top of page
Szukaj

DISTORTION - Cezary Zbierzchowski

Słyszeliście kiedyś o Cezarym Zbierzchowskim? Jeśli tak, to wiecie, że potrafi pisać, jeśli nie, to czym prędzej gońcie po jego książki, bo jest to kawał wybitnej literatury Sci-Fi. Po Requiem dla lalek i Holocaust F, przyszedł czas na nową powieść: Distortion. I powiedzmy tu sobie otwarcie i szczerze, że Zbierzchowski pisze tak, jak nie pisze nikt inny. A my bardzo chętnie wytłumaczymy Wam, na czym ten fenomen polega i dlaczego warto zapoznać się z twórczością tegoż autora.


Autorzy książek Fantasy i Sci-Fi podążają w dwóch kierunkach albo jest to głębokie fantasy od początku do końca, jak u Tolkiena, albo ocieranie się tę strefę, jak u R.R. Martina. Cezary Zbierzchowski swoją książką Distortion zdecydowania podąża drogą Martina, lecz tą powieścią zdołał wygenerować zupełnie inny nurt fantasy. Dorzucił coś, z czym mieliśmy do czynienia tylko raz w życiu i nie było to w książce, a w filmie. Dystrykt 9 - taki tytuł nosił ów film. W obu przypadkach autorzy postanowili przedstawić swoje historie w formie reportażu, co wpłynęło zarówno film Blomkampa, jak i na książkę Zbierzchowskiego w bardzo pozytywny sposób i sprawiło, że opadła nam szczęka do samej podłogi. Granica przy uprawianiu takiej formy pisarskiej między geniuszem a obciachem jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć, jednak Zbierzchowski to autor wyrafinowany, który bardzo dobrze wie, jak poruszać się po tym polu literackim i z mistrzowską precyzją wciąga w historię swoich czytelników, dawkując wszystkie połączone w Distortion gatunki literackie w równych, wywarzonych proporcjach.


Sierżant dosiadł się do nas na postoju i opowiada ciekawe historie. Mówi, że brał udział w wyzwalaniu Remarku, a potem w pierwszej i drugiej misji stabilizacyjnej, na której został ranny i odesłany do kraju. Teraz idzie trzeci raz i nie ma złudzeń, że to brudna wojna.

Każdy rozdział rozpoczyna list bohatera książki do syna. Świetny zabieg manipulacji emocjami czytelnika, a jednocześnie wirtualny skan umysłu narratora. Sama fabuła mogłaby zostać osadzona w realiach dzisiejszego Iraku lub Syrii i byłaby równie spektakularna. Jednak autor postanowił wysłać żołnierzy w krainy fikcyjne, każąc zmierzyć im się z niebywale groźnym przeciwnikiem. Aspekt fantasy jest w tej książce tak delikatnie muśnięty, że w pewnej chwili wydawać by się mogło, że to, co powinno być tylko i wyłącznie fikcją jest tak prawdziwe, jak tylko prawdziwe może być.

To, co najbardziej urzekło nas w tej książce, to turborealizm. Maniery żołnierzy, ich spojrzenie na wojnę (tak bardzo różne w różnych sytuacjach), nastawienie, postawa, filozofia i światopogląd, które zmieniają się jak w kalejdoskopie. Upadek człowieczeństwa jest w tej książce fasadą, jest jej murami, które należy zburzyć, aby się otrząsnąć. Czy bohaterowie tej książki to potrafią?

Cholernie dobra powieść, reportaż o prymitywizacji zachowań w chwili, kiedy świat staje na głowie. To taka opowieść o pasztecie ewolucyjnym, ale jednocześnie wspaniała historia o odwadze, sile przetrwania i ciężkiej pracy, jaką wykonują żołnierze, oraz o konsekwencjach wojny. To chyba jedna z najlepiej napisanych powieści wojennych, jakie czytaliśmy.


Zbierzchowski znakomicie oddaje realia konfliktu zbrojnego – towarzyszymy żołnierzom z misji w bazie na pustyni, uczestniczymy w potyczkach. Pierwiastek fantastyczny staje się alegorią piekła, które stoi za działaniami wojennymi. Bo  Distortion to powieść o wojnie, jej codzienności, o brawurowych akcjach i twardej żołnierskiej przyjaźni, która rodzi się na polu walki, na granicy życia i śmierci. To powieść o koszmarze zabijania, o czerni w nas, ale i o braterstwie broni, o tęsknocie za normalnością. I o miłości –  jedynej nadziei i jedynym ratunku, kiedy zło wydaje się wszechobecne.

Distortion przeczytasz jednym tchem, ale zapamiętasz na zawsze.


Nie mogę mu odpowiedzieć. Nawet jemu, mojemu przyjacielowi, który od początku mnie wspiera i wie o wszystkim. Te słowa nie przejdą mi przez gardło, Rozkaz, który otrzymałem od cyfrowej dziwki, przekracza granice pojmowania. Tracę połączenie między mózgiem i aparatem mowy. Z ust wydobywa się bełkot.

„Distortion wciąga, pokazuje wiele dramatycznych sytuacji i prawdziwych emocji. I chociaż napisał ją cywil, odnalazłam w tej powieści nasze żołnierskie Tao. Dusza wojownika może mieszkać nie tylko w żołnierzu, a właśnie to jest najważniejsze, kiedy piszesz o wojnie”.

- kpt. Magdalena Kozak -


"Distortion to także opowieść o pacyfistycznej wymowie, bowiem autor nie tylko ukazuje szaleństwo i koszmar wojny, ale też dramat wyborów pomiędzy złem i nieco mniejszym złem. Właśnie dlatego powieść ta porusza nas dogłębnie, i skłania do wielu refleksji. A wnioski te mogą być bardzo zaskakujące, gdyż enigmatyczny finał pozostawia nam dużą swobodę interpretacji. Dlatego też mogę stwierdzić z pełnym przekonaniem, że to jedna z najbardziej poruszających odsłon wojennej literatury science fiction, jakie miałam okazję poznać. Cezary Zbierzchowski raz jeszcze potwierdza to, że należy do grona najlepszych polskich twórców fantastyki. - Urszula Janiszyn | Fantasta.pl -"Distortion to przerażająco uczciwa i szczera historia wzbudzająca skrajne emocje od podziwu po pogardę, od uwielbienia po nienawiść; to historia, która otworzy oczy każdemu kto zna wojnę tylko z ekranu telewizora. Cezary Zbierzchowski stworzył książkę bezkompromisową, podaje w niej na tacy życie żołnierzy i wszystkie jego części składowe: okrucieństwo, śmierć, przerażenie, a jako kontrast miłość, która może rozkwitnąć mimo zupełnie niesprzyjających okoliczności." - Robert Rejmaniak | SajFaj -


CEZARY ZBIERZCHOWSKI

(ur. 1975) absolwent Wydziału Polonistyki UW (praca magisterska z antropologii kultury). Ojciec bliźniąt, Weroniki i Rafała, zajmuje się digitalizacją procesów. Debiutował w 2004 roku na łamach dwumiesięcznika „Ubik Fantastyka”, następnie publikował w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy & Horror” oraz w antologiach Bez bohatera (2005), Nowe idzie (2008), Science fiction (2011) i Przedmurze (2016). Współpracował jako felietonista i recenzent z sieciowym magazynem literacko-publicystycznym „Creatio Fantastica”. Wydał zbiór opowiadań Requiem dla lalek (2008) zawierający osiem tekstów, których akcja osadzona jest w wykreowanym przez autora świecie Rammy. Powieść Holocaust F (2013) otrzymała Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla.TYTUŁ: Distortion

AUTOR: Cezary Zbierzchowski

WYDAWNICTWO: Powergraph

PREMIERA: 20 września 2019

PROJEKT OKŁADKI: Rafał Kosik

LICZBA STRON: 512

OPRAWA: twarda

FORMAT: 135 × 205 mm

ISBN: 978-83-66178-06-9


OCENA: 9/10

Uzasadnienie: Prawdziwa powieść osadzona w nieprawdziwej rzeczywistości z prawdziwymi zachowaniami. Najlepszy polski Mockument. Oczko mniej za redakcję i korektę, która w wielu miejscach po prostu razi.


KUP TERAZ


E-BOOK


CEZARY ZBIERZCHOWSKIPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#powergraph #cezaryzbierzchowski #distortion #hultajliteracki #recenzja

65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page