czy warto walczyć, kiedy brak nadziei? A może ta nadzieja ciągle się tli? Wspaniała powieść o ojcowskiej miłości, poświęceniu, walce i wierze. O próbie przetrwania w świecie, który zmienia się w sposób entropijny, coraz bardziej utrudniając ludzkości przetrwanie. Jedna z najpiękniej napisanych powieści w historii światowej literatury; jedna z najbardziej wzruszających, wstrząsających i emocjonalnych książek, z jaką czytelnik może się spotkać. Ze świecą szukać pisarza, który mógłby dorównać McCarthy'emu.

Droga to czytelny autograf pod całą dotychczasową twórczością tego Autora. Powieść wybitna, niedościgła i bez zarzutu. Idealna. Każde słowo, każde zdanie, każdy akapit mocno przemyślany, a całość skonstruowana pierwszorzędnie.


ARCYDZIEŁO JEDNEGO Z NAJLEPSZYCH PISARZY AMERYKAŃSKICH


Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…

W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość…


"Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji – jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę. „Droga” to czarna jak węgiel elegia o tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia. Niewiele znam książek tak silnie grających na emocjach."

- Jacek Dukaj | pisarz -


"Jeśli miałbym wybierać między bogiem a prawdą, wybrałbym McCarthy'ego"

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


"Porażająca powieść... Zaskakująco ciepła i smutna... Arcydzieło."

- Entertainment Weekly -


COMRAC McCARTHY

(ur. 1933) - amerykański pisarz, scenarzysta, dramaturg. Uważany za jednego z czterech – obok Thomasa Pynchona, Roberta DeLillo i Philipa Rotha – najważniejszych pisarzy USA i często określany jako następca Williama Faulknera. Jest piewcą południowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Mieszka w Nowym Meksyku. Laureat m. in. Nagrody im. Williama Faulknera oraz Nagrody Pulitzera. "The New York Times" uznał Krwawy południk... za jedną z pięciu najciekawszych amerykańskich książek ostatnich 25 lat.

Wydawnictwo Literackie jest wyłącznym wydawcą książek jego książek w Polsce.TYTUŁ: Droga

AUTOR: Cormac McCarthy

WYDAWNICTWO: Literackie

TYTUŁ ORYGINALNY: The Road

TŁUMACZENIE: Robert Sudół

PROJEKT OKŁADKI: Marek Pawłowski

OPRAWA: miękka

LICZBA STRON: 272

FORMAT: 123 x 197 mm

WYDANIE: trzecie

DATA WYDANIA: maj 2019

ISBN: 978-83-08-06868-7


OCENA: 10+++/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Aubrey, Jenny i Kate różni właściwie wszystko – charakter, pochodzenie, ambicje i przyszłość, która je czeka. Mimo to na pierwszym roku college’u szybko stają się nierozłączne i przysięgają sobie, że zawsze będą się wspierać. Wspólnie przeżywają szalone studenckie lata – imprezują, eksperymentują z alkoholem i narkotykami, rywalizują o względy chłopaków i mierzą się z problemami.

Dwadzieścia lat później jedna z nich stoi na krawędzi mostu, a ktoś ponagla ją, by skoczyła…

Czy relacja kobiet rzeczywiście była niewinna i czysta? Co tak naprawdę zaszło między przyjaciółkami? Jaką tajemnicę skrywała każda z nich?


#cormacmccarthy #droga #wydawnictwoliterackie #hultajliteracki #recenzja

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page